Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün


GALERİ
Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Sizi tanıyabilir miyiz?

1981 Bursa doğumluyum. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezunuyum. Evliyim ve iki çocuğum var. Aralıklarla ayrılsam da üniversiteden beri Ankara’da yaşıyorum.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Hayatımın her döneminde hobilerim oldu. El sanatlarına ve resme küçük yaşlardan beri yeteneğim vardı. Okul yıllarında çevremdeki herkes resim öğretmeni olmamı telkin ederdi. Ben ise bu ilgimin hobi olarak kalmasını tercih ettim ve üniversitede farklı bir alana girdim. Çalıştığım ya da çalışmadığım zamanlarda her fırsatta etamin işlemeye devam ettim. Bunun için zamanımı iyi planlamam ve sevdiğim bu hobiye yer açmam gerekiyordu. Henüz Instagram yokken ve kanaviçe bu kadar moda olmamışken yaptığım işlemeler bugünün temelini oluşturdu. Instagram’da gördüğüm çalışmalar hoşuma gidince de ben de Instagram’da olmaya karar verdim. Bu sayede el sanatlarıma olan yeteneğimi geliştirebileceğimi düşündüm. Her şeyden önce bu işi yapmak beni dinlendiriyor.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
El sanatları ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Özel bir eğitim almadım. İlk öğretmenim annem oldu. İlkokul beşinci sınıftan beri etamin ve kanaviçe işliyorum. Okullar kapanır kapanmaz renk renk etaminler ipler alır bizi (kız kardeşimle beni) heveslendirirdi. Resme ve boyalara olan sevgim bu renkli ipleri ve kumaşları sevmeye dönüştü. Ne de olsa bu da iğne ile resim yapmaktı. Zamanla farklı şeyleri deneme ve hep daha güzelini yapma isteği beni araştırmaya denemeye üretmeye ve en sonunda da kendi tasarımlarımı yapmaya itti.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Mavi İğne’yi oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Henüz bir marka olduğumu düşünmüyorum ancak olma yolunda. Titizlik, memnuniyet, farklılık ve pozitif iletişim bana göre bir markanın veya değerin oluşmasında en önemli noktalar. Ben de gücümün yettiğince bu noktalara dikkat etmeye çalışıyorum.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Ürünlerim çeyiz kategorisi dışında daha çok gündelik hayatın içinde olan ve kullanılabilen kalemlikler, ayraçlar, kitap kılıfları, mekanlara sıcaklık katan panolar ve evlilik hediyesi olarak özel ve farklı şeyler arayanlar için tasarlanan pano ve çerçevelerdir. En çok beğenilenler kalemliklerimdir ki ben de en çok bunları tasarlamayı ve yapmayı seviyorum. Ürünlerim el emeğini sevenlerle buluşunca tüm yorgunluğum mutluluğa dönüşüyor.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Ürünlerinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Gördüğüm bir şablon bana bambaşka bir fikir veriyor. Gözlerimi kapatıp hayal ediyorum ve sonra hayalimi yapmaya başlıyorum. Pinterest’te dolaşmak bana ilham veriyor. Bazen bir örgüden bazen bir kara kalemden yola çıktığım oluyor.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Tabii ki öncelikle kanaviçeyi sevenler ve farklılık arayanlar bence. Ve bir de mavi renk müşterilerimle buluşma noktamız. Mavi denince akla gelmek güzel bir duygu…

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Titiz çalışma benim için çok önemli. Yavaş ama titiz çalışırım. İçime sinmezse asla müşterime göndermem. Genellikle benden bir ürün alan kişiler sonrasında birçok defa daha alır. Sanırım bu memnuniyeti gösteriyor.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

En mutlu olduğum zamanlar hiç denenmemiş bir şeyi yaptığım zamandır. Farklılığı seviyorum ve farklı olmaya çalışıyorum. Yaptığım işlemeleri farklı tekniklerle birleştiriyorum. Bir çerçeveyi alıp işlediğim etamine uygun olarak boyayıp dekupaj yaptığım oluyor. Böylece özgün bir çalışma ortaya çıkıyor. Birçok şablonu da kendim tasarladım ve bunların farklılık kattığını düşünüyorum.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

En çok keyif aldığım kısım tasarım kısmı. Daha önce olmayan bir model tasarlamak, en sevdiğim şey bu. Keşke herkes farklı şeyler istese.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Sosyal medyaya ayırdığım zaman sınırlı. Sık paylaşım yapmıyorum. Daha çok üretmek için zamanımı iyi kullanmalıyım. Güzel işler ortaya çıkarmak ve özenle fotoğraf çekmek benim dikkat ettiğim şeyler.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Kendi işini kurmak isteyenler bir kere yapacakları işi çok sevmeli, devam ettirilebilir olmalı bir heves ile gelip geçici olmamalı. Yapabildiğiniz işler arasında en iyi yaptığınıza odaklanmak, zaman ve enerji kaybınızı azaltır ve daha hızlı ilerlemenizi sağlar.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Şimdilik keşke dediğim bir nokta olmadı. Olmaması için de itina gösteriyorum. Sosyal medyanın polemik ve çekişmelerinden uzak duruyorum.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Uzun soluklu düşünün. Maharetinize göre bir yerden üretmeye başlayın zengin, titiz ve çeşitli bir ürün yelpazesi oluşturun ve ürün birikimi yapın. Müşteriler gelip sizi bulacaktır.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Bu konuyu biraz araştırdım, ben başvuru yapmadım ama çevremdeki tüm ev hanımlarına bahsediyorum ve onları yüreklendirmeye çalışıyorum.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün
Gelecek için planlarınız nedir?

Kanaviçe işini farklı yerlere ve boyutlara hatta eğitime ve okullara taşımak gibi düşüncelerim var. Ve bir de içinde kanaviçe ile buluşmuş her türlü objenin olduğu bir butik açmak.

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün

Son olarak şunu eklemek isterim. Biz şanslı çocuklardık. Sokaklarda oynayarak büyüdük ve teknolojinin zararlı yüzüyle karşılaşmadık. Şimdi ise çocuklar ve gençler teknolojinin dışında yapacak bir şey bilmiyorlar. Kanaviçe üzerine yapılan workshopları çocuk ve gençlerin seviyelerine göre uyarlayabilir ve bu işi sevecek birçok genç keşfedebiliriz. 10 yaşındaki oğlum çok severek ve isteyerek örümcek adamlı bir etamin işliyor. Ben apartmanımdaki istekli çocuklara ve oğluma minik tiyolar vererek onları da bu işe dahil ediyorum. Onların da çocukluklarına ait güzel hatıraları olmalı bence, aynı bizim gibi : )

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün

Mavi İğne: Uzun Soluklu Düşünün

“Yapabildiğiniz işler arasında en iyi yaptığınıza odaklanmak zaman ve enerji kaybınızı azaltır ve daha hızlı ilerlemenizi sağlar.”

İsmiyle değil yaptığı işlerle ve markasıyla ön planda olmak isteyen bir girişimci kadın Mavi İğne’nin yaratıcısının hikayesini paylaşıyoruz sizinle.

Mavi İğne

Mavi renginin cazibesini markasının sembolü haline getiren ve bilinirliğini arttıran Mavi İğne’nin, röportajımıza son söz olarak eklediği cümleler bizim de katıldığımız ve ön söz olması gereken sözler diye düşündük. Mavi İğne’nin girişimcilik yolculuğunu keyifle okuyacaksınız.

“Biz şanslı çocuklardık. Sokaklarda oynayarak büyüdük ve teknolojinin zararlı yüzüyle karşılaşmadık. Şimdi ise çocuklar ve gençler teknolojinin dışında yapacak bir şey bilmiyorlar. Kanaviçe üzerine yapılan workshopları çocuk ve gençlerin seviyelerine göre uyarlayabilir ve bu işi sevecek birçok genç keşfedebiliriz. 10 yaşındaki oğlum çok severek ve isteyerek  örümcek adamlı bir etamin işliyor. Ben apartmanımdaki istekli çocuklara ve oğluma minik tüyolar vererek onları da bu işe dahil ediyorum. Onların da çocukluklarına ait güzel hatıraları olmalı bence, aynı bizim gibi :)”

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: mavi_igne

Pinterest :  maviigne

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com