Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır


GALERİ
Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Esra Yağız. 31 yaşındayım. Evliyim. Üç yaşında bir kızım ve altı yaşında bir oğlum var. Mustafa Kemal Üniversitesi Kimya Bölümü Biyokimya Anabilim Dalı’nda 2015 yılında doktoramı tamamladım. Antakyalıyım.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Yaklaşık 9 yıldır bir kamu kuruluşunda taşeron olarak çalışıyorum. Mesleğimle alakalı olmasa da işimi severek yapıyorum (hava limanında danışma ve anons hizmetlerinde çalışmaktayım). Öğrencilik yıllarımda yaz tatilinde bir doğal sabun üretim tesisinde çalıştım ve o günden beridir de doğal ürünlere karşı ilgiliyim. Doktora yapmaktaki maksadım tabii ki akademisyen olmaktı. Ama şu ana kadar uygun bir kadroya yerleşemedim. Bu arada mesleki bir şeyler yapmak istedim. Ve öncelikle ailem için sabun üretmeye başladım. Sabunlarımı hediye ettiğim kişiler ürünleri çok orijinal buldular ve beğeniler çok iyiydi. Bir gün eşimle sabunları internet üzerinde satma fikrimi paylaştım. O da çok destekledi ve başladım.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Doğal sabun üretimi ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Kimya Bölümü mezunu olmak işimi kolaylaştırdı tabii. Fakat doğal sabun yaparken işin kimyasal kısmının yanında tıbbi bitkiler ve doğal şifalı yağlar hakkında da bilgi sahibi olmak gerektiğini düşünüyorum. Bununla ilgili sürekli araştırmalar yapıyorum. Ürün denemeleri yapıp, faydasını gördüğüm ürünlerin üretimini gerçekleştirip satışını yapıyorum. Hatay bölgesi şifalı bitkiler yönünden çok zengin. Bunlar benim için avantaj tabii ki. Ayrıca bu avantaj sayesinde en kaliteli ham maddeye, en doğal yağlara ulaşmak mümkün oluyor.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Rahan Sabun’u oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Ürünümün adı RAHAN. Aslında isim koyarken çocuklarımla ilgili bir çağrışım olsun istedim. Çocuklarımın adı HiRA ve EmirHAN :) buradan bir sentez yaptım ve kulağa hoş geldi.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

İlk olarak doğal sıvı sabun üretmekle başladım. Son yıllarda el yıkamada katı sabun neredeyse hiç kullanılmıyor ve piyasadaki sabunlar elde arıtma, temizleme hissinden ziyade bir yapışkanlık ve doğallığın dışında bir his bıraktığı için bunu bir ihtiyaç olarak gördüm. Bölgemizde zeytinyağı ve defne yağı çok. Bu yağları kullanarak iki çeşit sıvı sabun ürettim. Şu an satışları gayet iyi gidiyor. Alanlar tekrar talep ediyor ve benim asıl hedefim bu olduğu için çok mutlu oluyorum. Çok yüksek kar amacı gütmeden satış yapıyorum ve tekrar talep edilebilmek gerçekten çok güzel. Bunun dışında çeşitli katı doğal sabunlar da üretiyorum. Defne sabunu, zeytinyağı sabunu, papatya, ardıç, aynı sefa, lavanta, keçi sütlü, kayısı çekirdeği yağlı, aloe veralı sabunlar, çeşitli şifalı yağlardan ve bitkilerden ürettiğim özel sabunlar ürünlerimden bazıları. Bunların yanında bir de doğal temizlik ürünlerim de var. Arap sabunu ve WC hijyen bombaları bunlardan. Son çalışmam ise doğal kremler.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Ürünlerinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Çok fazla okuyor ve araştırıyorum. Doğal sabun sadece ülkemizde değil dünyada da fenomen artık. Her okuduğum çalışmadan bir şeyler öğreniyorum ve yeni şeyler keşfediyorum. Belli bir kişi yok.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Genelde anneler :) malumunuz çocuklar çok hassas. Pek çoğu maalesef çocuklarının alerjilerinden ya da cilt hastalıklarından muzdarip. Hepsine şifa olmasını diliyorum. Bunun dışında bugüne kadar aradığı doğallığı bulamayanlar, kimyasal ürünlerden bıkmış olanlar, kısacası doğal ürün severler genelde beni buluyor.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Öncelikle eğitim durumumdan bu işi bilinçli bir şekilde yaptığımın farkındalar. Bir anne olmam da başka bir hassasiyet noktası tabii. Ayrıca kalitemi hiç düşürmedim, bilakis ürünlerimin içeriğini zenginleştirerek daha iyisini yapmaya çalıştım ve devam ediyorum.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Piyasada doğal ürün adı altında satılan ürünlerin pek çoğu aslında o kadar da doğal değil. Ben ürünlerimde yenilebilir ve sertifikalı yağlar kullanıyorum. Butik üretim gerçekleştirdiğim için kişiye özel sabun yapabiliyorum. Örneğin müşteri sadece Hindistan cevizi yağlı sıvı sabun isterse bunu yapabilirim. Ya da tek bir bitkiyi içeren sabun isterse bunu yapmam mümkün. Tek bir ürün kısıtlaması yok. Alternatif çok, imkanlar doğrultusunda her türlü talebe göre üretim yapabilirim.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Doğal olması, saf ve güvenilir ürün üretmek ve insanların kullanım sonrası memnuniyetlerini işitmek en keyif aldığım şeyler.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Şu anda “kimyageranne” adında Instagram hesabım ve “kimyageranne rahansabun” adında Facebook hesabım var. Daha geniş bir üretim hacmi oluşturduğumda web sitesi üzerinden de ürün pazarlamak istiyorum tabii.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Doğal ürün üretiyorsanız sahte, hileli ürünü ayırt edebilmelisiniz. Bu da tecrübe ile oluyor çoğu kez. Benim temel malzemem defne ve zeytinyağı. Maalesef yağlara çeşitli unsurlar ekleyebiliyorlar ki bir defa pamuk yağı karıştırılmış zeytinyağı almışım. Neyse ki geç olmadan fark ettim. Bununla baş etmenin en iyi yolu gerçekten bu işi bilen kişilerle çalışmak. Mesela ben zeytinyağımı bölgede en fazla yağ ihracatı yapan, düzenli olarak yağ analizlerinin yapıldığı bir firmadan alıyorum. Diğer yağlarımı da yine bildiğim güvendiğim kişilerden ya da markalardan ki bunların sertifikalı olmasını çok önemsiyorum, bu şekilde tedarik ediyorum.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Bu işle ilgili tek keşke dediğim şey daha erken başlamamış olmak :) keşke daha önce başlasaydım. Bu kadar keyifli bir iş olacağını ve bu işin altında kalkabileceğimi gerçekten hiç düşünmemiştim. Çok büyük hayallerim var gerçekten. Umarım bir gün gerçekleşir.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Ben herkesin içinde mutlaka bir yetenek olduğunu düşünüyorum. Yeter ki onu keşfedebilelim, neler neler çıkıyor. Eğer ki hayal ettikleri bir iş varsa denemekten korkmasınlar. Ben bu işe başlarken dedim ki, olur da satamazsam en azından evimin sabununu artık dışarıdan almam. Kendimiz için bir şeyler yapmış olurum. Ama üretmeye başlayınca bakış açınız da farklı bir boyut kazanıyor. Sonunda başarmış olduğunuzu görünce, bu motivasyonla daha büyük hayaller kurmaya başlıyorsunuz. Herkes deneyerek başarmıştır bugüne kadar. Denemeden karar vermesinler. Hayal kursunlar. Umarım istedikleri başarıya ulaşırlar.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Şu anda kendi işletmemi kurmak için bir girişimde bulunmadım ama verilen teşviklerle ilgili araştırmalarım oldu. Maalesef pek çok kişi bu desteklerden habersiz. Yeterince kamu spotu yok. Kadınlar için özellikle güzel yatırım teşvikleri var. Belki bir süre sonra kendi işletmemi kurduğumda ben de bu teşvikler için başvuruda bulunabilirim.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır
Gelecek için planlarınız nedir?

Ben doğaya, tarıma, bir şeyler yetiştirmeye çok ilgiliyim. En büyük hayalim içinde sabun atölyesi olan bir köy evi yapmak ve kendi yetiştirdiğim bitkilerle sabunlar üretmek. Doğanın bağrında yaşamak istiyorum.

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır

Esra Yağız: Herkesin Bir Yeteneği Vardır

“Sonunda başarmış olduğunuzu görünce, bu motivasyonla daha büyük hayaller kurmaya başlıyorsunuz.”

Sabun kimyasal temizleyicilere göre daha saf bir içeriğe sahiptir. Doğal sabunlar cildinizde, saçınızda ve yüzünüzde mucizeler yaratabilir. Ev yapımı doğal sabun tercih ediyorsanız dikkat etmeniz gereken nokta ise bu sabunu hazırlayan kişinin eğitimi ve kullandığı malzemenin kalitesi.

Rahan Sabun

Esra Yağız doğal sabun üreten Kimyager bir anne. Aldığı eğitimi evde doğal sabun üretmek üzere kullanan Esra’nın yaşadığı bölge yani Antakya ise kaliteli bitkisel yağlar açısından adeta bir cennet.

Esra’nın çok özenli şekilde hazırladığı doğal sabunlarını kullananlar tarafından büyük beğeni alması, O’nun girişimine hayat ermesini sağlamış. Esra, sürekli talep gören sabunlarının yanında kişiye özel hazırladığı içeriklerle butik üretim de yaparak müşteri memnuniyetini yüksek tutuyor ve ürün yelpazesini genişletiyor.

Esra’nın girişimcilik hikayesini okurken, doğal sabunlarından edinmek isteyeceksiniz.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: kimyageranne

Facebook: kimyageranne rahansabun

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com