Sema Sumeli’den Ev Yapımı Şekersiz Çikolata Tarifi

Bayramda gönül rahatlığıyla sevdiklerinize ikram edebileceğiniz ev yapımı şekersiz çikolata yapmak sandığınızdan daha kolay.

Çikolatanın, rafine şekersiz, koruyucusuz, renklendiricisiz, en saf halini sizin için yaptım. Hem de sadece 5 dakika sürdü. Tadı damağımda kaldı. Tüm tepsiyi yememek için kendimi çok zor tutuyorum.

Hepinize ailenizle birlikte mutlu bayramlar diliyorum.

Malzemeler :

40 gr civarı (bir avuç içi büyüklüğünde) kakao yağı

2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

3 yemek kaşığı ham kakao

3 yemek kaşığı elma pekmezi (üzüm pekmezi de olur)

2 avuç rondodan iri çekilmiş fındık

Kuru Hindistan cevizi

Kahverengi pirinç patlağı (Yerine badem, ay çekirdeği içi gibi yemiş ve tohumlar da olur ya da hiç olmasa da olur)

Yapılışı:

Öncelikle kakao yağı ve Hindistan cevizi yağını benmari usulü eritelim yani direkt ateşe maruz bırakmadan. Bir tencerenin içine su koyup, üstüne cam veya metal bir kase oturtup tencerenin altını açalım. Kasenin içine yağları koyup, kaynayan suyun buharı ile yağları eritelim.

Yağlarımız tamamen eriyip sıvı olduğunda içine kakaomuzu katıp karıştıralım. Bundan sonra artık kaseyi tencerenin üstünden tezgaha alıyoruz ve ılıması için bekliyoruz.

Karışımımız ılıdığında içine pekmezimizi de katıp çikolatımızın sıvı halini hazır ediyoruz. Pekmezi kesinlikle sıcakken katmıyoruz. Pekmez sıcak ile temas ettiğinde HMF denen zararlı bir madde açığa çıkıyor. 10 dakika beklerseniz karışım hemen ılıklaşıyor zaten.

Diğer tarafta yayvan bir kabın içine yağlı kağıt serip sırasıyla pirinç patlağı, fındık ve Hindistan cevizi kurusunu koyuyoruz.

Kuru karışım hazır olduktan sonra sıvı çikolatamızı kaşıkla üstüne döküp, buzdolabına kaldırıyoruz. En az 2 saat beklemesi lazım.

Buzdolabından çıkmasını zor bekledim ve çıktığında tadına çok şaşırdım. Bu kadar iyi olmasını beklemiyordum. Gerçekten çikolata bu.. Tek handikabı çabuk erimesi. Buzdolabından çıktığı gibi kesip yemeniz lazım.

Bu malzeme ile çikolatam bitter çikolata tadında oldu. Şayet daha fazla tatlı seviyorsanız pekmez miktarını arttırabilirsiniz. Bundan en az 15 büyük kare çikolata çıkar. İlk başta maliyetli gibi gözükse de kaliteli ve tamamen doğal bir çikolata için değer. Tüm kabın maliyeti ortalama 16 lira civarına denk geliyor ve bir büyük kare 1 liraya den gelir. Bence bu sağlığımız için çok küçük bir rakam.  Bunu özellikle belirtmemin nedeni bu malzemelere genelde pahalı diye yaklaşılmıyor ama bu şekilde baktığınızda, sağlığınız için harika katkı yapıyorsunuz.

Afiyet olsun…

Sema Sumeli

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com