İlk İşinizi Kurmadan Bilmeniz Gerekenler

Girişimcilik kariyerinizde yaptığınız her hata sizin için birer ders ve vasıta olur. Ne kadar çok hata yapmış olsanız da hiçbir hatanızdan ve geçtiğiniz hiçbir yoldan pişman olmayın.

Bir işe başlarken keşke önceden bilseydim diyeceğiniz bu 10 maddeyle daha sağlıklı bir başlangıç yapabilirsiniz.

1- Son hamlenizin ne olacağına karar verin

Küçük, yaşam tarzınızı yansıtan bir iş kurmak büyük bir şirket kurmakla aynı enerjiyi harcamanıza neden olur. Burada doğru ya da yanlış cevap yoktur fakat işle ilgili son hamlenizin ne olacağına önceden karar vermeniz gerekir.

2- Tekliflerinizi küçük tutun

Size en çok para kazandıran işi bulun ve onun üstüne yoğunlaşın! Herkesin ihtiyacı olan şeyler üretmeye çalışmak işe yeni başlayanlar için engel oluşturur. Bütün nitelikler ve ayrıntılarla uğraşırken ürününüzü piyasaya sürmeyi sürekli ertelersiniz çünkü o ‘henüz hazır değildir’. Hiç kimsenin almayacağı şeyler yaratarak altı ayınızı kolayca harcayabilirsiniz.

Kim olduğunuzu ne yapacağınızı ve ne sunacağınızı insanlar için kolaylaştırın. Bunu basit tutun.

İş konusunda altın kural:

Size en çok para kazandıran işi bulun ve onun üstüne yoğunlaşın! Ve diğer her şeyi eleyin!

3- Problem çözün

Ve bu problemin insanların çözülmesini istediği problem olduğuna emin olun.

Eğer başarılı bir işe sahip olmak istiyorsanız, problem çözmeniz gerekir. İnsanların üzerinde baskı oluşturan problemleri çözmek için önerdiğiniz servisi ya da ürünü satmak piyasada adınızın ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Öncelikle problem üzerine yoğunlaşın sonra ürününüzü ya da servisinizi inşa edin.

4- İnsanların para ödemek için ne kadar istekli olduklarını bilin

Kendi fiyatlamanızı test edin. Fiyatlarınızı rakiplerinize bağlı olarak sabitlemeyin. Kendi piyasanızı test edin. İşe yaramayan şeyleri değiştirin. Değişik işler yapan tek işletme olmaktan korkmayın.

Kendi piyasanızı ve müşterilerin harcama değerlerini, sizin için ne kadar harcayabileceklerini bilmeniz gerekir.

5- Müşterilerin size para harcamasını kolaylaştırın

Eğer müşterilerin sizin için para harcamak için engelleri aşması gerekirse para kaybetmeye başlarsınız.

Müşterinin efor harcamadan ödeyebileceği mobil veya online alanlar varken zorlu yollardan ödeme yapmaları için hiçbir bahane bulamazsınız.

6- İşiniz için gerçekçi beklentiler koyun

Başka insanların merak uyandırıcı deneyimlerini öğrenerek ve yaptıkları gereksiz hatalardan kaçınarak bir sürü şey öğrenseniz de kendi deneyimlerinizi yaşamalı, işinizi test etmeli ve nelerin işe yaradığını öğrenmeniz gerekir. Bu biraz zaman alsa da…

Bir işte yeniyken ve sınırlı teknik bilgileriniz varken ağ kurmak ve büyümek biraz zaman alır. Sabırlı olun.

7- Başkalarının hatalarından ders çıkarın

İşinizi şekillendirebilmenin en iyi yollarından biri başkalarının deneyimleridir.

Hayat, işiniz için gerekli olan bütün dersleri kendi kişisel hayat deneyimlerinizden çıkarabilmeniz için gerçekten çok kısa. İşte bu yüzden başkalarını izlemek ve öğrenmek gerçekten gerekli.

Kendinize danışman bulun, kitap okuyun, networking gruplarına katılın, kendi bilginiz ve internetin saçmalıkları dışında şeyler yapın!

8- Sürekli kendi işinizi pazarlayın

İnsanlar sizin farkınızda değilse ve ürününüzü satın almıyorlarsa dünyadaki en iyi ürünü ya da servisi de sunsanız bu yaptığınız iş değil bir hobi olarak kalır.

Müşteriniz olsun olmasın iletişim ağınız mutlaka potansiyel müşterilerle dolu olmalı.

9- Değerinden aşağı fiyatlandırmayın

Çoğu girişimci işe ilk başladıklarında fiyatlandırmayı değerinin altında yapıyor. Yüksek fiyatlandırmanın sadece daha fazla müşteriye sahip olunca konulması gerektiğine inanıyorlar.

Ama şöyle bir şey var; eğer müşteriler diğer şeyler yerine sadece düşük fiyatlar için geliyorlarsa, fiyatlar artmaya başladığında işletme zarar görmeye başlar.

10- Satışı yapmayı öğrenin

Satışa öncülük etme niteliğine sahip olmak yetmez aynı zamanda müşterilerin para ödemesini sağlayacak satış taktiklerine sahip olmanız gerekir. İnsanlarla tanışmak, iletişim listenizi geliştirmek ve ilişkiler kurmak işinizin büyümesini sağlamaz. Size para ödeyecek müşteriler bakmanız gerekir.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com