Birikim Yapmanın 5 Etkili Yolu

Emeklilik için birikim yapmaya başladığınız bir yaşta olabilirsiniz, ev almak için para ayırıyor olabilirsiniz veya sabit gelirli bir vatandaşsınızdır. Birikim yapmanın herkes için geçerli olan iki stratejisi var: gelir arttırma ve harcamaları kısma.

Miktar Belirleyin

Her ay biriktireceğiniz miktarı ayırın ve daha sonra harcamalarınızı yapın. Bunu uygulamanızın en kolay yolu ayıracağınız miktarı banka hesabınızdan birikim hesabınıza otomatik olarak aktarmaktır.

Acil Durum Fonu Oluşturun

Acil durum birikimleri de sizin temel finansal stratejiniz olmalıdır. Sağlık sorunları ve iş kaybı gibi durumlarda acil paraya ihtiyaç duyarsınız. Araba tamiri veya ailenizi ziyarete gitmek gibi durumlar acil duruma girmez fakat bunları da ayrı bir kategoride değerlendirip birikiminizi yapmalısınız.

Acil olmayan durumlar için acil durum fonunuzdan harcama yapmamaya özen gösterin. Eğer harcamanız gerekmeyen zamanlarda birikimlerinizden alma gibi bir huyunuz varsa, bunun için de ayrı bir fon kullanın böylece birikimlerinize dokunmamış olursunuz.

Yaratıcı Olun

Birikim yapmak çoğu zaman daha az harcamayla başlar. Bunun için harcamalarınızı kesme konusunda yaratıcı olmalısınız. İster lüks bir kuaför salonuna, ister günlük kahvenize veya yeni sezon kıyafetlere harcayın, bunları bütçenize göre şekillendirmelisiniz.

Yarı Zamanlı İş Bulun

Uzun mesailer çalışmak size ağır gelebilir fakat bitiş zamanlarını bildiğiniz ekstra işlerde çalışmak ve bunu kısa dönemlerde yapmak iyi bir stratejidir.

Kullanmadıklarınızı Satın

İhtiyacınız olmayan arabanızı, özel tasarım elbiselerinizi, koleksiyonlarınızı, müzik aletlerinizi v ya takılarınızı satabilirsiniz. Nakit olarak yatırım yapmanıza yardımcı olacaktır.

İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com