Girişimciler Hafta Sonu Çalışmamalı

Girişimciler, özellikle bu işe yeni başlayanlar, 24 saat çalışmalarıyla bilinirler. Bir araştırmaya göre girişimcilerin yüzde 97’si hafta sonu da çalıştıklarını diğer bir araştırma da çalışanların iş maillerini saatler sonra yanıtladıklarını gösteriyor.

Sürekli çalıştığınızı söyleyip bununla övünüyor olabilirsiniz. Ama bazılarına göre bu düşünce çok sağlıksız ve sürdürülemez bir tempo.

Dinlenmeyi Unutmayın

Vücudunuzun yemek ve suya ihtiyacı olması gibi iş hayatınızın da besine ihtiyacı vardır.

İşinizi hafta içi ve hafta sonu ara vermeden ve çok çalışarak yapıyor olabilirsiniz. Ama bir süre sonra bunun üretkenliğinizi, fiziksel sağlığınızı ve kişisel ilişkilerinizi olumsuz etkilemesi kaçınılmaz olacaktır.

En üst seviyede üretkenliğe ulaşmak istiyorsanız kendinize ve ekibinize yeni amaçlar belirleyin. Çalışma saatlerini dinlenmeye zaman kalacak şekilde ayarlayın ve hafta sonunu tamamen kendinize ayırın.

Gününüzün Kontrolünü Yeniden Ele Geçirin

Bir işkolikken tamamen sağlıklı ve yüksek tempolu olmak imkansız. Bir araştırmaya göre haftada 55 saatten fazla çalışanlar 40 saat çalışanlara göre çok daha dayanıksız oluyorlar. Aynı araştırmaya göre 49 saatten fazla çalışanların yaratıcılığı kesin bir şekilde düşüyor.

Eğer bütün bunlar sizi ikna etmeye yetmediyse hafta sonu çalışmamanız gerektiğine dair iki madde daha:

Az Daha Çoktur

Pareto analizine göre her gün yaptığınız şeylerin yüzde 20’si, gördüğünüz sonuçların yüzde 80’ini üretir. Bu bağlamda çalışma saatlerini azaltmak ve hafta sonunu boş bırakmak verimliliğinizi arttıracaktır.

Bu sayede boş kalan zamanınızı çalışmaktan zaman ayıramadığınız aileniz, arkadaşlarınız ya da hobilerinizle doldurabilirsiniz.

İş programınızın kontrolünü sağlamak ofisteki her saniyenizi verimli harcamanız dışında hayatınızın diğer alanlarının değerlerini arttıracaktır.

Strese Dikkat Edin

Dinlenmeyi ruhun yakıtı olarak düşünün. O olmadan stres ve yorgunluk iş performansınıza ve sağlığınıza engel olacaktır. Amerikan Psikoloji Derneği hayatımızdaki en büyük stresin para ve iş kaynaklı olduğunu belirtiyor. İş yerindeki stres kalp krizi riskinin artmasına, hipertansiyona ve başka sağlık problemlerine yol açıyor.

Beyniniz için en iyisi hafta sonları mutlaka ara vermek. İş akışınıza, kişisel hayatınıza ve uzun ömrünüze faydası olacaktır.

Her Şeyi Geride Bırakın

Ofisten çıktığınızda sadece fiziksel olarak çıkmayın, her şeyi geride bırakın. İş hayatı uyumaya ihtiyaç duymayabilir ama siz kesinlikle ihtiyaç duyuyorsunuz.

Sınırlarımızı çizmek ve sonuna kadar hayatımızı yaşamak bizim sorumluluğumuzdadır. Bu yüzden işten tamamen arındığınız ve tutkularınıza harcayacağınız bir zaman yaratın.

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com