Çalışanlarınızın Üretkenliğini Engellemeyin

Bir ekip yönetmenin ödülleri olduğu kadar zorlukları da var. Maalesef ekip yeterli üretkenliğe ulaşmadığında bir yöneticinin sağlam sonuçlar alması zorlaşıyor.

Çalışanlar üretkenliği sürdürmekte neden başarısız oluyorlar? Bunun en basit cevabı dikkatlerinin çok dağılması. Yazışmalar, işyeri dedikodusu, sosyal medya bu dikkat dağıtıcı öğelerden sadece birkaçı.

Çalışanlarınızın üretkenliğini arttırmak istiyorsanız size birkaç öneri:

Doğru miktarda ara verin

Çoğu işveren araların çalışanlar için ne kadar önemli olduğunu bilir. Peki en doğru süre ne olmalı?

Geçen senelerde bunun için bir araştırma yapan DeskTime uygulaması çalışanların üretkenliğinin artması için 52 dakika çalıştıktan sonra 17 dakika ara vermenin en doğru süre olduğunu ortaya koydu. Yani DeskTime’a göre en doğru ara 17 dakikalık olan!

İyi bir iş akışı belirleyin

İyi bir iş akışı bir ekibin üretkenliğinin ve başarısının kaynağıdır. Eğer bunu gözden kaçırırsanız çalışanlarınız kayıp hissedebilir.

Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalara göre standart bir iş akışı eksikliği verimliliğin azalmasına neden oluyor.

Bu sorunu çözmek için çalışanlara gerçekçi bir hedef belirlemek ve iş akışını bu hedefe oturtmanız gerek.

Çalışanlar nerede çalışacaklarına kendileri karar versin

Eğer bir çalışan çalışacağı çevreyi kendi seçerse daha yaratıcı ve daha mutlu olur. Çalışanlarınızı bir küpün içine hapsetmeyin ya da açık bir ortamda çalışmaları için onları zorlamayın. Onlara çalışacakları yerleri seçmeleri için fırsat tanıyın. Ofiste bir toplanma alanı ya da rahat bir kanepe işe yarayabilir.

Ofis sandalyelerini geçin

İnsanlar yerleşik bir işe sahip olduklarında bütün yaratıcılıklarını ortaya koymakta zorlanabilirler. Bu durumda ofis sandalyeleri onların yaratıcılıklarını ortaya çıkarmalarına engel olur.

Bunun yerine insanlarla toplantıları büyük bir masa etrafında yapıp toplantı sırasında insanların ayakta gezinip düşünmelerini sağlayabilirsiniz.

Teknolojiyi uzaklaştırın

Şiddetli bir şekilde üretkenliği arttırmak istiyorsanız teknolojiyi uzak tutmalısınız. Araştırmaların çoğu teknolojinin üretkenliğe zarar verdiğini söylüyor.

Bu yüzden ofiste telefonsuz bir çalışma alanı gerçekleştirin. Aynı zamanda toplantılarda laptopları da yasaklayabilirsiniz.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com