Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım


GALERİ
Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Çiğ/Raw Beslenme nedir?

Çiğ beslenme, herhangi bir şekilde ısıya maruz kalmamış besin maddelerinin tüketimi esasına dayanır. Çiğ beslenmede gıdanın maruz kalacağı ısının 40 derecenin altında olması gerekmektedir; böylece gıda ısı ile birlikte enzim ve minerallerini kaybetmez.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Çiğ/Raw belenmenin faydaları nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirir, enerji kazandırır. Hazımsızlık, yorgunluk, alerji gibi sorunları ortadan kaldırır. Zihinsel ve bedensel olarak genç ve dinamik kalmamızı sağlar. Yağlanma, selülit ve kilo gibi sorunların çözümüne yardımcı olur. Doğru besinler almayı öğrenerek, acıkmadan, insülini tetiklemeden ve hızlı kilo vermede yardımcıdır. Verilen kilonun geri alınmamasında etkilidir.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Elçin Oflaz ile Raw Food markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Bu markayı oluşturmak kolay değildi, çünkü beş sene evvel Türkiye’ye döndüğümde birkaç kişi dışında kimsenin bilmediği bir konuydu. Bazı diğer zorluklarımız da oldu. Kara buğday, kinoa, agave, çiğ cacao, taze hindistan cevizi meyvesi gibi bazı Çiğ mutfağın başlıca malzemeleri bulunmuyordu. Yavaş yavaş talep yarattık katılımcılarımızla ve şu anda aktarlar ve bazı marketler bu ürünleri getiriyorlar. Bu da bize öz güven sağladı. Önceleri daha yüksek eğitimli ve gelirli kişilere hitab ediyorduk ancak artık malzemelerin bulunulurluğu sayesinde çalışan genç kişilere de hitab ediyoruz. Stres ve doğa kirliliği daha fazla hastalanmamıza neden olduğu için her gelir grubundan kişi daha fazla sağlıklı beslenmeyle ilgileniyor. Amacımız daha fazla lokal restoranlara ve cafelere girmek ve daha büyük kitleye ulaşmak. Çalışan insanlar artık mutfakta çok zaman geçirmiyor. taze ve zaman almayacak beslenmeyi tercih ediyor bu da bizim markamızın duyulurluğuna yardımcı oluyor.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Hizmet yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Kişisel beslenme danışmanlığı yapıyorum. Konferans ve raw food yemek atölyeleri ve detox programları da yapıyorum senede iki defa. Bunun dışında çocuklara yemek atölyesi ekledik. Bir diğer yenilik şirketlere ve kişilere catering servisine başladık. 25 ile 55 yaş arası çalışan kesim . Ayrıca öğrenciler ve ev hanımları.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Her gün yayınladığımız instagram ve facebook workshop duyurularımızda, gurme çiğ beslenme ve tarifler ile ilgili aydınlatıcı bilgilerle yeni takipçiler kazanıyoruz. Bu konuda 5 senedir en önemli iki üç öncüden biri olduğumuz için ilgi çekiyoruz ancak bir sosyal medyacı ya da PR şirketiyle henüz çalışmıyoruz. Daha organik ilerliyoruz.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Marketi iyi anlamak gerekiyor. Ne çok erken ne de geç kalmamak gerekiyor. Mesela bizim işimizde zaman ve bilinç anca oluştu. Uzun yıllar eğitim vererek market oluşturduk. Malzemenin yerel elde edilebilirliği çok önemli. Sürdürülebilirlik ve makul üretim fiyatı önemli. Güvenilir bir şekilde yavaş ilerlemek ve talepler doğrultusunda ilerlemek önemli bence. Mümkün olduğu kadar verdiğiniz mesajla doğru paralelde olmak yani dürüst olmak önemli.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Biz kadınların sezgileri çok kuvvetli. İç sesimizi dinleyelim ve korkmayalım. Yenilikçi olalım ve yeni çevre ve dostluklar oluşturalım. İlişkilerimizde içten olalım. Sözlerimizi geç de olsa hep tutalım. Motive olalım! Her gün güneşe bakarak bahçede veya deniz kenarında spor yapalım. Bedenimizi ve düşüncelerimizi temiz tutalım. Bizi ruhsal ve fiziksel açıdan iyi yapacak insanlardan hep yardım alalım. Limitleyen olgulara değil hep olabileceklerimize focus olalım. Benzeri işte başarılı olmuş kişilerin hayatlarını okuyalım. İcat çıkarmaları için cocuklarımızı destekleyelim motive edelim. Yeni icatlar çıkarma lafını hiç kullanmayalım :)

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Çalışan kadınlara nasıl beslenmeleri ve hangi besinleri tüketmelerini tavsiye edersiniz?

Hamur ürünlerinden, şekerden, hayvansal ürünlerden kısacası işlenmiş gıdalardan mümkün olduğu kadar uzak duralım. Sebzeler, daha az meyveler ve kavrulmamış kuruyemişler, filizlendirilmiş baklagil ve tahıllar ana besinleriniz olsunlar. Bilhassa fermente olmuş yiyeceklerle ve koyu yeşil ıspanak gibi klorofil içeren besinlerle sıkı fıkı olalım.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Çalışan kadınlar için sabah ve öğle ofislerinde tüketebilecekleri birkaç tarif verebilir misiniz?

Sexy Green Juice Enerji verecek sabah kahvaltısı seçeneğiniz. Haftada en az 3 kez. Malzemeler: 1/2 demet ıspanak veya pazı 2 salatalık 2 kereviz sapı(olmayadabilir) 1 limon 2 cm büyüklüğünde taze zencefil Hazırlanışı: Hepsini yıkayıp kabuklarıyla katı meyve sıkacagından geçirelim. Organik olması tercih edilir. Bardağa koyduktan sonra içine bir kaç damla zeytinyağı damlatırsanız hücrelerinize daha iyi nüfuz eder.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Badem Sütlü ve Chia Tohumlu veya Yulaflı Müsli

1 çay bardağı badem sütü 2 kaşık yulaf veya chia tohumu 2 gül kurusu kesilmiş kayısı 5 veya 6 kavrulmamış ceviz veya badem 1 çorba kaşığı kabak çekirdeği içi Yarım doğranmış yeşil elma Bir kasenin içine malzemeleri sırasıyla koyup karıştırın. Bu kadar basit.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Badem sütü hazırlanışı:

Akşamdan suya batırdığınız kavrulmamış bir çay fincanı badem sabah süzülüp, iki bardak filtre edilmiş suyla hızlı bir blenderdan geçirilip süt haline getirilir. İki gün buz dolabında tutabilirsiniz.

Elçin Oflaz: Bedenimizi ve Düşüncelerimizi Temiz Tutalım
Gelecek için planlarınız nedir?

Raw food yani hücrelerimize göre beslenmeyi popüler kılmak. Tv programları, kitaplar ve dersler olsun yaymaya devam etmek. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında cocuklara ve kadınlara ücretsiz konferanslar ve workshoplar düzenlemek. Bu lezzetli yemekleri yiyebileceğiniz süper bir cafe açmak.

“Limitleyen olgulara değil hep olabileceklerimize focus olalım.”

Elçin Oflaz, raw food konusunda ülkemizde öncü olmuş isimlerden biri. Uzun bir süre yoga terapisti olarak çalıştıktan sonra New York’ta Hippocrates Sağlık Enstitüsü Sağlık ve Beslenme Eğitmeni Programı’nı tamamlayarak raw food eğitmenliği ve şefliği yapmaya başlamış.

Amacı İstanbullu’lara, bilhassa sağlıklı yemek isteyen, gluten alerjisi olan ya da insülin direnci olup yoğun tempoda yaşayan şehirlilere organik, canlı, pratik ve lezzetli yemekler yiyebilecekleri bir mekan sunmak. Elçin Oflaz en çok satılan raw food ürünü kendi karışımı olan Sexy Green Juice ile büyük başarı kazandı.

Elçin Oflaz ile Raw Food

Sağlık ve beslenme danışmanlığı konusunda kişisel seanslar ve Grup Detoks programları organize eden Elçin Oflaz’ın eğitimleri ve detoks programları sadece çiğ yemek öğrenimi (raw food classes) içermekle kalmayıp aynı zamanda sağlıklı yaşam, yoga ve ‘super foods’ gibi anti-aging tarifleri ve eğitimini de içeriyor. Oflaz’la Çiğ/Raw beslenmenin önemini, kendi markasını ve çalışan kadınlara beslenme tavsiyelerini konuştuk. Keyifli okumalar…

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Facebook: Elcin Oflaz’la Canlı Canlı

Instagram: elcinoflaz_ile_raw_food

elcinoflaz.com

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com