Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın


GALERİ
Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ismim Şira Mercan. 1979 yılında doğduğumda Mercan adını annem koymuş bana. Şira ismi ise 2011 yılında özel bir ilhamla bana verilen isim. İsmimin değişmesinin ardından hızla değişip dönüşen bir hayatın hikayesini dinleyeceksiniz benden. İsmin Kaderini Nasıl Etkiliyor kitabını yazdım akabinde. Evliyim, iki oğlum var. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunuyum. Hayat boyu kişisel eğitimlerim devam ediyor. Numeroloji, Harf ilimleri ve Astroloji üzerine öğrenmeye devam ediyorum. Bir yandan da tezhip eğitimine başlıyorum bugünlerde... Eğitim ömür boyu! Kendimi Hakk aşığı Hakikat yolcusu yazar, çizer biri olarak tanımlayabilirim kısaca.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Kendi işinizi yapmaya nasıl karar verdiniz?

2002 yılında okuldan mezun olduktan sonra İzmir'de Özdilek ve Forum Bornova Alışveriş merkezlerinde Halkla İlişkiler Yöneticiliği yaptım 6 yıl kadar bir süre. 2008 yılında ise kalbimin sesini dinleyip kurumsal iş hayatını bıraktım; kendimi ve hayatı yeninden keşfe çıktım. Yollara düştüm. Okudum, araştırdım, öğrendim, tasarladım. Bazı özgür ruhlu tasarım işlerim de oldu süreç içinde ama genel olarak son 11 yıldır ruhsal gelişim ve kişilik analizleri üzerine çalışıyorum. Profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyorum. 2012 yılında en büyük hayalimi gerçekleştirdim ve kitabım yayınlandı. Kitap yayınlandığından beri yüzlerce binlerce kişinin hayatının değişip dönüşmesinde hizmet ettim. Bu haz bana hayat amacımın ne olduğu gösteriyor.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
İşinizle ilgili bir eğitim aldınız mı?

Benim işim ile ilgili eğitimim; kişisel çabam ve araştırmalarım sonucunda edindiğim bilgileri harmanlama ve yorumlama kabiliyetini bana veren Rabbimin eğitimidir. Aslında aldığım tüm eğitimlerin toplamında şu anki işimi yapmamı sağlayan bir bilgi birikimim oluştu. Yani iletişim fakültesi de dolaylı yoldan bu işin bir parçası. 2007 yılında İnsanın Pin Kodu uzmanlık eğitimini başarı ile tamamladım. Sistemin kurucusu sertifikamı kullanıp iş yapabilmem için benden ekstra bedel isteyince ben de 'Senin sertifikanı kullanmıyorum artık. Benim kendi yolum var.' deyip resti çektim. O gün için emeklerin kaybı gibi görünen bu olay bana başarının esas anahtarını verdi aslında. Eğitim birilerinden bir yerlerden almaktan öte, insanın kendi Rabbinden alabileceği bir şeymiş. Bu da esmaların zikri, ilim talebi için edilen özel dualarla vukuu bulurmuş. Ben çok araştıran ve kendi kendine öğrenen bir yapıdayım. O yüzden kendimi devamlı geliştirmeye ve eğitmeye devam ediyorum.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Markanızı oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Ben gerek isim kitabımda gerek çizimlerimde marka oluşturma çabası içinde olmadım. Kendi adımla ben bir markayım zaten. Şira Mercan ismi zamanla yaptığım işlerin doğal bir sonucu olarak sevilen güvenilir bir markaya dönüştü.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Hizmet yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yazdığım kitabın doğal neticesi olarak isimlerin analizi konusunda kişisel ve kurumsal seanslarım oluyor. Çalışma alanlarım; bebek isim analizi ve isim çalışması, yetişkin isim çalışması, yetişkin isim analizi, kurumsal isim analizi ve isim çalışması. Benim en çok beğendiğim hizmetim yeni doğanlar için bebek isim çalışması yapak. Bir diğer yandan çizdiğim resimlerin tablo olarak alınıp beğenilmesi de oldu. Mandala çalışmalarım özel bir ilgi gördü bugüne kadar. Ancak şu an sanatım bir dönüm noktasında olduğu için benim en çok beğeneceğim eserlerim henüz çizilmemiş olan ama gönlüme düşmüş olan tezhip çalışmalarım olacak.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Tasarımlarınızı yaparken nelerden ilham alıyorsunuz?

Doğanın muazzam döngülerinden, yıldızlardan, yanan ateşten, dumanın kokusundan, sonbahara hazırlanan pastırma yazı sıcaklarından, insanlardan, sabahın en karanlık anının arkasından gelen aydınlıktan, fecirden, duhadan, esiladan, vakitlerden, insanların farlı doğalarından, yaratıcının muazzam sanatından ve aşkla ilimle yarattığı alemlerin gizlerinden ve güzel Kuran'dan ilham alıyorum.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Hamile anneler, hayatının çıkmazında olan kişiler, yeni evliler, nişanlılar, hasta kişiler, kendini arayan kişiler, ruhsal eğilimi ağır basanlar. Sanat severler.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Samimiyet ve özgünlük. İnsanlar bana güven duyuyor. Kendilerine çok yakın buluyorlar.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Markanızı diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Kendimi kimseyle kıyaslamıyorum. Öyle profesyonel bir rekabet analiz yöntemim yok açıkçası. Benim işim insanların hayatı ve en kıymet verdikleri sırları ve hayat döngüleri olduğu için; onlar beni severse bana güvenirse benimle bağlantıya geçer. O yüzden ben kendim olduğum için farklıyım diğerlerinden.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Bu işi yaparken en çok keyif aldığınız kısım nedir?

Faydalı olmak. Kendi yaratılma amacıma hizmet etmenin verdiği manevi tatmin ve huzur. Bunlar tarif edilemeyecek kadar kıymetli olan şeyler. Verdiğim isimden sonra hayatları, işleri harika giden, mutlu danışanlarımın geri bildirimleri beni çok keyifli hissettiriyor.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Web sitem, Facebook ve Instagram üzerinden paylaşım yapıyorum. Ilımlı ve doğal bir sosyal medya stratejim var diyebilirim. Aşırı sık paylaşım yapıp, vıcık vıcık, kendi hayatımdan aşırı bilgi ile insanların enerjilerini bulandırmıyorum. Daha çok yaptığım hizmetler, bilgi birikimim ve tasarımlarımla iletişimimi ifade ediyorum.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmalı?

Çok iyi bildiğiniz ve çok sevdiğiniz işi bulun ve onun için cesaret gösterip atılım yapın derim. En önemli kısım hayat amacınızı bulmanız ve kendi kişisel menkıbenizi gerçekleştirmek için yazgınıza sahip çıkmanızdır.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Bir süre ara verdim ve pek bir paylaşımım olmadı sosyal medyada ve web sitemi açmakta epey zaman kaybettim. Henüz aylık bir web sitem var. Bu konular bir açıdan bakılınca hata gibi hissedilebiliyor. Ama ben yine de pişman değilim. Keşke dediğim hiç bir şey yok. Çünkü biliyorum ki bu hayatta yaşaman gerekeni yaşarsın ne bir zerre eksik, ne bir zerre fazla.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Kendinizi çok iyi tanıyın. Ruhunuzun ne için yaşamaya sevdalandığını bulun. Kalbinizi çarptıran, içinizi kanatlandıran işinizin ne olduğunu bulun. Ve ne koşulda olursa olsun asla sil baştan yeniden hayata başlamaktan korkmayın. Cesur olun. Sevdiğiniz işi yapın. Aşkla yaptığınız iş için ömrünüzü adayın.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

KOSGEB girişimcilik eğitimlerini tamamladım. Bence bu konuda gayet iyi dersler var. Yeterince bilgi verilmesi gerekmiyor. Bilgiyi talep eden arar bulur. İş burada girişimci ruhlu kadına kalıyor. Ben henüz bir maddi destek almadım işim için. Vakti gelince alacağım.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın
Gelecek için planlarınız nedir?

Kitaplar yazmak. İnsanlığın iyi yönde dönüşmesinde hizmet etmek. Kişilerin kendi hayat amaçlarını bulmaları için onlara bilgimle hizmet sunmak. Bildiğim iyi şeyleri paylaşıp hep beraber tekamül etmek. Hepimiz aynı BİR'in parçasıyız çünkü. Paylaştıkça güçleniriz. Bir diğer hayalim Güzel Sanatlar Fakültesi'ni okumak ve Tezhip Sanatçısı olup dünyaya kendi öz değerlerimizle sesimizi, inancımızı, güzelliğimizi duyurmak. Çocuklarımı güzel bir şekilde yetiştirip onların kendilerine güvenen, mutlu ve faydalı bireyler olmalarını görmek.

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın

Şira Mercan: Kendinizi Çok İyi Tanıyın

“En önemli kısım hayat amacınızı bulmanız ve kendi kişisel menkıbenizi gerçekleştirmek için yazgınıza sahip çıkmanızdır.”

Kalbinin sesini dinleyerek kendini ve hayatı yeniden keşfe çıkmış bir hakikat yolcusu, yazar ve çizerim, diyor Şira Mercan.  Ruhsal gelişim ve kişilik analizleri üzerine çalışıyor, profesyonel danışmanlık hizmeti sunuyor.

İsmin Kaderini Nasıl Etkiliyor

Şira, yaptığı çizimlerin güzelliğiyle dikkatimizi çekti. Özgür ruhlu tasarımlara can veren Şira’nın kendini tanıma yolculuğunda gönül verdiği konular ise Numeroloji, Harf İlimleri ve Astroloji olmuş.

Şira’nın kişisel çabaları ve araştırmaları sonucunda oluşturduğu bilgi birikimi ve çalışmaları, O’nun bir kitap yazmasına olanak vermiş. Numeroloji ve Astroloji konularında merakı olan herkesin okumaktan keyif alacağı kitabı ve hayattan ilham alarak tasarladığı çizimlerini siz de tanıyın istedik.

Şira’nın girişimci ruhuyla, kendini tanıma yolculuğunu bir solukta okuyacaksınız.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

isimanalizleri.com

Facebook: mercan.ozgur

Facebook: IsminKaderiniNasilEtkiliyor

Instagram: siramercanart

Instagram: isimanalizleri.com

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com