Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın


GALERİ
Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba ! Ben Benan Kalkan. 2001 yılında İzmir'de doğdum. Öncelikle yaptığı her şeyin en iyisini yapmaya çalışan,farklı şeylere yönelik arayışları olan bir kişiyim. Aynı zamanda biraz da çılgınım. Durup dururken kafama aniden esen çılgın fikirlerimi gerçekleştirmeye çalışabiliyorum. Markamın hikayesi de bu şekilde başladı aslında. Hayvanları, kitap okumayı ve müzik dinlemeyi çok seviyorum. Kendi çapımda yazılar yazmaya, güzel fotoğraflar çekmeye çalışıyorum. Yazı yazmanın beni en iyi ifade eden şey olduğunu düşünüyorum. Bunun yanında tenis oynamayı da çok seviyorum.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Ben biraz çılgın bir insanım, uzun zamandır içimdeki sesin kendi markamı kurması gerektiğini söylediğini hissediyordum ve yaptım. Her şey kısa bir zamanda oldu ve aslında tam da bu noktada başladı tüm hikayem.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
İşinizle ilgili bir eğitim aldınız mı?

İşimle ilgili eğitim almadım, ancak zamanla kendi kendimi eğittim. İnsanlarla nasıl daha kaliteli iletişim kurulabilir, işimle alakalı bir problem anında ne yapılmalı, kötü ve olumsuz eleştirilere rağmen nasıl kararlılıkla devam edilir, nasıl daha yapıcı olunabilir onu öğrendim mesela. Geçen sene Eylül ayında bu işe başlayan Benan ile şimdiki Benan gerçekten çok farklı.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Markanızı oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Farklı olan şeylere yönelik bir arayışım olduğundan bahsetmiştim, bu yüzden ben de bu işe başladıktan sonra bir gün bir müşteri gözüyle oturup düşündüm. Çevremde aynı şeyleri görmekten sıkıldığımı, farklı şeylerin ilgimi çekmeye başladığını fark ettim ve kendime sordum: Ben insanlara farklı olan neyi verebilirim? Seçtiğim parçalarda neler olmalı ki markamın diğerlerinden bir farkı olsun? Hedefim küçük ama farklı tasarım ürünlerle insanların dikkatini çekmekti. Ve sanırım bunu başardım, çünkü her gün daha çok kitleye ulaşıyorum, daha çok insanın hayatına dokunabiliyorum.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Müşteri kitlem 20 -35 yaş arası , bunlardan sonrasını ise 12-19 yaş arasındaki kişiler takip ediyor. Tek bir ille sınırlayamam, Türkiye'nin her yerinden insanlarla iletişim kuruyorum. Ürünlerimi benim gibi farklı şeylere ilgi duyan, sürekli yeniliği seven ve bunlara açık olan insanlar talep ediyor.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Markamın, diğerlerinden daha özgün, sınırları zorlayan ve farklı tasarımlara sahip olması insanların dikkatini en çok çeken şeylerden birisi bence.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Satışını yapacağınız ürünleri nasıl seçiyorsunuz?

Bir ürünü satışa çıkarmadan önce kendime daha sonra da en yakın arkadaşlarıma o ürünü gösterip soruyorum. "Bir Müşteri gözü ile bakın , sizce bu ürünü etrafta gördüğünüz şeylerden ayıran bir fark var mı? Baktığınız zaman ilginizi çekebilecek bir tasarıma sahip mi?" Eğer benim de, onların da cevabı olumluysa satışa çıkarıyorum. Benim için insanlara farklı şeyler sunmak önemli. O yüzden insanlara sunumunu yapmadan önce birçok kez düşünüyorum.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
En çok beğenilen ürünleriniz hangileri? Neden?

Insight ve Deep Galaxy adlı ürünlerimiz her hafta en çok satılanlarda yerini koruyor. Bu kadar talep görmesinin ve beğenilmesinin nedeni de hiçbir yerde olmaması. İnsanlar - özellikle de kadınlar - farklı ve yenilikçi şeyleri seviyor ve onların olsun istiyor. Bir şey satın alırlarken kimsede olmamasına, beğenilmesine ve özellikle de sorulmasına dikkat ediyorlar.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Bu işi yaparken en çok eğlendiğiniz kısım nedir?

Kesinlikle yeni insanlarla tanışıp onlarla iletişim kurmak! Kendi müşterilerimle elimden geldiğince kurumsal bir marka gibi değil de, normal biriymiş gibi sıcakkanlı bir şekilde konuşmayı seviyorum. İnsanlar da bunu seviyor. Soğuk, kalıplaşmış konuşmalar markanızın ve en önemlisi sizin üzerinizde kötü bir ilk izlenim bırakıyor.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Sosyal medyanın şu andaki gücü tartışılamaz. Ben de sosyal medyanın "insanlara ilgi çekici ve güzel" çekilmiş fotoğraflarla ulaşmaya çalışıyorum. Eğer online bir markaysanız görsellik tartışmasız her şeydir. Bunun yanında markayı ciddi hedeflerle kurmuş olsam bile,ürünlerin insanlar üzerindeki duruşlarına kendi dürüst yorumlarımı da katıyorum, asla soğuk bir dille iletişim kurmamaya, ürün hakkında doğru bilgileri aktarabilmeye, atılan mesaj ve maillere olabildiğince çabuk dönüş yapmaya dikkat ediyorum.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Bence en önemli şey başlamadan önce araştırma yapmak, ne istediğinizi belirlemek, o işin artı ve eksi yönlerini tartmak ve en önemlisi hedef kitlenizi belirleyip ona sadık kalabilmek gerçekten markayı büyütmek adına çok önemli şeyler. Eğer kişi, markayı kurarken bunlara dikkat ederse sağlam bir temelle iş hayatında yerini alabilir.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

Ben her zaman kadınların da tıpkı erkekler gibi eşitliğini savunurum ve savunmaya da devam edeceğim. Kadın olmanın iş hayatında belirli zorlukları tabii ki var, en başta ataerkil toplumun " kadınların çalışamayacağına (!) " dair olan kuru ve temeli olmayan söylentileri. Ancak biz kadınlar istikrarlı, azimli ve güçlü olabilirsek tüm zorlukları ve klişeleri yıkabileceğimize inanıyorum. İnsanlar kadınların her şeyi başarabilecek güce ve azme sahip olabildiğini artık anlayabilmeli.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kesinlikle geri adım atmayın. Eğer yaptığınız şeyden keyif alıyorsanız, günün sonunda mutlu yatıyorsanız başka insanların ne dediğine bakmayın ve bu yolda istikrarla devam edin. Harry Truman'ın çok sevdiğim bir sözü var: "Büyük insanlaɾın başaɾı öyküleɾini okuɾken ilk zafeɾleɾini kendileɾine kaɾşı kazandıklaɾını göɾmüşümdüɾ. Heρsinde de öz disiplin başta geliyoɾdu." Yani ilk savaşı kendinize inanarak kazanırsanız, geri kalan her şeyi kolaylıkla başarabilirsiniz.

Benan Kalkan: İlk Savaşı Kendinize İnanarak Kazanın
Gelecek için planlarınız nedir?

Glam & Glory' i uluslararası bir marka haline getirip daha çok insana ulaşabilmek en büyük hedefim.

Size, sevdiğiniz işi yapmanın korkulacak yanlarının olmadığını anlatacak girişimci konuğumuz Benan Kalkan, genç yaşta kendi işinin patronu olmuş. Benan, sıcak ve çılgın kişiliğini hiç çekinmeden yaptığı işe yansıtmış ve markasını bu sıcaklık ve çılgınlık üstüne kurmuş. İnsanlara bir şeyler sunmadan önce empati kurarak onlara verebileceği hizmetin en iyisini vermeye çalışıyor.

Glam & Glory

Benan’ın girişimcilik hikayesi kendi işini kurmak isteyen ama bir türlü cesaret edemeyen kadınlar için örnek olmalı. Yaşınız ne olursa olsun girişimci ruha sahipseniz hayallerinizin arkasından gidin.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: mavigibiguzelsin

Instagram: glamglory

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com