Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok


GALERİ
Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Sizi tanıyabilir miyiz?

İstanbul Pendik'te yaşıyorum. 25 yaşındayım ve bir kızım var.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Çok aktif sosyal medya kullanıcısı olduğum için Keşfet’e sürekli bakarım. Bir gün yine aynı şekilde Keşfet’te penye ipten yapılan sepetleri gördüm. Çok beğendim ve acaba ben de yapabilir miyim diye düşündüm. Plansız programsız kendimi penye ip alırken buldum. Ben de bu kadar hızlı gelişeceğini bilmiyordum. Denedim ve sevdim, kendimi her gün geliştirmek için uğraştım ve sayfamı açtım. Olur mu, olmaz mı? diye düşünürken kendimi bu işin için de buldum. Severek bir yıldır da devam ediyorum.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
El sanatları ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Herhangi bir eğitim almadım örgülerimi ortaya çıkarabilmek adına. Instagram’dan ve Youtube’dan çok sayıda video izleyerek kendimi geliştirdim. Hala o şekilde geliştirmeye devam ediyorum. Araştırma ruhu, insana kafasına koyduğu her şeyi yaptırır diye düşünüyorum.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Masal Butik’i oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Çok büyük hedeflerle, çok büyük düşüncelerle başladığımı söyleyemem. Ama bugün çok başka düşünüyorum. İlerisine dair hedeflerim tabii ki var. Sayfamı açtığımda, sonuç olarak görsellik isteyen bu iş için, gerek muntazamlık gerek fotoğraf çekimleri çok iyi olmalıydı. Dikkat ettiğim ve üzerinde fazlaca durduğum bu iki detay benim daha hızlı yükselmemi sağladı.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Penye ipten sepet yapıyorum; yuvarlak, kare, dikdörtgen şeklinde. Ev dekorasyonun da düzenleyici, toparlayıcı olduğu için çok tercih ediliyor. Tabii ki sadece görsel amaçlı, göze hitap ettiği için bile satın alanlar oluyor. Onun dışında clutch örüyorum. Yaz ayların da çok fazla sipariş aldım el çantalarından. İşçilik ve emek anlamında zorluğu olsa da müşterilerim tarafından gelen çantalı kombinler mutluluk sebebi. Bu kış ise daha fazla boyunluk, battaniye gibi kış için tercih edilebilecek ürünlere yönelmek istiyorum.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Ürünlerinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Ürünlerimi hazırlarken kesinlikle tek ilham aldığım nokta renkler. Her rengi seviyorum ve “bu iki renk yan yana olur mu hiç” algısını yıkmak istediğim için her rengi ürünlerimde kullanıyorum. Her seferinde çıkan renk kombiniyle de, “işte bu Gözde” diyorum.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Ürünlerimi daha çok çalışan kadın arkadaşlar tercih ediyor. Birçoğu ise kendinden ziyade yakın çevresine hediye yaptırıyor.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Müşterilerimin beni tercih etmesinin sebebi olarak iki üç madde sıralayabilirim. Birincisi insan ilişkilerine önem veriyor olmam. İkincisi işime gösterdiğim hassasiyet, düzen ve sabır. Üçüncüsü ise bu işi severek yapıyor olmam ve bunun karşı taraftan fazlasıyla hissediliyor olması.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Yaptığım işi diğerlerinden ayrıcalıklı kılan bir şey varsa o da eminim ki en ufacık detaya dahi dikkat ediyor olmamdır.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Sepetlerimi örerken en çok keyif aldığım bölüm şüphesiz süsleme kısmı.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Özellikle uyguladığım herhangi bir strateji yok. Paylaşım yaparken saatlere dikkat dahi etmem, sabırsız olduğum için yaptığım ürünü hemen takipçilerimle paylaşmak istiyorum. Fotoğrafların çözünürlüğüne, açı ve ışığa fazlaca dikkat ettiğimi söyleyebilirim ama.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Sosyal medyada sayfa açmaya karar veriyorsak eğer önce yapmış olduğumuz işin temizliğinden kusursuzluğundan emin olmamız gerekir. İlk deneme ile ilk tecrübeler ile sipariş oluşturmaya çalışmak çok fazla karşılık almayacaktır. Önce bizim içimize sinmeli, tam anlamıyla yapılan iş bizi tatmin ediyorsa devam etmeli. Araştırma yapmalı, bilgi sahibi olmalı.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Yapmış olduğum işle ilgili keşkem hiç olmadı.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kendi işini yapmak isteyen arkadaşlara tavsiyede bulunacak olursam, kafalarına koydukları şeyi ortaya çıkarmadan peşini bırakmasınlar. Zaman zaman ben de çok yıprandığımı hissetsem de emeksiz sabırsız bir yerlere gelinemeyeceğini çok kez tecrübe etmişimdir. Araştırma ruhu, heves, ve yapılacak olan işe aşk duysunlar. Ciddi anlamda ben bunu yapmak istiyorum diye düşünüyorlarsa eğer denemekten çekinmesinler. Olmadığı zaman umutsuzluğa kapılmasınlar. Her gün üzerine yeni bir şeyler katsınlar. Öğrenmenin herhangi bir sınırı yok çünkü.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Yapmış olduğum bu işle ilgili destek amaçlı herhangi bir devlet kuruşuna başvurmadım. Ki yeteri kadar, kadın arkadaşlarımıza bilgi verildiğini düşünmüyorum. Birçok arkadaşımız devletin vermiş olduğu desteklerden habersiz, bir şeyler başarma iş kurma çabasına girebiliyor. İnternette her bilgi yazsa da bence yeterli kitleye ulaşılamıyor.

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok
Gelecek için planlarınız nedir?

Gelecek için şu anlık çok geçerli planlarım yok. Kızım biraz daha büyüyene kadar, kazançtan ziyade sevdiğim bir uğraş olarak yapmaya devam edeceğim. Çünkü gerçekten işimi seviyorum severek yapıyorum

Gözde Yazıcı: Öğrenmenin Sınırı Yok

“Kafalarına koydukları şeyi ortaya çıkarmadan peşini bırakmasınlar.”

Başarılı insanların hemen hemen hepsi meraklı insanlardır. Merak öğrenme isteğini arttırır. Sizi araştırmaya yönlendirir. Gözde Yazıcı’nın merakı ve araştırmacı ruhu O’nun girişimine hayat vermesini sağlamış.

Masal Butik

Gözde araştırmaları sonucunda çok beğendiği sepetleri “ben de yapabilir miyim diye” düşünerek denemek istemiş. Sepet örmeyi sevdiğini anlayınca her gün kendini geliştirmek için daha çok çalışıp markasını kurmayı başarmış.

Gözde’nin ev dekorasyonunuzda kullanmak isteyeceğiniz rengarenk ve albenili sepetleri, sevdiklerinize de hediye edebileceğiniz bir seçenek. Gözde yeni başladığı örgü çantalarıyla da büyük beğeni alıyor. Gözde’nin girişimci kadınlarımıza yol gösterecek mesajlar içeren hikayesini mutlaka okuyun.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: masalbutik_

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com