Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin


GALERİ
Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Sizi tanıyabilir miyiz?

1985 Antakya doğumluyum. Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü mezunuyum. Ayrıca Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi 3. sınıf öğrencisiyim. Evliyim. İki çocuk annesiyim. 8 yaşında bir kızım ve 3 buçuk yaşında bir oğlum var.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Daha önce 10 yıl süre ile özel bir hastanede üst düzey yönetici olarak görev yaptım. Monotonluktan sıkıldığım için daha yaratıcı ve aktif olduğuna inandığım kendi işimi kurmaya karar verdim. Bu yolda yalnız değildim aslında, eşim ve eşimin çok yakın arkadaşı bana bu konuda çok destek oldular. Birlikte logomuzu oluşturduk, web ve Instagram sayfamızı kurarak hayallerimin peşinden koşmaya başladım.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
İşinizle ilgili bir eğitim aldınız mı?

İşimle ilgili KOSGEB ‘den Girişimcilik belgemi aldım. Bu yolda nasıl yürüyebileceğim konusunda fikirler edindim. Kendi adıma şirketimi kurdum ve markamızın patentini aldım.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Koli Antakya markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Markamızı oluşturduktan sonraki hedefim; Hatay yöresel ürünleriyle çok zengin bir şehir olması sebebiyle her ürünle ilgili en güzelini yapma/yaptırma çabasına girdim ve Hatay yemeklerinin en iyisini yapabilen ev hanımlarından oluşan ekibimi oluşturdum. Artık önceliğim temiz, güvenli ve görselliği de bir o kadar önemli lezzetleri, çalışan ve Hatay yemeklerini özleyen insanlara kendi evimizden ulaştırmaktı.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz? En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Ürün yelpazemiz aslında oldukça geniş, en çok tercih edilen ürünler ev hanımlarımın yapmış olduğu Antakya’mıza özgü 500 yıllık tarihi olan geleneksel Antakya yemekleri. En çok beğenilen ürünlerimiz içli köfte diğer ismi ile Oruk, Kaytaz Böreği, Külçe ve Katıklı Ekmek. Kahvaltılık grubunda ise; Keçi Tuzlu Yoğurdu, Halhallı ve yeşil kırma zeytin ve peynir çeşitlerimiz. Tatlı grubunda ise tabii ki meşhur künefemiz, kıtır kabak tatlımız, ceviz reçelimiz ve turunç reçelimiz. Tüm ürünlerimizin beğenilme nedeni; kendi evime nasıl yapıyorsam aynı titizlikte ve kalitede müşterilerime hazırlanması.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Ürünlerinizi yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Ürünlerimi ve tasarımlarımı yaparken en büyük ilham kaynağım sevgili annem. Onun bana öğrettiği şekilde ürünleri titiz ve özenli şekilde hazırlıyorum.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Ürünlerimiz genç yaşlı her kesimden ilgi görüyor. Emeğe saygısı olan o kadar çok iyi yürekli insan tanıdım ki; en güzeli de onlardan gelen mesajlarda ya da telefon görüşmelerimizde ‘‘Sabahat Hanım ürünlerinizden çok memnun kaldık iyi ki sizi tercih etmişiz, sizden herkese bahsedeceğim.‘’ gibi güzel dilekler. Ben de bu yorumları sayfamızda yayınlayarak bana olan güveni paylaşıp bir hoşnutluk kazandırıyorum.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Sanırım işimde kendi tarzımı yaratmam en büyük etken. Satış öncesi güzel bir sohbet, sabırla onlara yardımcı olmaya çalışmam ve ürünlerle ilgili detaylı bilgilendirme yapmam, satış sonrasında da ürünlerin teslim edilene kadar takibini yapıp onları bilgilendirmek.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Markamızı diğer markalardan ayıran en büyük özellik güven esasına dayalı olarak çalışmamız. Müşterilerime koşulsuz iade garantisi ile satış yapmanın verdiği güven ve bağlılık Koli Antakya’yı diğer markalardan ayıran ve öne çıkaran en önemli özelliktir.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Satış sonrası oluşan mutlu müşteriler.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Sosyal medyanın tüm argümanlarını etkin ve etkili biçimde kullanmaktayım.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Kendi işini kurarken yaptığın işin bütün detaylarına hakim olmak gerekiyor. Özellikle Koli Antakya ‘da yapılan ürünlerin her aşamasını bizzat kontrol ettiğimden hata yapma şansı büyük oranda azalıyor. Bu da Koli Antakya‘nın binlerce müşterisine yüksek kalitede hizmet vermemizi sağlıyor. Sonuç olarak: “Yaptığın işi sevmek başarıyı da beraberinde getiriyor.”

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Hayatım boyunca hem işimde hem şahsım olarak keşkelere yer vermeyen bir insanım. Keşkeleri bir yana bırakıp, hep öğrenme ve kendini yenileme gayreti içinde oldum.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Öncelikle ne yaparlarsa yapsınlar yaptıkları işi sevmelerini öneriyorum. Severek yapılan her iş insanın mutlaka başarıya ulaştırır.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

KOSGEB Girişimcilik belgemi almış olmama rağmen hiçbir başvuruda bulunmadım. Bu konuda devletin bir çok imkan sağladığını biliyorum. Kadın girişimcilere yönelik imkanların sağlanması ve bu olanakların artmasının faydalı olacağı kanaatindeyim.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin
Gelecek için planlarınız nedir?

Koli Antakya‘yı içinde bulunduğu sektörde en güvenilir marka haline getirmek. Marka bilinirliğini arttırmak ve sektörün lider markası konumuna gelmek.

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin

Sabahat Sorar: Yaptığınız İşi Sevin

“Yaptığın işi sevmek başarıyı da beraberinde getiriyor.”

Ülkemizin en bereketli topraklarında yetişen doğal ve yöresel lezzetleri tatmak için yapılan gurme seyahatler, son yıllarda önem kazanmaya başladı. O rotalardan biri de Hatay. Hatay’ın zengin mutfağının ününü bilmek için gurme olmaya gerek yok ama bu lezzetleri tatmadan bu ünün sebebini de anlayamazsınız.

Koli Antakya

İşini aşkla yapan bir genç girişimci kadın Sabahat Sorar. Hatay, Antakya’nın muhteşem lezzetlerini tüm Türkiye’ye hem tanıtııp hem de tatmanızı sağlamak için girişimcilik yolculuğuna başlamış. Markalaşma sürecinde neler yapması gerektiğini bilerek ilerleyen Sabahat, en can alıcı noktada; müşteri memnuniyeti konusunda tam bir profesyonel.

Sabahat’ın ürün yelpazesi yöresel lezzetler tatmak isyeten damaklar için bire bir. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Antakya’nın eşsiz mutfağının en lezzetli ve sağlıklı seçenekleri Sabahat’ın girişimi Koli Antakya sayesinde elinizin altında.

Sabahat’ın girişimcilik hikayesi ve Antakya yöresine ait iştah kabartan ürünleri tüm gün aklınızda kalacak. Keyifli okumalar…

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

koliantakya.com

Instagram: koliantakya

Facebook: koliantakya

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com