Girişimciliği Öldüren 5 Hatanın Üstesinden Nasıl Gelirsiniz?

Her zaman bir girişimci olmak istediniz ve sonunda bir iş fikriniz var. Büyük bir problemi zarif bir şekilde çözmek mükemmel bir fikirdir. Bu fikir yükselebilir ve küreselleşebilir.

Gece gündüz bu fikri düşünüyorsunuz ve bunu gerçeğe dönüştürmeyi düşlüyorsunuz. Ama bazı nedenlerden dolayı bunu yapamıyorsunuz. Çok riskli görünüyor… Ve mükemmel bir işiniz var. Çok tanıdık, değil mi?

Birçok kişi kendi işini kurmayı konuşur. Firmanızı kurmadan önce aklınızda birçok fikir oluşur. İlerde geriye dönüp baktığınızda, korkularınızın sadece birer bahane olduğunu düşüneceksiniz.

Aşağıda belirtilen en yaygın nedenlerden insanların neden işe başlayamadıklarını göreceksiniz. Bu sorunları atlatabilmeniz için işte size birkaç tavsiye:

1. ‘’Doğru zaman değil’’

Gençken girişimci olan birçok insan var ve 60’larında ilk şirketini kuran bir sürü insan. İşte size kendi kampanyasını kuran insanların da bildiği bir sır: ASLA doğru zaman yoktur. Sadece yoktur.

Her zaman daha fazla paraya, deneyime, zamana, bağlantıya, güvene, beceriye, iş zekasına ihtiyacınız olduğuna kendinizi ikna edebilirsiniz… Ve liste sürekli devam eder. İnanın, şimdi başlamak için mükemmel bir zaman. Bir ya da iki yıl sonra kendi işinize başlayacaksınız ve bunun gerçekten öyle olduğunu göreceksiniz.

2.‘’Ya başarısız olursam?’’

Girişimciler, başarısızlık ihtimaline odaklanamayacak kadar kendilerine güvenmeye eğilimlidirler. Ama aslında işletmelerin  yüzde 80’i ilk 18 ay içinde başarısız olabilirler.

Başarısızlık olasılığını kucaklayın. Çünkü eğer başarısız olursanız kendiniz, iş ve yaşam hakkında çok değerli bir şey öğrenmiş olursunuz. Başka bir işe başlar ya da girişimciliğin sizin için olmadığını fark edersiniz. Ama eğer denemezseniz bunu asla bilemezsiniz. Kaybetme korkusu sizi bir şey yapmaktan alıkoymasın. Hatırlayın, ölüm döşeğinde olan insanlar yapmadıkları şeyler için pişman olurlar, yaptıkları şeyler yüzünden değil.

3.‘’Yeteri kadar para biriktiremedim’’

Kendi şirketini açmak için can atan pek çok kimse genelde ailesinin geçimini sağlıyordur. Bir maaş olmadan yaşamayı göze alamazlar.

Yeni bir işe başlayan kimse 18 ay maaşsız yaşayabileceği kadar para toplamalıdır. Eğer işiniz 18 aylık maaş getirebilecek kadar güç kazanamadıysa ve tünelin sonundaki ışığı göremiyorsanız işinizi kapatın ve girişimciliğe fırsat veren bir işe başlayın.

4.‘’İnsanlar beni girişimci olarak görmüyor’’

Öncelikle tomurcuklanan bir girişimci olarak diğer insanların sizin hakkınızda ne düşündüklerini dikkate almamanız gerekiyor çünkü hayatınızda her zaman muhalifler olacaktır.

Bu insanlardan olabileceğiniz kadar uzaklaşın. Daha önemlisi eğer bir adım atıp kendi işinizi kurarsanız bu muhalifler sizin doğuştan bir girişimci olduğunuzu düşüneceklerdir. Algı gerçektir ve patron olduğunuzda lider olarak görüleceksiniz.

5.‘’Çok zor görünüyor’’

Haklısınız. Bir işe başlamak çok zordur. Bu, hayatınızda yaptığınız en zor şey olabilir. Uykunuzu kaybedebilir, hayat arkadaşınızla kavga edebilir, çocuklarınızla daha az vakit geçirebilir ve muhtemelen tüm paranızı kaybedebilirsiniz.

Korktunuz mu? Korkmalısınız. Çünkü burada kaçış yok, çok çalışmaya ve ellerinizi kirletmeye hazır değilseniz kendi işinizi kurmayı düşünmeyin bile. Kendi işini kurmak kolay olsaydı, herkes kendi işini kurardı. Güvenli bir maaşla çalışmaya devam etmek kolay bir karardır. Ve bu yüzdendir ki insanların çoğu şirket kurmuyor. Kendinize dürüst olun ve derinlerde bunu yapacağınızı biliyorsanız bu adımı atın ve bunu başarın.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com