Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun


GALERİ
Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Sizi tanıyabilir miyiz?

1971 Ankara doğumluyum. Eğitimimi Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü'nde tamamladım. Ancak okuduğum bölümün bana göre olmadığını geç fark ederek profesyonel iş yaşantıma dekorasyon, ofis mobilyaları tasarımı alanlarında çalışarak başladım. 5-6 yıllık deneyim sonrasında aynı alanlarda faaliyet gösteren bir limited şirket kurarak kendi işimde ilerlemeye başladım. Evlendikten sonra iş yerimi devrettim ve eşimin mesleği gereği Türkiye'nin birçok yerinde yaşama fırsatı buldum. Evliyim, biri üniversite son sınıf, diğeri orta öğretim son sınıfta okumakta olan, iki kız annesiyim.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

El sanatları, gerek çalışırken gerekse iş yerimi devrettikten sonra her zaman benim beynimi dinlendirmek için kullandığım bir araçtı. Ahşap boyamadan soğuk seramiğe, takı tasarımından ahşap rölyefe kadar çeşitli sanat dallarıyla hobi olarak ilgilendim ve zaman zaman eğitimler verdim. Ancak keçe iğneleme tekniği ile tanıştığım günden beri, büyük bir aşkla tasarımlar yapma isteğim, yeni bilgileri biriktirip sürekli daha iyiye taşıma arzum, bu tekniği devam ettirmem ve ilerletmem konusunda itici bir güç oldu. Bu işi yapma konusunda karar vermemi etkileyen diğer bir güç de Keçe İğneleme (Needle Felting) tekniği ile yapılan yün figürlerin, heykellerin Türkiye'de henüz fazla bilinmemesi, sanatseverlerin bu teknikle çok yeni tanışmış olmalarıydı. Lakin farklı, az görülmüş, merak ve hayranlık uyandıran çalışmalar her zaman ilgi alanımda olmuştur.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
El Sanatları ile ilgili bir eğitim aldınız mı?

Bugüne kadar uğraştığım sanat dallarının tümünü, kendi çabalarımla öğrenip, araştırma yaparak, konusunda uzman kişilere danışarak ilerlettim. Ve bu konularda gerek Halk Eğitim Merkezleri’nde, gerekse özel olarak dersler verdim, sergiler açtım. Sadece Ahşap Rölyef konusunda 4-5 aylık bir eğitim aldım. Şu anda yaptığım keçe iğneleme tekniğinde ise sosyal medyanın ve internet dünyasının çok faydasını gördüm. Bu teknik ile çalışan yabancı sanatçılarla arkadaş olarak, onların videolarını izleyerek, kendilerine danışarak, bilgi paylaşımı ile öğrendim ve ilerlettim. Bu arada İstanbul'da Keçe iğneleme Tekniği ile bebekler yapan bir arkadaşımın da bilgi paylaşımı konusunda çok yardımını gördüm. Sevgili Deniz'e de bu vesile ile tekrar teşekkür etmek isterim.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Sihirli Yünler’i oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Markamı oluştururken yaptığım çalışmaları yansıtacak bir isim olması konusunda titiz davrandım. O yumuşacık yünlerle, iğneleme yapılarak taş gibi sert üç boyutlu figürlerin, portrelerin yapılabiliyor olması, çok gizemli ve sihirli bir etki yaratmıştı bende, sanırım bu duygu ile Sihirli Yünler markasını yarattım.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz?

Geniş bir müşteri kitlemiz var. Sihirli Yünler olarak katıldığım tasarım pazarlarında, etkinliklerde hemen hemen her ziyaretçi mutlaka standıma uğrayarak bilgi alıyor. Yaptığım çalışmalar ilgi çekici geliyor. Çocuklar daha çok waldorf dediğimiz yüzü olmayan peri kızları ve konsept bebeklerle, gençler daha çok anime ve film karakterleriyle, yetişkinler ise özellikle hayvan figürleri ve kişiye özel çalıştığım portreler, 3D keçeden heykellerime daha çok ilgi gösteriyorlar.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Öncelikle mükemmelliyetçi bir yapıya sahip olduğumu söyleyebilirim. Yaptığım çalışmaları, kendim ikna olmadığım sürece ortaya çıkartamıyorum. İnsan ilişkilerinde her zaman saygılı, karşı tarafın isteklerine iyi kulak veren ve en büyük kazancın müşteri memnuniyeti olduğuna inanan bir yapım var sanırım bunlar müşteride de kuvvetli bir güven oluşturuyor.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ürün yelpazemiz çok geniş; öncelikle kişiye özel 3D portreler, bebekler, film ve anine karakterleri yoğun çalıştığım tasarımlar. Ancak kişiye özel tasarımlar emek yoğun bir süreç gerektirdiği için, zaman yaratabildiğim sürece gerçeğe yakın hayvan figürleri, notluklar, broşlar vb. aklınıza gelebilecek her figürü çalışabilirim. Özel günler için mutlaka konsept çalışmalarım oluyor, sevgililer gününde aşkı anlatan, o an kafamda oluşan her türlü tasarım, anneler gününe özel, genelde anne çocuk konseptleri, yılbaşına uygun cüceler (gnome) melekler, noel babalar, ağaç süsleri vb. Kısaca anlatmak istediğim, keçe iğneleme tekniği ile hayal ettiğiniz her şey ürün yelpazemizin bir parçasını oluşturuyor.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
En çok beğenilen ürünleriniz hangileri?

En çok beğenilen ürünlerim kişilerin fotoğraflarına bakarak, kendi benzerlerini yaptığım keçeden heykeller. Nedenine gelince; tasarımlarımın, sevdiklerine, arkadaşlarına hediye olarak yaptırmak isteyen müşteriler ve heykel sahibi için eşi bulunmaz bir hediye alternatifi olarak görülmesi. Ayrıca bir biblo hassasiyetinde saklandığı sürece ömür boyu bozulmayan, eskimeyen bir eser olarak kalabilmesi. Aynı zamanda sanırım kendilerinin bir minyatürünü ellerine almaları da insanlara çok büyük bir keyif veren bir deneyim olsa gerek.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Kişiye özel portrelerde gerçeğe en yakın hale gelene kadar, sipariş sahibinden en olumlu geri bildirimi alana kadar teslimat yapmıyorum, dolayısıyla süreç biraz uzayabiliyor, bu nedenle her sipariş talebine hemen olumlu cevap veremeyebiliyorum. Her işin çırağı olan, bir işin ustası olamaz mantığı ile hareket ediyor ve daldan dala atlamayı sevmiyorum. Aldığım siparişi çok büyük bir titizlikle çalışıyor ve en temiz sonucu alana kadar bitirmiyorum. Keçe iğneleme tekniği ile yapılan figürlerde, malzemeyi ne kadar kaliteli kullanırsanız, ortaya çıkardığınız üründeki başarınız o derece artıyor. Bu nedenle yün ve iğnelerimi mecbur kalmadıkça yurt dışından temin etmeye gayret gösteriyorum.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Bu işi yaparken en çok, hayalimden tasarladığım ürünler keyif veriyor açıkçası. Çünkü hiçbir kısıtlamanız, benzetme kaygınız olmuyor. Doğaçlama gelişen tasarımlar her zaman keyif vermiştir. Ama asıl beni bu işi yapmaya tutkuyla bağlayan durum ise, iki boyutlu fotoğrafa bakarak ortaya çıkardığınız üç boyutlu bir keçe heykelin benzerliğinin, öncelikle sipariş sahibi, ardından sosyal medya hesaplarıma gelen o muhteşem yorumların, tüm karşılaştığınız zorlukları ve yorgunluğunuzu unutturması. Müthiş bir haz veriyor tasarımcıya.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Sosyal medyada, Facebook ve Instagram hesaplarım üzerinden müşterilerimle iletişime geçiyorum. Şu an için Instagram ve Facebook reklamları ile daha geniş bir kitleye ulaşma çabasındayım. İlerleyen zamanlarda web sitemizi düzenleyip aktif olarak kullanmaya başlamayı planlıyorum.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Öncelikle işinizi çok sevmeniz gerektiğini düşünüyorum. İşinizin size getireceği artılar ve eksiler karşılaştırılıp sağlam bir başlangıç yapılmalı. Eğer işinizde en büyük sermayeniz elinizin emeği ve beyniniz ise çok sabırlı, istikrarlı ve planlı çalışmalısınız. Genelde fabrikasyon veya seri imalat yapmayan, el emeği ile az ve öz çalışan tasarımcılar çok büyük sermayelerle bu işe başlamadıkları için, kullandıkları malzemenin en kalitelisini en uygun fiyata bulmanın yollarını ararlar, bu nedenle sürekli bir araştırma ve insanlarla iletişim içinde olmaları kaçınılmazdır. Aynı tarz veya benzer tasarımlar yapan kişilerle samimi, düzeyli arkadaşlıklarımızın olması ve bilgi paylaşımı bizleri daha kuvvetli hale getiriyor ve araştırmaya harcadığımız zamanı aza indirgiyor. Bu da daha fazla üretim demektir. Günümüzde sosyal medya, firmaların ya da şahısların hedeflediği kitleye ulaşmalarında yadsınamaz bir güç, bu nedenle sosyal medyayı ne kadar etik ve doğru kullanırsanız o kadar olumlu geri dönüşler alırsınız.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı?

Bundan 20 yıl önce kendi şirketini kurup daha büyük kapsamlı işler yapan, ihalelere katılan büyük projeler kovalayan bir kadın olarak diyebilirim ki o dönemlerde kadın girişimci olmak hakikaten çok zordu. Erkek egemen bir toplum olduğumuz için kadın girişimcilere ön yargı ile davranan, yadırgayan, hatta sözlerinizi bile pek fazla dikkate almayan, alıyor gibi görünen pek çok kişiyle karşılaştım ve hatta çalışmak durumunda kaldım. Ancak şu anda yaptığım iş tamamen el becerisine, yeteneğinize ve yaratıcılığınıza dayanan bir iş olduğu için aynı sıkıntılarla karşılaşmıyorum. Hatta eğitim düzeyi ne olursa olsun kadın veya erkek çoğu takipçilerimden olumlu geri bildirimler alıyorum. Muhakkak ki aradan geçen 20 yıllık sürede, her alanda kadın girişimcilerin sayısının artması ve başarılı işler yapmaları da toplumdaki ön yargının kırılmasında etkin rol oynadı.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ' keşke şöyle yapsaydım' dediğiniz neler var?

Sihirli Yünler yaklaşık bir buçuk senedir faaliyet gösteriyor. Bu nedenle henüz ''keşke şöyle yapsaydım '' diyebileceğim bir durum söz konusu olmadı. Ancak keşke ''bir gün 24 saat değil de 72 saat olsaydı'' dediğim çok zaman oldu, inanın.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Yaptığınız her şeyin toplumda bir karşılık bulması gerekiyor. Hedef kitleyi belirleyip kararlı davranmak gerekiyor. Her ne iş yaparsanız yapın işinizin en iyisi olun. Ses getirecek fikirlerle kendi yolunuzda özgürce ilerleyebilirsiniz. Önce kendinize sonra müşterilerinize dürüst olun. Yapmaktan keyif alacağınız işler yapın. İlginizi çekmeyen veya yapmaktan hoşlanmadığınız bir iş seçerseniz başarılı olma ihtimaliniz azalır. Güçlü network bilgisine sahip olun. Her zaman kendiniz olun başkalarına özenmeyin, orijinal olduğunuz sürece, insanlar yaptığınız her işi destekler. Yeter ki birilerine yaranmak için tavrınızda ödün vermeyin. Risk alın. Esnek olmayı bilin. Rakiplerinizi dert etmeyin. Sadece kendi hayatınızı kontrol edebilirsiniz. Bir maraton koşusunda rakiplerinizi kontrol etmek sizin hızınızı düşürecektir. O yüzden kendi işinize konsantre olun. İnsanlara yardım edin, ne kadar yardım ederseniz inanın o kadar yardım görürsünüz. Güzel dostluklar kurun. Pozitif ve donanımlı insanlara arkadaşlık kurmaya çalışın. Bu demek değil ki ilişkilerinizi menfaat eksenine oturtun. Sizi maddi manevi destekleyebilen yani size gerçekten güvenen insanlarla dostluk kurun. Negatif, agresif ve kinci insanlar sizi alaşağı etmek isterler.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Sihirli Yünler için, yaklaşık bir buçuk senelik çok yeni bir girişim olduğu için henüz devlet ya da bu tarz destek veren kuruluşlara başvurum olmadı o nedenle bu sorunuzla ilgili pek bir bilgim yok.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun
Gelecek için planlarınız nedir?

Yaklaşık iki ay önce 12 metrekarelik ufak bir dükkan kiralayarak şirin bir atölye haline getirdim. Önümüzdeki Kasım - Aralık ayı itibariyle atölyemi daha aktif hale getirerek workshoplar düzenleyip, keçe iğneleme tekniğini daha çok kişiye tanıtmak, sevdirmek öncelikli planlarım arasında. Bu arada almış olduğum birkaç teklifi değerlendirerek ünlülerin keçeden heykellerini yapıp, ses getirecek bir sergi açmayı çok istiyorum. Ancak hem siparişler hem tasarım pazarları, etkinlikler için de yapmam gereken hazırlıklarım var o nedenle sergi planımın biraz uzun vadeli olacağını düşünüyorum. Tabii aynı zamanda network sistemini ve sosyal medyayı daha aktif kullanarak Sihirli Yünler markasını daha büyük kitlelere tanıtma yine gelecek planlarım arasında yer alıyor.

Şeniz Artan: İşinizin En İyisi Olun

“Eğer işinizde en büyük sermayeniz elinizin emeği ve beyniniz ise çok sabırlı, istikrarlı ve planlı çalışmalısınız.”

Keçeden yapılmış figürler ve keçe heykeller ister istemez hemen ilginizi çeken ve nasıl yapılmış acaba sorusunu kafanızda uyandıran bir el sanatı. Çok marifetli bir girişimci kadının, Şeniz Artan’ın keçe heykelleri de aynı soruyu sormanıza neden oluyor.

Sihirli Yünler

El sanatları konusunda çeşitli eğitimler alan ve keçe iğneleme tekniği ile tanışınca bu alanda ilerlemeye karar veren Şeniz’in çalışmaları, O’nun ismini daha çok duyacağımızın ve önemli başarılar kazanacağının göstergesi.

Şeniz’in 20 yıla dayanan girişimcilik hayatından kazandığı tecrübeler her kadınımıza yol gösterecek nitelikte. Şeniz’in girişimcilik hikayesini mutlaka okumalısınız.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: sihirliyunler

Instagram: kecedenheykeller

Facebook: sihirli yünler

Facebook: keçeden heykeller

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com