Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli


GALERİ
Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba ben Özgü Dündar. 1976 doğumluyum. Evliyim ve bir oğlum var. Ankara Üniversitesi Coğrafya Fakültesinden Dil mezunuyum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

İş hayatıma M.E.B bağlı Müzik Okulu açarak başladım. Bu alanda hizmet verdim. Oğlumun doğumuyla çalışma hayatına uzun süre ara verdim. Bu süreçte moda tasarımı eğitimleri aldım. Eğitimleri keyifle tamamladıktan sonra bu alanda kendi işimi kurmaya karar verdim.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Moda tasarımı ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Daha okul yıllarında içimde kalan moda eğitimini yıllar sonra almaya karar verdim. İlk olarak iki yıllık E.J.D Moda Tasarım ve Stilistlik Eğitimi’ni aldım. Daha sonra Aytuğlu Modelistlik ve Stilistlik Eğitimi’ni tamamladım. Bu eğitimler esnasında İstanbul Moda Akademisi’nin çeşitli eğitimlerine katıldım. Moda başkentleri Paris, Milano ve New York’da bulundum ve moda sergilerini takip ettim. Kostüm tarihi ile ilgili birçok müzeyi gezdim ve gözlemde bulundum. Moda ile ilgili yabancı kaynaklı bir kütüphane oluşturdum. Kumaş ve diğer malzemeler için lazım olacağını düşündüğüm Dış Ticaret Eğitimi aldım. Bu süreçte İtalyanca öğrenmeye başladım. Benim için tutku olan İpek Pentur Eğitimi‘ni aldım ve çalışmalarıma devam ediyorum. Önümüzdeki günlerde ipek çalışmalarından oluşan bir koleksiyon hazırlamayı planlıyorum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Özgü Style markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Marka oluşturmak uzun bir süreç. Öncellikle müşteri memnuniyeti ve belirli bir kaliteyi sağlamak çok önemli. Bu sürece butik tarzı özgün ürünler üreterek başladım. Bu ürünleri tasarlayıp, üretirken fiyat politikası da önemli bir unsur oldu. İnsanları tasarım ürünlerden soğutmadan, kaliteden taviz vermeden makul bir çizgide durmaya çalışıyorum. Sadece belirli bir kesime hitap etmeyi tercih etmedim.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Sanırım örgü bu kış altın yılını yaşıyor. Bu sezon ağırlıklı olarak örgü kazak, hırka ve elbise çalıştık. Hem kış aylarında ısıtan hem de şık bir görünüm sağlayan bu ürünler çok sevildi. Özel günler için de tasarım elbiseler bayanların favorisi olan ürün gruplarının arasında yer aldı.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

En büyük ilham kaynağım kumaşlar. Dokusu, rengi ve tuşesi hemen aklımda bir model oluşturuyor. Aksesuar kullanımı da benim için önemli bir unsur. Bunların haricinde kostüm tarihi, trendlerden ve doğadan da esinleniyorum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Kimler sizi tercih ediyor? Benim hedeflediğim müşteri kitlesi zamansız kadınlardı. Benim istediğim şekilde oluşmaya başladı. Dolaplarına değişik alternatif katmak isteyen her yaştan kadın benim müşterim olabilir. Yaptığın işten aldığın keyif, özen bir şekilde müşteriye yansıyor. Ambalaj seçiminden, etiketine kadar birçok detay önemli. Her kadın özeldir ve bunu hissettirmek gerekir.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Ürünlerimin az sayıda üretiliyor olması ve günlük hayatta rahatlıkla kullanabilecekleri şekilde tasarlanması.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Markanızı, diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

En büyük fark seri üretim olmaması ve ürünlerin az sayıda üretilmesi. Ayrıca müşterinin isteğine göre beden ve renk olarak ürünleri özelleştirebilmem.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Tasarım aşamaları en keyifli kısmı. Sonrasında da müşterilerden aldığım olumlu tepkiler.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Benim için biraz eksik kalan bir konu oldu. İlk etapta üretim aşamaları benim için daha ön planda oldu. Mümkün olduğu kadar paylaşımlarımı canlı tutmaya çalışıyorum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Yapacakları işe hakim olmaları çok önemli. Bu da yapacakları iş konusunda bilgi sahibi olmalarını gerektiriyor.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var? Hayatımda keşkelere yer vermemeye çalışıyorum. Zaman geriye doğru işlemediği için iyi ve kötü olaylara deneyim gözüyle bakmak, yaşadıklarında ders almak daha doğru geliyor.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Bizim ülkemizin kadınları bana masal kahramanı gibi geliyor. Anaç ve çok fedakar. Her şeye ve herkese yetişmeye çalışan genetik kodlamamızdan dolayı planlama çok önemli. Çalışma saatlerini ve dinlenme saatlerini düzenleyebilmek sanırım büyük başarı olur. Aynı iş dalında faaliyet gösteren kadınlarla iletişim ve dayanışma içinde olmanın da çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Bu konuda destek almadım. Yeni iş kuracak kişileri öncellikle planlamaya ve düşünmeye teşvik etmelerini çok olumlu buluyorum.

Özgü Dündar: Planlama Çok Önemli
Gelecek için planlarınız nedir?

İpek koleksiyonu gibi değişik butik ürünler çıkartmak.

“Aynı iş dalında faaliyet gösteren kadınlarla iletişim ve dayanışma içinde olmanın çok fayda sağlayacağını düşünüyorum.”

Girişimcilik cesaret ister. Hangi iş kolunda ya da yaşta olursanız olun sevdiğiniz ve hayata geçirmek istediğiniz bir iş fikriniz varsa cesur olmanız gerek.

Özgü Style

Özgü Dündar ara verdiği iş hayatına, kendi girişimiyle tekrar başlamaya karar verip uzun eğitimler sonrası moda tasarımcısı olarak geri dönmüş. Aklına koyduğunu başaran Özgü, moda tasarımının yan ısıra girişimciliğinde ihtiyacı olacağını düşündüğü her alanda eğitim almayı ihmal etmemiş.

Özgü’nün kararlı ve planlı bir şekilde ilerlediği girişimcilik yolculuğu birçok kadınımıza yol gösterecek nitelikte. Siz de bu hikayeyi okurken girişimciliğin cesaret gerektiğini anlayacaksınız.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

ozgustyle.com

Instagram: ozgustyle

İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com