İş Kararı Verirken Sezgilerinizi Kullanmanın 3 Yolu

Daha iyi iş kararları vermeye nasıl başlayacağınızı biliyor musunuz? Bazı insanlar bu yönteme içgüdü ya da iç sesi derler. Yapacağınız kararın doğru veya yanlış olduğunun farkındayken içinde olduğunuz duygu sizin sezgilerinizdir.

Sezgi, bilinçli mantık yürütmeye ihtiyaç duymadan derhal bir şeyi anlama yeteneğidir. Size doğru yönde rehberlik edebilir ve iş dünyasında yanlış kararlardan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İşte daha iyi iş kararları vermek için sezgilerinizi kullanmanın 3 yolu.

Vücudunuza Dikkat Edin

Vücudunuz vereceğiniz kararın sizin için doğru olup olmadığını size söyleyecektir. Anahtar nokta, bir duruma vücudunuzun acil tepkisine odaklanmak ve bu reaksiyonun ne anlama geldiği hakkında kendinize bir soru sormaktır.

Araştırmacılar, “kalp ve beyin” in duygularımızı değiştirmek ve korkuyu azaltmak için birbirinden etkilendiğini keşfetti. Doğal olarak görülen bu zihin beden bağlantısı, daha sonra ne yapmanız gerektiğinin iyi bir göstergesi.

Potansiyel bir iş ortağıyla görüşeceğinizi varsayalım. Midenizde veya omurganızda hangi hisleri fark edersiniz? Boğazınızda veya göğsünüzde ekstra gerginlik mi, ağırlık mı var? Vücudunuzdaki bu duyguları yaşadığınız önceki zamanları düşünün. Bu durumların sonucu neydi?

Genel olarak, sezgileriniz size bir “evet” sinyali verdiğinde daha hafif ve daha rahat hissedeceksiniz. Eğer bir “hayır” ise, çoğu zaman belli alanlarda gerginlik veya güç hissedeceksiniz. Sinyaller sizin için benzersizdir, bu yüzden daha önceki deneyimlerinize bakıp bunları doğru yönlü olarak kullanmanız önemlidir.

İç Sesinize Kulak Verin

Sezgilerinizin sesi sık sık fısıltıyla konuşur. Bilinçli zihninizin, iç sesinizi akılcılaştırarak veya yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şeyleri haklı çıkararak bastırması kolaydır. Ancak, sezgilerinizin sessiz sesi hala arka planda olacaktır.

Bu iç ses daha iyi iş kararları verme yeteneğine sahiptir. İç sesi içinizdeki derinlikten yükselir. Hepimizin yaşadığı normal akılcı konuşmalarından farklı bir sestir.

Karar vermeden önce derin bir nefes alarak iç sesinizi dinleyin. Sezgi sesine alışmak için, onu dinlediğiniz ve izlediğiniz önceki zamanları düşünün. Sizi daha önce hangi yönde yönlendirdi? Bu ses size ne gibi geldi?

Bir Günlük Tutun

Daha iyi iş kararları vermenin özelliklerinden biri günlük yazmaktır. Bir günlük tutmak, sezgilerinizi temizlemenize yardımcı olabilir.

Kendinize soru sorduğunuzda ve yanıtlarınıza nesnel bir şekilde baktığınızda, düşüncelerinizdeki kalıpları gözlemleyebilirsiniz; Bilinçli zihin sezgilerinizin sizi yönlendirdiği yerdir.

Örneğin, yeni bir ürün veya hizmet başlatmak için uğraşıyorsanız ancak neden olduğundan emin değilseniz, aşağıdaki soruları sorabilirsiniz:

  • Bu ürünü neden yarattım?
  • Onu ​​yaratmanın arkasındaki gerçek niyetim ne?
  • Bu yeni fikri başlattığımda arzuladığım sonuç nedir?

Bu sorular üzerine ne kadar çok yanıt verirseniz, düşüncelerinizde derine inerseniz, sezgilerinizi daha iyi analiz edersiniz.

Daha iyi iş kararları vermek için sezgilerinizi kullanmak pratik yapmaktan geçer. Sezginize uyduğunuzda neler olduğunun bir kaydını tutmak iyi bir fikirdir. Daha iyi iş kararları vermede size rehberlik edecektir.

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com