Bir İşe Başlamadan Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

Kendi işini kurmak çok kolay olmaz o yüzden üstüne uzun uzun düşünmeniz, nasıl bir strateji izleyeceğinizi bulmanız ve ilerlemesi için neler yapmanız gerektiğini belirlemeniz gerek.

Kendinize aşağıdaki 6 soruyu sorarak bu işe gerçekten başlamak isteyip istemediğinizi bulabilirsiniz.

1- Nasıl bir problem çözmeye çalışıyorum?

İşe başlamadan önce kendinize sormanız gereken ilk soru bu. Çoğu girişimci yeni bir işe başlamaya ve kendi markalarını oluşturma fikrine aşık olur. Ama yapacağınız iş problemleri çözmeye yaramıyorsa başarısız olacaktır.

2- Bunun için zamanım var mı?

Bu işi yapmak için tutkunuz olduğuna eminiz. Peki ya zamanınız? Başarılı olacak bir fikriniz olabilir ama asıl zorlayıcı olan şey bunu gerçekleştirmek için zaman bulmanız. Belki başlarken zamanınız olacaktır. Ya sonra? Bunun cevabını şimdiden vermeli ve planlamanızı yapmalısınız.

3- Bunu neden yapıyorum?

Ne yaptığınız ya da nasıl yaptığınız bunu neden yaptığınız kadar önemli değil. Neden daha önce olmayan bir şey yaratmak istiyorsunuz? Neden bu fikrinizi yaratmak zorundasınız? İnsanlar bunu neden önemsemeli? Bu sorular işiniz için en önemli sorular olabilir.

4- Benim fikrimi farklı kılan şey ne?

İnsanlar yenilikçi şeyler görmek isterler, benzer şeyler değil. Güzel bir fikre sahip olduğunuzu düşünseniz bile rakiplerinizin daha önceden bu fikirleri sunmadığına emin olmalısınız. Sonra yaptığınız ürün ya da servisin müşterilerinize nasıl yenilikler sunduğunu düşünün.

5- Para kazanmadan 6-12 ay devam edebilir miyim?

Bu kendinize sorabileceğiniz en eğlenceli soru olmayabilir ama doğru. İşe başlamak kolay olmaz ve bazen bundan kazanç sağlayamayabilirsiniz. O yüzden başlamadan önce mali kaynaklara ve finansal planınızın yeterli olduğuna emin olun.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com