İş Fikrinizin Büyümesini Sağlayacak 4 Yöntem

Genelde aklınıza ilk gelen fikir uygulanabilir bir iş değildir. Örneğin etrafındaki kafelerde oturmaktan zevk alan insanlar ‘bir kahve dükkanına sahip olmak benim için ideal olabilir’ diye düşünürler. Ama hesap yapmaya başlayıp maliyetleri göz önünde bulundurunca ve başarı ihtimallerini hesapladığınızda bunun gerçekten iyi bir fikir olmadığını anlayacaksınız.

Peki sizi sermaye açısından çok zorlamayacak karlı bir iş fikrini nereden bulacaksınız? İşte size birkaç yöntem.

Yetenekli olduğunuz şeylere odaklanın

Yetenekleriniz bundan önceki iş, okul ya da hobileriniz sayesinde gelişmiş olabilir. İlgilendiğiniz bir konu varsa ve onun hakkında bir tutkuya sahipseniz ona yönelik bir iş yaptığınızda, yeni öğreneceğiniz bir işten çok daha fazla başarılı olacağınız kesin. Tabii ki de bazı fikirler diğerlerine göre daha çok pazarlanabilir.

Yeteneklerinizi, hobilerinizi, ilgi alanlarınızı düşünürken çocukluğunuzdan beri sizi etkileyen aktivitelerin ve alanların neler olduğunu göz önünde bulundurun. Uzmanı olduğunuz alanlar işe başlamak için iyi bir fikir olabilir ama aynı zamanda güçlü bir hobi de başlangıç için iyi bir fikirdir.

İyi bir partner arayın

Bazen eksik olduğunuz alanlarda size destek olabilecek bir ortak bulmanız sizin için yararlı olur. Bu belirli uzmanlık alanı, sermaye ya da deneyim açısından olabilir. Ortaklığa başlamak büyük bir önem gerektirir. Bir partneri ağ kurarak ya da ilanlardan bulabilseniz de en iyisi tanıdığınız biriyle ortaklık kurmaktır.

İş ortaklığı evlilik gibi diğer yakın ilişkilerle karşılaştırılıyor. Aynı zamanda geçici ve stresli olurken eğlenceli ve kazançlı da olabilirler. Bu yüzden ortaklığı kurmadan birbirinizle uyumlu olduğunuz ve her şart üzerinde anlaştığınıza emin olmalısınız. Bunlar bir yana bir partner sizin tek başınıza başarabileceğiniz süreden daha hızlı bir zamanda başarılı olmanızı sağlayabilir.

Bir ihtiyacı, arzuyu ya da problemi tanımlayın

Eğer bir problemi çözebiliyorsanız şanslısınız. Bu iş dünyasının klişelerinden biri. Doğru olsa da bu çözümün insanların para ödemeyi kabul edebilecekleri bir ürün ya da servise dönüştürülmesi gerek.

İnsanların bir sürü problemleri var. Bu şartlar altında düşünüp bir ihtiyacı karşılamak, arzuyu gerçekleştirmek ya da problemi çözmek sizin olasılıklarınızın genişlemesini sağlar. Bunun yanında insanlara ihtiyacı olmayan ürünler sunan ya da büyük problemlerini çözemeyen ama milyonlar kazanan bir sürü şirket var. Bazen insanları güldürmek ya da birkaç dakikalığına eğlendirmek yeterli. Herkes başka bir şeyi arzular. O yüzden bu boşluklardan üç tanesini değil birini doldurmanız yeterli olacaktır.

Kendinizi diğerlerinden ayırın

İnsanların problemlerini çözebilecek güzel bir çözüm bulsanız ya da ihtiyaçlarını karşılasanız da kendinizi rakiplerinizden ayırmanız gerek. Rakipsiz bir iş alanı bulmak gerçekten çok nadir görülen bir olay. Bir sürü şirket sahibi eşsiz birer pazarlama stratejisi bulabilmek için ağır stres altına giriyor. Sizin pazarlama stratejinizin şok edici olmasına gerek yok. İnce, kurnaz ve abes bir stratejiniz olabilir. Rakiplerinizden farklı bir yöne sahip olmanız yeterli olacaktır.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com