Girişimcilerin Kendine Güvenlerini Arttıracak 5 Yöntem

Hepimizin daha güvende hissetmek istediğimiz zamanlar vardır. Bu anlar daha çok girişimciler için geçerlidir. Başarılı girişimci kadınların kendine güvenme konusunda önerilerine baktığınızda genel hatlarıyla kendine güvenin çalışılarak kazanılacağına işaret ederler.

Yeni girişimciler için ders niteliğindeki kendinize güvenme yöntemlerini okuyup pratik yapmanız bir sonraki iş sunumunuzda sizin için yeterli olacak.

1- Amacınızı Bilin

Konuşma ya da sunum sonucunda ne elde etmek istediğinize karar verin. Korkutucu bir toplantıda bile olsanız, argümanınızı destekleyen ana fikrinizi, dolandırmadan anlatmayı deneyin. Heyecanlansanız da kısa ve net cümlelerle anlatacağınız fikrinizle ilgili sonuca ulaşmanız daha kolay olacaktır.

2- Yüksek Sesle Prova Yapın

Yapacağınız konuşma ya da sunum için içinizden değil, bir aynanın karşısına geçerek yüksek sesle prova yapmanız ve vücut diliniz üzerinde çalışmanız başarınız için çok önemlidir. Prova yaptığınız konuşmanızı gerçekte yaptığınızda daha rahat ve ne söylediğini bilen bir ruh halinde olduğunuzu göreceksiniz.

3- Anlaşılır Konuşun

Önemli iş insanlarını izlediğinizde hepsinin tane tane, yavaş ve anlaşılır bir şekilde konuştuğunu fark edeceksiniz. Ne söylediğiniz kadar nasıl söylediğiniz de vermek istediğiniz mesajın anlaşılmasını etkiler. Yavaş, anlaşılır ve anlatmak istediğinize odaklı kelimeler seçerek net bir konuşma yapın. Bu her zaman iyi sonuçlanacaktır.

4- Vücut Dilinize Dikkat Edin

Kendinize güvenin ilk sinyallerini vücut dilinizle verirsiniz. Dik bir oturuş, göz teması kurmak ve oturduğunuz alanda rahat bir duruş verdiğiniz mesajın gücünü arttırır. Vücut dili konusunda mutlaka bilgi sahibi olmalı ve pratik yapmalısınız.

5- Hedef Kitlenizi Okuyun

Yapacağınız bir iş görüşmesi ya da toplantıda insanların tutumları size çok şey anlatacaktır. Kendi vücut diliniz kadar hedef kitlenizin davranışları ve konuşmalarını inceleyerek nasıl davranmanız gerektiğini anlayabilirsiniz. Göz teması kurarak ve dinleyerek insanları okumaya çalışın.

Güven, kişisel ve mesleki başarı için gerekli bir unsurdur. Bir dahaki sefer bu ipuçları unutmayın.

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com