Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım


GALERİ
Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Nakış yapmaya nasıl karar verdiniz?

Nakış stres atmak için yaptığım bir hobiydi. Emeklilik hayalimde bu konudaki bütün bilgi ve birikimimi aktarabileceğim ve yaptığım her el işini sergileyebileceğim küçük bir hobi dükkanı açmak vardı. Fakat yakın arkadaşlarımın ısrarı ve cesaretlendirmeleriyle erkenden bu yolda adım atmaya karar verdim.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Nakış yapmakla ilgili bir eğitim aldınız mı?

Hayır. Hiçbir eğitim almadım. Anneannem ve annem eğitimini almışlar. Bizim evimizde kimsenin eli boş durmazdı. Onları izleyerek, dergi ve kitapları karıştırarak, internet üzerindeki videolar aracılığı ile öğrendim.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Damla Kahveli Düşler markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Ahh.. Kendime marka diyemem henüz. Bu konuda gidecek çok yolum var açıkçası. Bu konuda tek istediğim el emeğinin unutulmaması. Değerini kaybetmemesi ve de sadece benim değil herkesin yapabileceğini bilmesi, görmesi, öğrenmesi.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Genelde bayanlarla iletişime geçiyorum. Ancak az da olsa baylar da var aralarında. Onlarda genelde eşlerine, kız arkadaşlarına hediye almak amaçlı iletişime geçiyorlar.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Bu konuda iyi işler çıkardığımı düşünmek istiyorum. Nakış benim için zarafeti ön plana çıkarmalı. Sanırım bunu başarabiliyorum. Ayrıca iletişim de çok önemli.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürünlerim genelde kanaviçe/etamin kolye, kanaviçe/etamin el çantaları ve nakış panoları üzerine.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
En çok beğenilen ürünleriniz hangileri? Neden?

Hem çantalarım, hem de kolyelerim diyebilirim. İnternet üzerinde el çantalarım en çok beğeniyi görürken, yaşadığım yerdeki Muğla Yabancılar Derneği Pazarı'nda açtığım tezgahta en çok beğeni kolyelere karşı oluyor.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Bu işi yaparken en çok eğlendiğiniz kısım nedir?

En çok işlediğim nakışı tamamen bitirdikten sonra Türk kahvemi yapıp yudumlarken çıkardığım işi izlemeyi seviyorum. Bir de insanların beğenmesi ve bu sayede insanlarla iletişime geçip muhabbet etmeyi.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Açıkçası bu konuda çok stratejik olduğumu düşünmüyorum. Zaten sosyal medyada sadece instagramda bulunuyorum. Öncelikle koyduğum fotoğrafın biraz beni yansıtması taraftarıyım. Fotoğraflarımda ürünleri temin ettiğim yerleri ve kadın girişimcilere destek veren birkaç sayfayı etiketleyerek daha çok kişiye ulaşabiliyorum. Ayrıca yaptıklarımın aynısını yapmak isteyenlere ya da bu konuda hiçbir bilgisi olmasa da bir yerden başlamak isteyenlere yardımcı olmaya çalışıyorum. Nasıl yaptığıma, malzemeleri nereden temin ettiğime dair daima açıklamalar yapıyorum. Satın almak isteyenlere karşı ise tam olarak neler istediklerini anlayıp ona göre şekillendirmeye çalışıyorum ürünlerimi.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

İlk öncelik süreklilik. Heves edip hevesim geçti. Bu iş uzun sürdü bitmiyor yarım kalsın demekle olmuyor maalesef. Ya da bu nakış bir şeye benzemeyecek deyip yarım bırakmamak gerekli. Sabırlı olmak lazım. Hemen fark edilmeyi beklememelisiniz. Ancak mutlaka siz güzel el emekleri sergiledikçe fark edilmeye başlayacaksınız. Bir de benim için en önemlisi işlediğim nakışları sevmeliyim. İçime sinmeli ki bitirmek için hevesli ve azimli olabileyim. Hemen bitsin ya da ucuza mal olsun diye doğru düzgün iş yapmaktan kaçmamak lazım. Malzemelerin kalitesi ve işlediğiniz nakışın güzelliğini göz önüne sermelisiniz. Mutlaka nakış konusunda bilgi sahibi olmalısınız. Hangi kumaşlara, hangi iplikler kullanılması gerekiyor bilinmesi lazım.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

Kesinlikle var. Şimdi diyeceksiniz bu alandaki bütün girişimciler ve müşteriler zaten kadınlardan oluşuyor. Asıl sorun da burada. Biz kadınlar zaten zoruz. Karşımdakinin kararsız ve ne istediğini tam olarak bilememesi ya da ifade edememesi benim için en zoru oluyor genelde. Bir de maalesef ki sosyal medyada bazı kalıplaşmış kişiler var. Örgüt gibiler. Siz istenmeyen oluyorsunuz. Ama hedefinizden şaşmayın. Azimle ilerleyin. Mutlaka meyvesini verecektir.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Keşke daha önce atılım yapsaydım diyorum. İşlemek ve üretmek istediğim, insanlarla paylaşmak istediğim o kadar çok proje var ki inşallah ömrüm el verir de hepsini hayata geçirebilirim.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kesinlikle sıkılmadan azimle, sabırla, zevkle, hevesle yapacakları; kolay kolay vazgeçemeyecekleri bir hedef koymalılar. Önce yaptıkları, çıkardıkları işi kendileri sevmeliler. Kendilerine hitap etmeli. Hemen kazanç sağlayamıyorum, satış yapamıyorum diye üzülmemeliler. Sosyal medyada el emeğine destek veren ürünlerinizi yayınlayan yerler mevcut. Mutlaka ürünlerinizden birini yayınlayacaklardır. Destek veren sevdiklerini dinlemeli, yaptığın iş değil abidik gubidik işlerle uğraşıyorsun diyenleri kulak ardı etmeliler. Ne yapmak, ne olmak istediklerine karar vermeliler.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Hayır. Bu konuda hiç başvuru yapmadım. İlerideki planlarım için yapmayı düşünebilirim. Bu konuda girişimcilere yeterli bilgi verildiğini düşünmüyorum. Bu konuda gerçekten ihtiyacı olan yeterince kişiye ulaşılamıyor maalesef.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım
Gelecek için planlarınız nedir?

Ahh.. Umuyorum ki 2-3 sene içinde eşimle birlikte köye portakal ağaçları arasında hayallerimizdeki gibi bir ev yapacağız. Orada kendime kocaman bir hobi odası yapacağım. Tamamen bana ait bir atölyem olacak. Oğlum büyüdüğünde ise kendime hem nakışlarımı sergileyebileceğim hem de öğrenmek isteyenlere nakış öğretebileceğim sohbetin, gelen gidenin eksik olmadığı küçük bir atölye/dükkan/kafe tarzı bir işletmeye sahip olmak istiyorum.

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım

Damla Birincioğlu: Sabırlı Olmak Lazım

Yapmış olduğum nakışlar içime sinmeli. Hızlı olsun ya da ucuz olsun diye kötü işler çıkaramam.”

Yıllarca annemiz ve anneannelerimiz yaptıkları oyalar ve nakışlarla gelecek nesillere güzeller güzeli el işi eserler bıraktılar. Bunlar bir nevi kültürel mirastı. Ama zaman geçtikte biz gençler tarafından bu el işleri pek umursanmaz hale geldi. Değerini kaybetmiş ve modası geçmiş olarak kabul edildi. Şimdi ise Damla Birincioğlu gibi el işlerine değer veren kadınlar sayesinde yeniden gün yüzüne çıkmaya başladı.

Damla Kahveli Düşler

Gıda sektöründe çalışmaya devam eden Damla, hayallerini gerçekleştirmek için işe koyulmuş. Bir çocuk sahibi bir anne, çalışan bir kadın ve insanlarla bir şeyler paylaşmayı severek yaptığı işe dönüştüren bir girişimci kadın. Hepsini bir arada yapmak kolay olmasa da Damla, aile ve arkadaş çevresiyle mutfağındaki  yemeklerini, okuduğu kitapları, kahvesini ve el işlerini sosyal medyada paylaşırken hobisi kendi işi haline dönüşmüş. Damla’nın dopdolu ve emek dolu girişimcilik hikayesini bizimle paylaşmasını istedik.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: damlabirincioglu

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com