Berfu Türkay: Empati Çok Önemli


GALERİ
Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Sizi tanıyabilir miyiz?

1986 Ankara doğumluyum ve sekiz senedir yüksek lisans eğitimi için geldiğim İstanbul’da yaşıyorum. Halihazırda özel sektör çalışanıyım, aynı zamanda Pictor markasının yaratıcısı olarak başta defter olmak üzere, el yapımı ürünler tasarlıyorum ve üretiyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

“Belki de sadece bir mühendis olarak doğmadım.” cümlesini kendime ilk söylediğimde, üstüne bir de işletme yüksek lisansı eklemiş olarak yaklaşık beş senedir mühendislik yapıyordum ve hala da yapıyorum aslında. Fotoğrafa ve renklere çocukluğumdan beri çok düşkünüm. İlk çektiğim fotoğrafın adı “Zaman”dı ve anladım ki on yıl sonraki halime bir not bırakmışım. Zaman, yapmak istediğimiz şeyleri hayata geçirmeyi beklemek için fazla hızlı. Çektiğim fotoğrafların göz alıcı renklerini ortaya çıkarmak ve bu renkleri kullanarak yeni bir şeyler tasarlamak fikrini Pictor markasıyla hayata geçirdim.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Defter tasarımı ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Defter tasarımı ve dikimi ile ilgili uzun süren eğitimler almadım, ama çeşitli workshoplara katıldım. Çoğu yabancı kaynaklardan olmak üzere, sürekli olarak çevrimiçi eğitim dökümanlarını, videoları inceliyor ve uygulayarak kendimi geliştiriyorum. Aynı zamanda konuyla ilgili kitaplar için de kütüphanemde önemli bir yer ayırdım, arşivimi genişletiyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Pictor markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Ben yazı yazmaya başladığımdan beri bunu büyük bir istekle yapıyorum. Çok seviyorum yazı yazmayı, okulda tahtaya bir şey yazılacaksa ben yazardım, derslerime her şeyi yazarak çalışırdım. Şimdi bir meslek sahibiyim ama hala hem evde hem işte notlar almadan hiçbir iş yapmıyorum. Ofiste dolabımın içi bitirmiş olduğum not defterleriyle dolu. Bu yüzden olsa gerek, ilk başlarda sadece fotoğraflardan renk paletleri yaparken, bu renk paletlerinden tasarımlar yapmaya ve bu tasarımları defter kapaklarında kullanmaya başladım. Marka ismimi seçerken "fotoğraflamak, resmetmek" anlamlarına gelen bir şeyler düşündüm, çünkü yaptığım iş fotoğraflardan ve renklerden ilham alıp tasarımlar yapmaktı. Bir yandan da sade logo tasarımları düşünüyordum. Bu noktada araştırma yaparken "Pictor" isimli takımyıldızına denk geldim. Pictor, Latince'de ressam sehpası anlamına geliyor, yaptığım işi bir ressamın tuvaline aktarmasına benzettim ve bu ismi çok sevdim. Alfa, beta ve gama yıldızlarından oluşan bu takımyıldızının şeklini de logomda kullandım. Bütün bu süreçte marka stratejisti olan eşimin yardımları çok büyük. Ben tamamen içimden geldiği, hissettiğim gibi aklıma geleni uyguluyorum ama o çok daha profesyonel yaklaşıyor doğal olarak, ben de tamamen onun belirlediği stratejiye göre, sürekli de danışarak kendimi yönlendirdim diyebilirim.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Öncelikle ürünlerimin ortaya çıkmasındaki “ham madde” diyebileceğim renklerden bahsedeyim. Çektiğim fotoğrafları yansıtan renk paletleri oluşturuyorum. Bir tasarımı da tamamen bu renklere bağlı kalarak oluşturuyorum. Bunun yaratıcılığı sınırlayan bir şey olduğu düşünülebilir ama ben kendimi bu şekilde biraz zorlamayı seviyorum. Başlıca ürünüm tabii ki farklı yöntemlerle dikilmiş defterler. En çok ilgiyi "koptik dikiş" denilen yöntemle diktiğim defterlerim görüyor. Bunun yanı sıra tamamı veya bir kısmı (kapak, sayfalar vs.) geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılan defterler de çok ilgi görüyor ki bu beni ayrıca mutlu ediyor, çünkü ben hiçbir kağıdı, kartonu ya da başka bir malzemeyi atmaya kıyamıyorum mutlaka değerlendiriyorum. Diğer ürün çeşitlerim ise şimdilik yıllık ajanda, düğün anı defteri, takvim, kitap ayracı, günlük/haftalık planlayıcı, minyatür defterlerden yapılmış kolye ve anahtarlıklardan oluşuyor.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Doğanın biz fark etmeden bir araya getirdiği renkler en büyük ilham kaynağım. En güzel tasarımda görebileceğiniz renklerden daha güzelleri zaten doğada bir araya gelmiş, bana da bunları ortaya çıkarıp herkesin görmesini sağlamak düştü.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Genelde canlı renklerde ürünler tasarladığım için talebi daha çok üniversite öğrencisi veya çalışan kadınlardan alıyorum. Fakat “canlı renkleri erkekler kullanmaz” algısının biraz yıkıldığını görüyorum, çünkü bu defterleri kadınlar sevgili, eş hediyesi olarak da tercih ediyorlar. Bir de üniversite hocalarından çok talep görüyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

"Samimiyetiniz için teşekkürler." mesajını o kadar çok alıyorum ki. Sanırım insanları yakaladığım nokta orası. Samimi olduğunuz zaman ikinci hatta üçüncü kez "Defterim bitti." diye gelebiliyor insanlar. Burada benim ürünlerimi özel kılan şey farklı dikiş tipleri ve el yapımı olması. El yapımı defter algısı biraz anlaşılması zor aslında. Uzaktan bakıldığında “sadece bir defter” olarak görülmesi çok normal, çünkü şimdiki teknolojiyle matbaalarda binlercesi çok kısa sürede üretilebiliyor. Oysa ben, sayfa tasarımından cilt bezine, dikiminden kapak kaplamasına kadar her şeyi kendim yapıyorum. Bunun farkına varan insanlar özellikle tercih ediyor diye düşünüyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Bence en iddialı olduğum özellik, içime sinmeyen bir ürünü müşteriye vermiyorum. "Vallahi evde aynısından ben de kullanıyorum." diyebileceğim ürünler yapıyorum yani :) Bunun yanı sıra baskı hariç, hiçbir aşamasında makine kullanılmaması da her ürünü kendine has yapıyor, özellikle geri dönüştürülmüş defterler tamamen eldeki malzemeyle yapıldığı için bir eşi daha olmuyor. Sadece ürün sahibinde olacağı anlamına geliyor.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Bitirmiş olduğum bir ürünü gerçekten beğendiğimde çocuklar gibi mutlu oluyorum. Her zaman kafamda tasarladığım sonuç çıkmayabiliyor, makine değil bir çift el yapıyor çünkü. Bu yüzden içime sinen bir ürün ortaya çıkarmak benim için bu işin en keyifli kısmı. Bir çok insan "Kullanmaya kıyamıyorum." diyor, ama ben kullanıldığını görünce ayrı bir mutlu oluyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

En aktif olduğum platform Instagram tahmin edileceği gibi. Paylaşım yapmanın yanı sıra gelen yorum ve mesajlara en kısa sürede cevap vermeye çalışıyorum. Takipçilerle de interaktif paylaşımlar yapmayı seviyorum. Web sitesinde ürünlerin detay fotoğraflarını paylaşıyorum ve konuyla ilgili yazılar yazarak hem insanları bilgilendirmeye hem de yaptığım işle ilgili iletişim kurmaya çalışıyorum. Çok yakında bir Youtube kanalı da açarak videolar ile de bu işin güzelliğini göstermeyi düşünüyorum.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Yalnızca popüler diye bir işe girişmemek gerekli, öncelikle gerçekten sevilen işin bulunduğundan emin olunmalı, sonra o işi hakkıyla yapabilmeli. Sizin bir çağrı merkeziniz yok, insanlarla birebir iletişim halinde olacağınızı, herkesin size bir mesajla ulaşabileceğini unutmamak gerekiyor. Artık zaman sizin hobi saatinize göre değil, müşterinin teslimat beklentisine göre işleyecek, hazır olunmalı. Herkesin her türlü bilgiye, görsele erişebildiği ortamda geride kalma şansınız yok, kendinizi sürekli geliştirmelisiniz. Eğer artık yaşamınızı bu işle idame ettirmeye karar verdiyseniz, o zaman bambaşka bir kapı açılacaktır, çok daha derin, ticari açıdan araştırmak gerekiyor.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Defter dikimi ülkemizde pek yaygın değil bu sebeple malzeme, etkinlik gibi konular çok sınırlı. Keşke yurt dışındaki dükkanlara istediğim zaman gidebilme, etkinliklere katılma fırsatım olabilseydi. Kendi açımdan ise şöyle bir durum var; normalde bu işi yapanlar bir defter için birleştirecekleri tüm parçaları (iç blok, kapak, tasarım vs.) hazır ediyorlar ve defter dikmek çok pratik hale geliyor. Ben bir defteri baştan sona bitirmeden rahat edemediğim için bunu uygulayamıyorum, keşke içimdeki "Başladın, bitir"i susturabilsem :)

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

"Vallahi evde aynısından ben de kullanıyorum." diyebilecekleri ürünler tasarlasınlar. Ben her zaman kendimi karşımdakinin yerine koyup, isteklerini dinlemeye çalışıyorum. Empati çok önemli. Artık her insan özel hissetmek istiyor, bunu unutmamak lazım. Biz kadınlara kendimizi sınırlamak öğretildi, sınırlamasınlar. Gerçekten istediklerinde, yetenekleri de varsa, çalışmak mutlaka bir gün güzel sonuç getirecektir.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Bir süre araştırdım fakat henüz böyle bir başvuruda bulunmadım. Formaliteler çok fazla, zaten kısıtlı imkanları olan insanlar için daha da zor hale gelebiliyor. Bilgi verilmesini beklemiyorum ben açıkçası, elimizin altında her türlü bilgi zaten. Aksiyon almak için insanlara cesaret verici kolaylıklar olmalı sanırım.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli
Gelecek için planlarınız nedir?

Henüz hayal aşamasında ama bu işle ilgili en büyük isteğim üretim, workshop, satış ve cafe bölümleri olan bir atölye açıp insanlarla bir araya gelmek. Daha yakın geleceğe bakarsak, şirketler için özel hediyelik defterler üretmek uzun süredir istediğim bir şey. İnternette varlık gösterdiğim tüm platformlar için ortak bir dil oluşturmak ve başarılı bir içerik yönetimi ise planlarım arasında.

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli

Berfu Türkay: Empati Çok Önemli

“Artık zaman sizin hobi saatinize göre değil, müşterinin teslimat beklentisine göre işleyecek, hazır olunmalı.”

El yapımı defterler belki kullanmaya kıyamayacağınız ama en özel notlarınızı, günlüğünüzü ya da edebi yazılarınızı gönül rahatlığıyla kaydedebileceğiniz özel tasarımlar. Farklı dikiş tipleri kullanan Berfu Türkay’ın el yapımı defterleri de işte bu özel defterlerden.

Pictor

‘Pictor, Latince’de ressam sehpası anlamına geliyor, yaptığım işi bir ressamın tuvaline aktarmasına benzettim ve bu ismi çok sevdim.’ diyor Berfu, markasının ismini nasıl koyduğunu anlatırken. Girişimcilik hikayesiyle ilgili sorularımızı o kadar içten bir dille ve tüm açıklığıyla cevaplıyor ki samimiyeti tamamen size geçiyor.

Berfu’nun defterlerini tasarlarken özenli çalışması ve işine olan tutkusu, ürünlerini hazırlarken verdiği emekten büyük keyif almasını sağlıyor. Berfu’nun girişimcilik yolculuğuna siz de tanık olun istedik.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

letspictorize.com

Instagram: pictorize

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com