Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor


GALERİ
Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

1990, İzmir doğumluyum. Bornova Anadolu Lisesi Fransızca Bölümü'nü bitirdikten sonra yüzde 100 başarı bursuyla İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne girdim. Burada işletme okudum, reklamcılık yan dalı yaptım. Daha kep törenime gitmeden İzmir’e döndüm ve işe girdim. Bir senedir kendi markamla ilerliyorum. Buradan uyarıyorum, yengeç burcuyum, alınganım, eleştiriye kapalıyım.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Why Generation nasıl ortaya çıktı?

İş yerimde grafik tasarım dersleri aldım ve zevkle bu alanda çalışır oldum. Daha sonra çizdiğim işleri dijital ortamda değil de elimde görmek istedim. Bu yüzden deri ve kumaşlara bastırdım. Çantamın olmamasından şikayet eden ben, kendimi çanta yaparken buldum. Tam bir Y jenerasyonu üyesiyim, her şeyi sorgularım. Why Generation adı da kendiliğinden ortaya çıkmış oldu.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
İşinizle ilgili bir eğitim aldınız mı?

Deneyimim pazarlama alanında. Ama şu an markamın tüm işlerini ben yapıyorum. Terzi masrafından bıkıp dikiş öğrendim hatta. Şu an her süreç benim elimden geçiyor.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Markanızı oluştururken hedefiniz neydi, nasıl bir strateji izlediniz?

Hedefim rahat çalışma ortamı yaratıp, bu huzuru çantalarıma aktarmaktı. Şu an bunu başardım. Kurumsal hayatın bana göre olmadığına karar verdim. Eminim bunu okuyan birçok insan “Ben de!” diyordur. Aslında o kadar basit değil. Öncelikle devamlı gelen belirli bir para yok. Her an çalışıyorsunuz (şu an saat 23:33). Tüm işler size bakıyor; faturalar, kira, sigorta, baskılar… Devamlı koşturma hali. Ama bir yandan da atölyemizin mottosu “Açılış: sabah kalkınca, kapanış: akşam sıkılınca”

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Çantalarınızı hazırlarken nelerden ilham alıyorsunuz?

İnanılmaz araştırmacı bir insanım. İnternette lorem ipsumdan girer Sealand’den çıkarım. Gözüme güzel gelen her şeyi kaydeder, ilham alırım. Motto dosyam vardır, aklıma geldikçe sayfalarca yazarım. Modacıları tanımam, aşırı pahalı dünyaca ünlü çanta markalarını bile bazen Instagram'da görüp öğreniyorum. Kendime yakıştırdığım her şeyi başkalarında görmek çok hoşuma gidiyor.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Müşteri kitlenizden bahseder misiniz? Kimler sizi tercih ediyor?

Hedef kitlem, 18-24 yaş grubuydu ancak son zamanlarda dikkatimi çeken şey 24-34 yaş grubuna kaymış olmam. Sanırım bunda Derya Baykal’ın programına çıkmış olmam etkili oldu.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Müşterilerinizin sizi tercih etmesinin sebebi sizce nedir?

Kesinlikle doğallığım. Geçenlerde fiyat isteyen birine 50 TL demiştim, sonra siteden baktım fiyat 45 TL imiş. Hemen mesaj attım “Resmen kazıklayacaktım sizi” diye. Çok sevdi beni iki çanta aldı!!

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Ürün yelpazeniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Belki de hata olarak nitelendirilebilir, benim ürünlerimin devamlılığı yok. O an elimde olan deriden bir çanta yapıyorum, canım o sırada nasıl olsun isterse. Bir yere gidip geliyorum, çanta satılmış oluyor. Biraz buna dikkat etmeye başladım. Daha fazla malzeme alıp, en az iki tane üretmeye çalışıyorum. Şu anda en çok plaj çantalarım satılıyor. Kış sezonunda makyaj çantaları, deri clutchlar ve sırt çantaları gidiyor.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
En çok beğenilen ürünleriniz hangileri? Neden?

En çok sattığım ürünler; plaj çantaları ve kağıt çantalarım. Bu sezon yok sattı diyebilirim. İki tane kaldı indirim yaptım buradan duyurayım Nedeni ise iki türün de başka yerde yapılmamış olması. İnsanlar artık fabrikasyon ürün istemiyor, özel hissettirilmek istiyor.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Bu işi yaparken en çok eğlendiğiniz kısım nedir?

Sezgi (ortağım) ile inanılmaz eğleniyoruz. Evlilik programları gibi bir iş hayatımız var. Beş dakika önce ağlaşırken, biraz sonra birimiz “dans edelim mi?” diyor ve hoplayıp zıplıyoruz bir anda. Üstelik önümüzden insanlar geçerken. Birçok tasarımcı arkadaşımız var, devamlı birbirimizin atölyelerinde geziyoruz. Geçenlerde bir arkadaşımın motoruyla Karaköy’e geçtik bir toplantıya. Oradan Galata’da yine bir arkadaşımızın kafesine oturup o günü tatil ilan ettik. Sonra Beyazıt’tan malzeme alıp Kadıköy’e döndük. Spontane yaşamımız çok keyifli.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Nasıl bir sosyal medya stratejisi izliyorsunuz?

Bu konuda şanslıyım çünkü diğer ortağım Ezgi ile bir sosyal medya ajansımız var. Burada iki marka yönetiyoruz bir de benim markamı. Kimseyi cevapsız bırakmıyorum, mesajlara hemen dönüyorum. Fotoğraf çok önemli, mutlaka profesyonel çekilmeli bunun etkisi hemen hissediliyor.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Sizce kendi işinizi kurarken nelere dikkat etmek gerekiyor? Hangi konularda bilgi sahibi olmak gerekiyor?

Üniversitede işletme okumuş olmama rağmen bunun bana çevreden başka katkısı olmadı açıkçası. Her şeyi araştırarak, deneyerek öğrendim. KOSGEB’ten girişimcilik hibesi alıyorum, oradaki iş planını bile üç kere baştan yazdım. En önemli şeylerden biri güvenilir bir muhasebeci, o sizi yönlendiriyor zaten. Faturalarınıza, aldığınız malzeme kalemlerine dikkat etmeniz gerekiyor. İnternet derya deniz ama birçok yanlış bilgi de var. Herhangi bir ödeme yapmadan mutlaka araştırın, çünkü zaten çok fazla şey ödeyeceksiniz. Kısaca cin gibi olmanız gerekiyor ticarette Bunları söyleyebilmemin nedeni, bata çıka bu zamana gelebilmiş olmam.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
İş hayatında kadın olarak yer almanın zorlukları var mı? Varsa nelerdir?

Olmaz olur mu? Üretim işi yapanlar için özellikle daha mutahassıp yerlere gitmeniz gerekebiliyor. Beceremeyeceğinizi söyleyen çok oluyor. Pınarbaşı’nda veya Aksaray’da kadının işi ne zihniyeti olabiliyor. Bunlara kulak tıkayacaksınız, çünkü her zaman yapamayacağınızı söyleyen insanlar olacak. Siz başarılarınızla cevap vereceksiniz.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Şimdi baktığınızda işinizle ilgili ‘keşke şöyle yapsaydım’ dediğiniz neler var?

Keşke işe girişmeden önce birikim yapsaydım diyorum. Markamı ve dükkanımızı yoktan yarattık. Olmadı mı? Oldu ama zor ilerledik. Şu an yavaş yavaş düze çıkmış durumdayız. Bu da bir tecrübe ama.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Kendi işini yapmak isteyen kadınlara neler tavsiye edersiniz?

Tüm yakın arkadaşlarımın bir hayali var; kimi oyuncu olmak istiyor, kimi elbise dikiyor, kimi yemek yapmayı seviyor. Ama sonuç? Hepsi bir şirkette çalışıyor şu an. Benim yaptığım bazılarına delilik gibi geliyor farkındayım. Ama şöyle düşünün; bekarım, çocuğum yok, bakmam gereken kimse yok. Şimdi yapmayacağım da ne zaman yapacağım. Tabii ki hiçbir şey için geç değil, ama ben bu yolu seçtim. Batsam da hiçbirinin kazanamadığı tecrübeleri kazanmış olacağım. Batmam değil mi?

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Girişiminiz için devlet ya da bu tarz destekler veren kuruluşlara başvurdunuz mu? Sizce bu konularda girişimcilere yeterince bilgi veriliyor mu?

Evet, KOSGEB girişimcilik desteği alıyorum. Sitelerinde yazıyor ama buradan da söyleyeyim, verilen tüm hizmet ve eğitimler ücretsiz! Sizden iş planı yazmak için 2000-5000 TL para talep edenlere aldanmayın. Ben kendim yazdım, isteyen olursa bana mail atsın yardımcı olayım.

Tutku Kantoğlu: Ticarette Cin Gibi Olmanız Gerekiyor
Gelecek için planlarınız nedir?

Şimdilik düşüncem bu dükkanı devredip kafe-tasarım dükkanı açmak. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Ama daha ilerisini soruyorsanız, tabii ki yurt dışına açılmak. Alım gücü yüksek ülkelerde tasarım ürünlerine verilen değer de çok çok yüksek. Belki Kopenhag’da bir dükkan açabilirim.

“Bekarım, çocuğum yok, bakmam gereken kimse yok. Şimdi yapmayacağım da ne zaman yapacağım.”

Hayattaki başarılı duruşlarıyla size ilham olmaya devam edecek girişimci kadın hikayelerimize bu hafta Tutku Kantoğlu’yla devam ediyoruz. Yarattığı markayla Y jenerasyonunun kalbini kazanan ve markasını emin adımlarla büyüten Tutku, Why Generation’ı şöyle anlatıyor: “Gerek pervasızlığımız, gerek kurumsal yapıya baş kaldırışımız, gerekse özgürlük arayışımız herkesin malumu. Ben de jenerasyonumun gereklerini yerine getirdim ve kurumsal hayattan çıkıp, sevdiğim işi tasarım yapmaya başladım.”

atolye

Hayallerini sevdiği işe dönüştüren Tutku’nun o eşsiz tasarımlarını ve eğlenceli markasının hikayesini beğeneceğinize eminiz.

Röportajı okumak için GALERİ’yi tıklayınız.

İletişim:

Instagram: why_generation

Facebook: whygenerationcomtr

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com