Başarılı Girişimciliğin 6 Kilit Noktası

Gelişen bir iş kadını olarak, kollarınızı sıvamanız için bir sürü özelliğe ve araca ihtiyacınız vardır. Rakipleriniz ve iş koşullarınız ise sizi her zaman zorlayacak. Başarılı olmak ve başarınızı her geçen gün arttırmak için gerekli olan 6 önemli kilit noktasını her zaman aklınızda tutun.

1- Dirençli olmalısınız

Dirençli olmanın bir girişimci için önemli olduğunu unutmayın çünkü defalarca nakavt olacaksınız. Çok ağlayabilirsiniz. Sinirleriniz bozulabilir ve kendinize ‘bunu neden yapıyorum?’ ‘buna değer mi?’ gibi sorular yöneltebilirisiniz. Ama bu düşünceleri kısa sürede aklınızdan çıkarıp yeniden başlamalı, kendinizi desteklemeli ve ilerlemeye devam etmelisiniz.

2- Her şeyinizle çalışmayı kabul etmelisiniz

Her şeyinizle bu işin içinde olduğunuzu ve bunun artık geri dönüşünün olmadığını kabul etmek girişimcilik maceranızın bir parçası. Eğer bir şeyler yapacaksanız bunu yarım yamalak yapmanın hiçbir anlamı yok. Girişimciliğin ihtiyacı olan sizin bütün enerjiniz, ilginiz, tutkunuz ve şunu da unutmayalım, paranız.

3- Detayları kavramalısınız

Çoğu insan detayları fazla önemsemez. Detaycı bir insan olmayabilirsiniz ama ihtiyacınız olursa detayların içine çok derin bir şekilde dalabilmelisiniz. Çünkü bazen işinizle ilgili en küçük detayları öğrenmeniz gerekebilir. Şirketinizin büyüsünün detayların içinde olduğunu unutmayın. Yani detayların içine dalabilmek ve oradan çıkıp büyük resme bakmak gerçekten önemli.

4- Destek sistemi bulmalısınız

Etrafınızda sizi destekleyecek aile ya da grup gibi güçlü bir kuruluşa sahip olmak çok önemli. İşinizle ilgili başka bir bakış açısına ihtiyacınız var. ‘Size ‘evet sen mantıklı düşünüyorsun’ ve ‘biz sen mantıklı düşünmediğin bu günlerde bile seni seviyoruz’ diyecek insanlara ihtiyacınız var.’ İş dışında bir hayatiniz olduğunu bilmek -bu çocuklarınızı görmek, arkadaşlarınızla ya da bir partnerle vakit geçirmek olabilir- sizin yere daha sağlam basmanızı sağlayacaktır.

5- İyi bir mizah anlayışına sahip olmalısınız

Kendinize ve durumlara gülebiliyor olmanız gerekir.Kendinize ’Hayat o kadar da ciddi değil’ diyebilmelisiniz.’Neşeli olun ve her şeyi çok da ciddiye almayın. Bazen kötü günlerinizde bile gülünebilir şeyler olduğunu fark etmek rahatlamanızı sağlayacaktır.

6- Analizlerin ötesinde hareket etmelisiniz

Güzel bir fikriniz olduğunu düşünüyorsanız sadece onun üstüne gidin. Bu davranış her girişimci için paha biçilemez bir şey, çünkü bir kere nelerin yanlış gidebileceğini düşünmeye başlarsanız muhtemelen o işe hiç başlamazsınız.

Bir sürü süper zeki arkadaşlarınız olabilir. Ama milyoner olabileceklerken oturup sürekli yanlış gidebilecek olasılıklar üstüne düşünmeleri bir türlü harekete geçememelerine neden olur. Bunun yerine harekete geçmelisiniz. Sadece başlayın. Bu tarz bir kişiliğe sahip olmak sizi iyi bir girişimci olmaya iter.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com