İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek


GALERİ
İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Sizi tanıyabilir miyiz?

Kahramanmaraş doğumluyum ve 39 yaşındayım. Mersin Üniversitesi Turizm Otelcilik Bölümü'nü bitirdikten sonra Antalya'ya yerleştim. Yirmi yıldır Antalya Side'de yaşıyorum.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Yaşam stili üzerine bir sayfa yapmaya nasıl karar verdiniz?

İlk olarak 2007 yılında yaptığım küçük el işlerini, evimden dekorasyon fikirlerini sergilemek ve mutfakla ilgili çeşitli fikirlerimi paylaşmak için blog yazmaya başladım. Sonrasında birçok kişi gibi pratik olduğu için Instagram'a geçiş yaparak blog yazmayı bıraktım.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
El sanatları ile ilgili bir eğitim aldınız mı? Sayfanızı girişiminize dönüşmesi nasıl oldu?

Daha önce nakış vb. ile ilgili bir ders almadım sanırım bunda annemin etkisi büyük. Her ne kadar ev hanımı olana kadar hiç denemesem de annemden gördüğüm kadarıyla kendi çapımda bir şeyler yapmaya çalıştım. Buna görsel hafıza ve merak da eklenince etrafımdakilerin de beğeneceği küçük işler yapmaya başladım. 2015 yılında tanıştığım Rus bir arkadaştan Tilda bebekler için özel ders aldım. O zamana kadar hiç dikiş bilmediğim halde çok kısa bir sürede Tilda bebekler yapmaya başladım. Başlangıçta iki arkadaşımla beraber minik bir atölye yapıp bu şekilde internet üzerinden satış yapmaya da başladık. Sonrasında çeşitli nedenlerden dolayı münferit çalışmaya karar verdik. Şimdi ise tamamen kendi zevkimi ve emeğini katarak bebekler dikiyorum ve Instagram'daki sayfam üzerinden tanıtıp sizlerin beğenisine sunuyorum.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Sayfanızı oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Ürünlerimin özellikle kendi zevkimi yansıtmasına özen gösteriyorum. Böylelikle kendine has bir tarzları oluşmaya başlıyor ve en azından ilerisi için markalaşma konusunda bir adım atmış oluyorum. Artı bu tercihim daha severek ve özenerek oluşturmama yardımcı oluyor.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Başlangıçta sadece sevdiklerim için dikiyordum ama talep geldikçe bunu ek gelir için değerlendirmeye karar verdim. Özellikle elde yapılmış organik ürün tercih eden insanların talebini gördükçe daha zevkle çalışıyorum. Çünkü maalesef tüketimin sonu yok en azından her şeyde olduğu gibi oyuncakta da doğal olan ürünlerin oluşturduğu bir pencere açmak istedim.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Takipçi kitlenizden bahseder misiniz?

Biraz eskiyi, biraz doğayı ve biraz da doğallık tercih edenlerin takip ettiği ve talep ettiği bir sayfam oldu. Zaten benim de iletişimde bulunmaktan zevk aldığım insanlar.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

En çok nakışlarına ve vintage tarzda elbiseleri giyen Maileg tavşanlarım ilgi görüyor. Çünkü bunlar hem oyun hem de dekorasyon amaçlı kullanılabiliyor. Diğer bebeklerin aksine üzerinde saç, boya vb. olmadığından, bir de kıyafetlerin çıkarılıp giydiriliyor olması tercih sebebi oluyor. 30 derecede rahatça yıkanılabilen bu bebekleri yetişkinler de dekorasyonda kullanmak için çok tercih ediyor.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Sayfanızı ve ürünlerinizi diğer sayfalardan ayıran özellikler nelerdir?

Ürünlerimi ve sayfamı oluştururken birbirinin ayni olan eşyalarla dekore edilmiş evlerden ayrı durmaya özen gösteriyorum. Çünkü bana göre bu insanları daha çok tüketmeye yönlendiriyor. Fakat yol kenarından toplanan birkaç çiçek ve küçük bir parça kumaştan dikilen renkli bir yastıkla da evimizde değişik köşeler yapmak mümkün. Sonuçta evimiz ve yaşam alanlarımız başkasından ziyade bizim konforumuz için ve de bizi yansıtıyor.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Herhangi bir strateji yok aslında. Günlük koşuşturmanın içerisinde fırsat buldukça ve paylaşıma değer buldukça birkaç kare yakalayıp günün herhangi bir saatinde paylaşım yapıyorum. Bazen çok sevdiğim bir fotoğraf çok az beğeni alabiliyor ya da tam tersi sıradan bulduğum bir kare beklediğimden fazla ilgi görebiliyor. Bu da beni şaşırtmıyor değil belki de bu yüzden bu ortam benim için hala cazibesini koruyor.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Özellikle müşterilerimin geri dönüşleri beni çok keyiflendiriyor çünkü bugüne kadar hep çok güzel geri dönüşler aldım. Hatta özellikle "yakından daha güzeller" cümlesi benim enerji kaynağım diyebilirim.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Keşke dediğim bir şey yok sanırım. Sadece şu var ki çalışmak istediğim alan ülkemizde çok kısıtlı maalesef. Yabancı sitelerde gördüğüm ve çalışmak istediğim ürünlerin şablonlarına ulaşamamak bazen canımı sıkıyor ama bu da telafisi olmayan bir keşke değil açıkçası.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kendi işini yapmak isteyen kadınların özellikle işini severek yapmalarını tavsiye ediyorum. Asıl mesleğim turizm olmasına rağmen bir türlü sevemedim ve bu alanda çalışmayı bıraktım. Eğer bu işi sevmesem çok zorlanacağımı biliyorum. Demem o ki her yaptığım bebekle aramda özel bir bağ oluşuyor çünkü her ayrıntısına kendimden bir şeyler katmaya özen gösteriyorum. Eğer bunu yapmasam bu sadece iş için yapılmış olacak bu da yaptığım işi sıradanlaştıracak diye düşünüyorum. Bir de bir alana kanalize olmak gerek sanırım. Mesela sırf dikiş bilmek her şeyi dikmek veya satmaya çabalamak anlamında olmamalı. Bir ürün üzerine yoğunlaşınca daha kolay geliştiriyor insan kendini.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Henüz öyle bir destek ihtiyacı duymadım. Çünkü bir atölye vb. ortamı olmadı. Evde kendi çapımda yaptığım ürünler olduğu için kazançtan çok tanıtım için çabalıyorum. Bir de ülkemizde çeşitli krediler olduğunu duydum ama benim işin ne kadarını kapsıyor henüz tam bir araştırma yapmadım.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek
Gelecek için planlarınız nedir?

Ülkemizde bu tarz işlere ilgi yurt dışına göre çok az. Fiyatlar yurt dışına göre oldukça cazip olmasına rağmen ilgiyi kıyaslamak insanı üzebiliyor. Dilerim gelecekte daha çok kıymeti bilinir biz de bu şekilde diğer kadınlara ve gençlere vesile olabiliriz.

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek

İjlal Aksoy: Bir Alana Kanalize Olmak Gerek

“Bir ürün üzerine yoğunlaşınca daha kolay geliştiriyor insan kendini.”

Evimiz bizim yaşam alanımız ve bizim zevkimizi yansıtır. En küçük detaylarda bile aslında biz varızdır. Renkler, desenler, atmosfer her şey bizimle bağlantılıdır.

İjlal ve Evi

İjlal Aksoy’un sayfasını incelediğinizde doğal, huzurlu ve sevgi dolu bir yaşam alanı olduğunu hissedebiliyorsunuz. İjlal’in evinden kareler barındıran, bazen tarifleriyle zenginleştirdiği resimli blogu olan sayfası sizi doğal olana yönlendirirken aynı zamanda üretmeye de teşvik ediyor.

İjlal bir süredir ürettiği Tilda bebekleri ile doğal oyuncakların ne kadar güzel olduğunu da bize gösteriyor. İjlal’in evinin ve girişiminin hikayesini sizin için paylaşmasını istedik. Keyifli okumalar…

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: ijlalveevi

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com