Etki Yaratan Başarılı Bir Kadın Olmak İçin 7 Yol

İş dünyası artık tamamen erkek egemen bir alan değil ve olmamalı. 1980’lerin sonunda iş dünyasına katılan kadınların yükselişi hala sürüyor. Ne yazık ki bugün hala görünmeyen engellerden söz ediyoruz. Başarılı kadınlar hala yükselmek için birçok engelle başa çıkmak zorunda kalıyorlar.

Fortune 500 şirketleri arasındaki araştırmaya göre, yönetim kurullarının yalnızca yüzde 15’i kadınlardan oluşuyor. Liderler ve gelecek nesilleri etkileyecek kadınlar olarak, iş hayatındaki erkek egemen anlayışla savaşmayı sürdürmeliyiz. Peki bu savaşta bize gereken adımlar neler?

1-Sesini duyur

Kadınlar kendi fikirleri ve uzmanlık alanları hakkında konuştukça iş hayatında kadın sesi daha çok duyulacaktır. Konuştukça görünürlük artacak ve gelecek nesillere ilham kaynağı olacaktır.

2-Daha çok risk al

Kimse güvenli alanda kalarak etkileyici ve başarılı bir lider haline gelemez. Kadınlar olarak başarısızlık korkularımızı arkada bırakıp, hedeflerimize ulaşmaya odaklanmalıyız. Ancak bu şekilde kendine güvenen ve başarılı liderler haline gelebiliriz.

3-Akıl Hocası bul

İyi bir lider olmanın en iyi yolu daha önce bu yoldan geçmiş insanlardan tavsiye almaktır. Mentor-Akıl Hocası bulmak kariyer yolumuzda biz kadınlara yeni kapılar açabilir.

4-Network kur ( İlişki Ağı )

Networking başarıya giden yolda en önemli etkenlerden biri. Yeni arkadaşlara, mentorlere ve ilham verici insanlara kendinizi açın, sosyal etkinliklere katılım gösterin ve networking gruplarına üye olun. Tanıştığınız her yeni kişinin yeni bir fırsat olduğunu unutmayın.

5-Geri dönüşleri dikkate al

Kimden geldiğinin önemi olmadan, size gelen tüm geri dönüşleri dikkate alın. İçten yapılmış bir geri dönüş, sizi yaptığınız hatalardan uzaklaştırıp başarıya yaklaştırabilir. Pozitif ve yapıcı bir tutumun engelleri fırsatlara dönüştürebileceğini unutmayın.

6-Reklam yapmayı unutma

Reklamlar sadece ünlüler için değildir. Bir iş kadını düşüncelerini yayarak kendini tanınır hale getirmelidir. Böylelikle diğer kadınları da kendilerini göstermeye teşvik edebilirsiniz.

7-Yeteneklerini kullan

Çoğu kadın birden fazla görev yapma ve problem çözme de mükemmeldir. Bu niteliklerin liderlik pozisyonları için büyük araçlar olduğunu unutmayın ve onları kullanın.

Aynı amacı taşıyan genç kadınlarla birlikte çalışın ve sesinizi birlikte duyurun. Kendinize inanın ve ulaşılmazı başarın.

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com