Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor


GALERİ
Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Sizi tanıyabilir miyiz?

Ekoloji ve zanaat üzerinde çalışan bir uzman psikolog ve yeni1anlam’ın kurucusuyum. Hacettepe Üniversitesi Psikoloji bölümümden birincilikle mezun oldum, ardından ODTÜ’de Endüstri ve Örgüt Psikolojisi alanında yüksek lisans tamamladım. Yaklaşık on yıl çok uluslu şirketlerde insan kaynakları, liderlik ve organizasyon gelişimi, yetenek yönetimi konularında birçok projede yer aldım ve yönettim. Zaman içinde doğanın dengesinin insan eliyle yok edilişi, küresel ısınma, gelir adaletsizliği gibi konular beni daha fazla ilgilendirmeye başladı ve bilgimi, enerjimi bu konularda olumlu bir şeyler yapmaya yoğunlaştırmaya yönelik içimde güçlü bir istek oluştu. 2010 yılında çalıştığım şirketten ayrıldım ve İngiltere’de Ashridge College’da Sürdürülebilirlik ve Sorumluluk alanında ikinci yüksek lisansıma başladım. 2011’de oğlum doğdu. Okuldaki çalışmalarım sırasında doğa anlayışım derinleşmeye ve yaşamımın birbirinden kopuk parçaları bütünleşmeye başladı. 2013’de üstün başarıyla mezun oldum. Bu yoğun dönüşüm süreci bende adeta bir yaratıcılık patlamasına da yol açtı ve yeni1anlam bu süreçten doğdu. Bu hikayenin detaylarını öğrenmeyi dileyenler blogumdan okuyabilirler.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

Karar vermedim, her şey akışında bu şekilde gelişti. Aslında işimden ayrıldığımda çalışmalarımın geldiği bu noktayı hayal bile etmemiştim. Ben sadece niyetimde çok sağlam durmaya çalıştım; o da hem kendim hem de diğer insan ve canlılar için daha yaşanabilir bir Dünya oluşumunun etkin bir parçası olmak. Oğlum doğduktan sonra bu niyetim daha da güçlendi.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Baskı sanatıyla ilgili bir eğitim aldınız mı?

Zanaat kısmı ile ilgili herhangi bir eğitim almadım. Ama sanırım tasarım ve el becerisi konusunda kat ettiğim hızlı ilerlemede aileden gelen kalıtımın etkisi var. Babam mimar, annem operatör doktor. Grup çalışmaları, araştırma ve yazmak gibi diğer kısımlar ise bugüne kadar olan öğrenim ve deneyimlerim üzerine temelleniyor.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
yeni1anlam markasını oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Tavsiyeler doğrultusunda iki yıl önce yeni1anlam’ı bir marka olarak tescil ettirdim. Herhangi bir marka stratejisi izlemedim, izlemiyorum. Kendim oldum sadece ve böyle de devam etmek istiyorum.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Müşteri kelimesi çok içime yer bulmuyor, çünkü yeni1anlam severleri sürecin aktif bir parçası. Aslında genel anlamda müşteri olarak bakılmaktan sıkılmış, aldıkları ürünü yapanı kişi olarak tanımak, taşıdığı değerleri bilmek isteyen, görsel olduğu kadar bilgisel anlamda da kaliteli içerik arayan, düşünsel olarak özgür, meraklı ve şefkatli kişilerden oluşuyorlar.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

El baskısı ürünler yapıyorum. Desen tasarımından, kalıp oyumu, kumaş seçimi, basımı, dikilecek şeyin tasarımı ve dikimi yani kısaca tüm yaratım süreci evimizin altında kendime oluşturduğum ufak atölyede gerçekleşiyor. Anadolu’nun bugünü, dünü, zamansızlığı ve içinde barındırdığı dünyadaki sayılı biyolojik ve kültürel çeşitlilik en baş ilham kaynağım. Tasarımlarımda genelde belirgin zıtlıklar, güçlü renkler, büyük motifler ve sade kesimleri kullanmayı seviyorum.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

Çantalar. Nedeninin, insanın beraberinde her yere taşıdığı yaşamsal bir gerekliliğin, tasarım ve el baskısıyla ilham veren bir sanat objesi haline gelmesi olduğunu düşünüyorum. Ama bu benim fikrim, çünkü herkes kendine özgü, farklı bir şey buluyor yaptıklarımda.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Bilmiyorum, bu konuda düşünmedim. Karşılaştırma yapmayı ve rekabeti pek sevmiyorum.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

İşin her şeyinden keyif alıyorum. En çok da bana sürekli sağladığı öğrenme ve kendimi keşfetme fırsatlarından.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Bir strateji izlemiyorum. Enerjimi takipçi bulmak için değil, çalışmalarımda ilerlemek için harcıyorum. Bir şey paylaşmış olmak için paylaşmıyor, yorum yapmış olmak için yorum yapmıyorum diyebilirim belki özetle.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor?

Bir insanın ‘kendi’ işini kurarken dikkat etmesi gereken en önemli şey ‘kendisi’ yani kendi doğasına, yetenek, beceri, bilgi ve ilgisine ilişkin farkındalığı.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı?

Hiyerarşik şirketlerde var, özellikle de otomotiv sektöründe çalışırken kadın olmanın zorluğunu çok hissettim. Şu anki işimde ise yok, hatta bence bir avantaj sayılabilir kadın olmak. Esnek çalışabildiğim için de anneliğin ve doğanın tadını doya doya çıkarıyorum.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Keşkelerim pek yok. Geçmiş tecrübelerim beni olduğum noktaya taşıdı. Ekonomi, çalışma kültürü, kapitalizmin işleyişi, genel küresel sistem hakkında bilgiyi önceki çalışma hayatımda birinci elden elde ettim. Atölyeye, işindeki birçok şeyden bıkmış biçimde gelen insanların ne demek istediklerini çok iyi ‘biliyorum.’

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Klişe ama kalplerinin sesini dinlesinler ve en büyük önemi kendilerini tanımaya versinler. Bir de küçük adımların değerine çok inanıyorum. Yol yürüdükçe beliriyor.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor
Gelecek için planlarınız nedir?

Gelecek için planım, kendimi, yaşamı keşfe derinleşerek devam etmek, kendimden öte şeylere güzellik ve ilham kattığımı görmek, oğlum, eşim, sağlığım, doğa gibi yaşamın sunduğu lütuflarla güzel yaşamak.

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor

Sanem Aker Hakuba: Yol Yürüdükçe Beliriyor

“Bir insanın ‘kendi’ işini kurarken dikkat etmesi gereken en önemli şey ‘kendisi’ yani kendi doğasına, yetenek, beceri, bilgi ve ilgisine ilişkin farkındalığı.”

“Kendini tanı” sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Ünlü filozof Sokrates’in bu sözü insanın kendisinin yeteneklerini ve potansiyelini keşfetmesinin önemini vurgular. Hayatınızda sizin için önemli olan değerleri ve bu değerler etrafında inşa edeceğiniz bir yaşam tarzının sizi mutlu ve en önemlisi de huzurlu kılacağını bilmeniz kendinizi tanımanızla mümkün olur.

yeni1anlam

Sizinle tanıştırmak istediğimiz Sanem Aker Hakuba kendine olan yolculuğunu doya doya yaşayan bir girişimci kadın. Başarılı akademik ve profesyonel meslek hayatı sonrasında, kendini keşfetme sürecinde doğa ve insan ilişkisi hakkındaki çalışmaları Sanem’in yaratıcılığını körükleyen bir etki yapmış.

Sanem kendi potansiyelini ve birikimini markası yeni1anlam vasıtasıyla insanlara aktarıyor. Özgürleştirici bulduğu kendini tanıma sürecinde yaratıcılığının farkına da varan Sanem’in bu yolculuğu ilham verici ve çok değerli bilgiler barındırıyor. Sanem’in girişimini hayata geçirmesine yol açan bu deneyimler size çok farklı kapılar açacak. Keyifli okumalar…

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

yenibiranlam.com

Instagram: yeni1anlam

Facebook: yeni1anlam

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com