Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür


GALERİ
Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Sizi tanıyabilir miyiz?

Aylin Yalçın, yaşım 18,5 :) (33) , Evli ve iki çocuk annesiyim. Üç böcek bir çiçek birlikte geçinip gidiyoruz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Uzun yıllar kimya öğretmenliği yaptım, öğrencilerime sabun yapmayı öğrettim. Bunu yaparken ne kadar zevk aldığımı fark ettim. Üniversitedeyken de sabun ve türevlerine karşı hep özel bir ilgim olmuştu. Bir gün eşimle konuşurken “neden sabun yapmıyorum” dedim. Oda fikrimi destekleyince kendimi burada buldum.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
İşinizle ilgili bir eğitim aldınız mı?

Üniversitede nano teknoloji üzerine yaptığım yüksek lisans çalışmaların yanı sıra doğal sabunları da araştırma fırsatım oldu. Soğuk İşlem sabunlarla tanıştıktan sonra bu alanda kendimi geliştirdim. En son danışman hocam ile görüşmemde “sabunun içerisine aktif karbon mu koydun yoksa” sözü hala kulaklarımda :) sabuna yeni bir bakış açısı kazandırmaya çalışıyorum.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Soap&Beauty markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Markamızı oluştururken ilk düşüncemiz ailemiz için hazırladığımız bir doğal ürünü insanlarla buluşturmaktı. İlk önce instagram aracılığı ile yaptığımız ürünleri insanlara sunduk geri dönüşler o kadar güzeldi ki bunu daha geniş kitlelere yaymak için bize ilham verdi. Bunun üzerine şirketleşme kararı aldık. KOSGEB girişimci eğitimini aldıktan sonra şirketimizi kurduk. El üretimi ve doğallık karinelerine bağlı kalarak üretime yüksek kapasitede devam ediyoruz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Şu anda 22 çeşit ürünü müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Bu ürünlerin çeşitliliğini bize ihtiyaçlarını bildiren insanların öneri ve istekleri doğrultusunda geliştirmeye devam ediyoruz. Öncelik olarak “Sabun cildi kurutur” algısını yıkmaya çalışıyoruz. Burada süt grubu sabunlarımız ile başarılı sonuçlar elde ettik. Doğruyu söylemek gerekirse her bir sabunumuz farklı bir amaca hizmet ettiğinde tümü beğeniliyor. Bazı insanlar aromaterapik sabun tercih ettiklerinde onlara kakao ve vanilyalı sabunumuzu veya naneli sabunumuzu, bazı insanlar sivilce ve siyah nokta için bize danıştıklarında onlara da nar çekirdeği yağlı veya aktif karbon ve keçi sütlü sabunumuzu öneriyoruz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür

Bunun dışında şampuanlara bağımlı olan insanımın bu bağımlılığını ortadan kaldırmak içinde saçlar için özel formül içeren sabunlar üretiyoruz. Elma sirkeli ve Papatyalı sabunumuz buna bir örnek teşkil etmektedir. Ürünlerimizin içerisinde Yağ, Gliserin ve Sabun dışında hiçbir madde bulunmaz. Kimyasal olarak sabunlara köpürme özelliği katan petrol bazlı SLS ve SLES maddeleri asla sabunlarımızda bulunmaz. Kullandığımız Hindistan cevizi yapı ile sabunlarımızın köpürme ve temizleme kabiliyetlerini arttırıyoruz. Bunun dışında ürünlerimizde Alkol, Paraben, Kimyasal koruyucu, Sentetik Esans, Hayvansal Yağ vb. içerik bulunmaz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür

Yeri gelmişken belirtmek isterim ki kül suyu da aslında bir kostik türüdür. Bu soru ile defalarca karşılaştığımız için bunu burada açıklamak isterim. Kül suyu Potasyum Hidroksit çözeltisi içerir. Bu kostik türü sanayide sıvı sabun yapımında kullanılmaktadır. Köylerimizde yapılan sıcak işlem sabun üretimi esnasında kullanılan kül suyu karışımı yağların içerisine göz kararı ile konulduğundan içerisine ne kadar kostik girdiği ve bunun ne kadarının sabunlaştığı tam bir muammadır. Ayrıca kül oluşumu esnasında oluşan ve küle karışın ağır metallerin oranını da asla bilemeyiz. Bu demek değildir ki sadece köylerde yapılan sabunlar doğaldır. İçerisine koyduğunuz kimyasalın miktarını bilmediğiniz bir üretim ürünü tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bizim metodumuzda sabun ile NaOH (Sodyum Hidroksit) buluşmadan önce her ayrıntı itina ile hesaplanır. Daha sonra üretime geçilir. Üretilen ürünler asla kostik kalmayacak hatta %5 fazladan sabunlaşmamış yağ “superfat” kalacak şekilde formüle edilir.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Ürünlerinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Bazı zaman oluyor ki rüyamda bile sabun yapıyorum. İnsan yaptığı işe tutku ile bağlı olduğunda herşey ona ilham olarak geri dönüyor.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Belirli bir kitlemiz yok aslına bakarsanız. Verdiğimiz Instagram reklamlarında yaptığımız istatistiklere göre 30-54 yaş arası herkese hitap ediyoruz. Bazen erkekler kadınlara oranla doğal içerik ve sabun konusunda daha hassas olabiliyor.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Öncelikli olarak gözlerine hitap ediyoruz. Bu ilk aşamayı geçtikten sonra ürün ellerine geçtiğinde ciltlerine hitap ediyoruz. Bu aşamadan sonra müşteri üretici ilişkimiz kalıcı oluyor. En etkili reklam bildiğiniz üzere mutlu müşteridir. Eğer mutlu müşteriniz varsa tavsiye üzerine bir sürü yeni mutlu müşteriler edinirsiniz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Basmakalıp sabunlar yapmıyoruz. Ürünlerimize görselliğin yanı sıra kaliteli içerikler koyarak bir adım öne geçiyoruz. Sabun yapmada kullandığımız üretim tekniği ile de sabuna değer katıyoruz. Soğuk işlem sabun denilen bu metot ile tüm sabunlarımızda “süperfat” olarak adlandırılan sabunlaşmamış yağ bırakıyoruz ki bu da cilt için besin anlamına geliyor. Her yıkamada cilt ile temas eden sabun cildi temizlerken içeriğindeki sabunlaşmamış yağ ile de cildi beslemiş oluyorsunuz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Kalıptan çıkan sabunları dilimlerken içerisinde çıkacak olan deseni merak etmenin bu dünya üzerinde bir tarifi olduğunu sanmıyorum :) çünkü her sabun dilimi parmak izi gibi birbirinden farklı ve eşsiz. Bu da bana özel bir ritüelmiş gibi geliyor.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Eğer işiniz doğru yapar ve bunu insanlara yansıtırken bilgiyi kullanırsanız, insanlar sizi her zaman bulur. Biz işimizi ciddiye alıyoruz, sabunlarımıza gösterdiğimiz özenin aynısını sosyal medyaya koyduğumuz fotoğraflara da gösteriyoruz. Yanlış ışık veya yanlış efekt ile en güzel görseli dahi beğenilmez duruma getirebilirsiniz. Sosyal medyada insanlar o kadar seçici ki eğer yaptığınız işi beğenmiyorlarsa sizden vazgeçmeleri an meselesi. Her ne kadar ben kimyager olsam da bir o kadar fotoğrafçı olamaya çalışıyorum. (elimizden geldiğince : )

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

İlk kural herkes bildiği işi yapmalı. Kulaktan dolma bilgi veya bir hevesle bir işe başlamanın sonu her zaman hüsrandır. Hele ki kullandığınız ürünler insan sağlığına doğrudan etki ediyorsa bu düstur daha da önem kazanıyor. Bazen insanlar bizimle iletişime geçiyorlar. “Sabun yaptım ama kurumadı acaba kostiği mi az geldi” diyorlar. Bu ve bunun gibi hesap kitap bilmeden yapılan ürünler insan sağlığını ciddi anlamda tehdit etmektedir.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Henüz kısa bir geçmişimiz var sanırım daha “keşke” kısmına geçemedik.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Eğer kendini yeterince o konuda donanımlı hissediyorlarsa asla durmasınlar. Her kadın güçlüdür ve başarısız olmaları için hiçbir sebep yoktur. Bizim hikayemiz 2 litre zeytin yağı ile başladı. Yaptıkları işe inanırlar ve çabalarlarsa başarırlar.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Devletin açtığı KOSGEB girişimcilik eğitimini aldım. Bu esnada devletin özellikle kadınlara pozitif ayrımcılık yaptığını öğrendim ve çok mutlu oldum. Birçok başarı hikayesine tanık oldum. Devlet gerçekten kendi işini yapmak isteyenleri sonuna kadar destekliyor. Eğitimim sırasında yeni girişimcilere verilen destekleri gördüğümde epey heyecanlanmıştım.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür
Gelecek için planlarınız nedir?

Üretim yelpazemizi ve kapasitemizi arttırarak, Türkiye’mizi dünyada temsil etmek istiyoruz.

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür

Aylin Yalçın: Her Kadın Güçlüdür

“İlk kural herkes bildiği işi yapmalı. Kulaktan dolma bilgi veya bir hevesle bir işe başlamanın sonu her zaman hüsrandır.”

Kozmetik ve temizlik sektörü sürekli büyüyen bir sektör. Talebi karşılamak için ucuz ve sağlıksız yöntemlerle üretilen ürünler ise kimyasal deposu. Kimyasalların sağlığımıza verdiği zararlar her geçen gün daha da fazlalaşıyor.

Belki siz de okudunuz. Dünyanın en büyük temizlik malzemeleri üreten şirketlerinden birinin ürettiği şampuanı, uzun zaman kullandığı için kanser olduğunu söyleyen bir kadın tüketici, açtığı davayı kazandı. Şirket milyonlarca dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.

Her gün kullandığımız sabun ve şampuanlar, sağlığımız için hiç olmadığı kadar önemli.

Soap & Beauty

Doğalın ve sağlıklı olanın önemine inanan bilinçli tüketiciler için, Yüksek Kimyager Aylin Yalçın’ın ürettiği sabunlar içinizi rahatlatacak bir seçenek. Aylin, eğitimi sonrasında severek yaptığı üretimlerini girişimine dönüştürmeye karar vermiş. Müşterilerinin taleplerine de kulak vererek ürün yelpazesini sürekli geliştirmiş.

Yaptığı işten tutkuyla bahseden Aylin kullandığı tekniklerle, ürettiği kaliteli ve doğal sabuna artı değer kattığını belirtiyor. Aylin’in işindeki profesyonel yaklaşımı ve ürün kalitesi ise müşterilerine güven veriyor.

Aylin başarılı girişimcilik hikayesini anlatırken, kullandığımız sabunlar hakkında da çok önemli bilgiler verdi. Mutlaka okumalısınız.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

soapandbeauty.com

Instagram: soapandbeauty

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com