Çekici ve Unutulmaz Bir Marka Yaratmak İçin 5 İpucu

Şirketinizin dijital gürültünün üstesinden gelmesini istiyorsanız soğuk ve steril bir yaklaşımla başarılı olamazsınız. Müşterilerinizin ürününüz ya da servisiniz hakkında konuşmasını istiyorsanız güçlü, hatırlanabilir ve sıcakkanlı bir marka yaratmanız gerek.
Bunun için alttaki 5 maddeyi sizlere sunuyoruz.

Mizahla başlayın

Markanızı tanıtmak için mizahı kullanmaktan korkmayın. Takipçilerinizle eğlenin, onlara komik hikayeler anlatın. Nasıl mizah katacağınızdan emin değilseniz fikirler sunan medya sitelerinden tüyolar alın.

Konuşma dilini kullanın

Müşterilerinizin ilgisini jargonlar veya karışık detaylar çok çabuk azaltır. Müşteriler ticari dil ya da endüstriyel dil duymak istemezler. ‘Nitelikli’, ‘en iyi uygulama’ ya da ‘sinerjik’ gibi sözcükler müşterileri rahatsız eder ve onları uzaklaştırır. Müşterilerinizle arkadaşlarınızla konuşuyormuş gibi konuşun.

Mağaza içindeki deneyimlerinizi online olanlarla karıştırın

İş için en zorlu noktalardan biri online işle offline işi en iyi şekilde nasıl birleştireceğini bilmemek. Bunun için en iyi yöntem online deneyimlerinizi yansıtabileceğiniz offline iş yaratmak.

Örneğin bir mağazanız varsa kendinize sosyal medyadan reklam yapıp müşterilerinizin sizi daha çok tanımasını ve mağazanızı daha kolay bulmasını sağlayabilirsiniz.

Hataları üstlenin

Eğer işe yeni başlarken hata yaptıysanız bunu üstlenin ve müşterilerinize bunu nasıl düzelteceğiniz hakkında açık olun.

Coca-cola 1987 yılında durup dururken ürün formülünü değiştirmeye karar verdi. Sonuç tam bir felaketti. 40.000’den fazla şikayet mektubu aldı ve basında kötülendi. Böylece şirket eski klasik formülüne geri döneceğini duyurdu. Klasik formülüne geri dönen Coca-cola’nın satışları çok yükseldi.

Hatanızı düzelttikten sonra müşterilerinize güvenilir olduğunuzu kanıtlamak için o hatayı itiraf edin.

Kişiselleştirin

Blogunuzu kim yazıyor? Facebook postlarınızı kim postalıyor? Instagram fotoğraflarınızı kim çekiyor? Teknoloji alışverişi daha uygun ama aynı zamanda süreci otomatikleştirme insanlık dışı hissettirebiliyor. İyi bir düzeltmeyle personelinizin sosyal medyadaki etkileşimlerinde kendi öznel isim ve imzalarını kullanmalarını sağlayın böylece müşteriler onların kişisel bilgilerine kolayca ulaşabilirler.

Müşterilerinize bütünsel yaklaşımı benimsetmek önemlidir. Bu tüm online platformlarda birleşik bir varlığa sahip olmak anlamına gelir. Müşteriler birden fazla yerden markanıza erişebildiği için sizin Facebook’ta, Twitter’da, Youtube’da eşit derecede açık ve profesyonel olmanız gerek.

Örneğin bir müşteri anonim birinden bir teşekkür tweeti alırsa bu onu irite edebilir ama gerçek bir insan isminin olduğu bir tweet alırsa bu onun bir daha ve yakında yine ürün satın almasını sağlayabilir.

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com