İşinizde Endişelerinizin Üstesinden Gelme Yolları

İş yerinde sıklıkla endişelenirsiniz, bu çok yaygın bir durum ve fark etmeseniz de yaşantınızı etkiler. Endişe sağlığınızı da kötü yönde etkiler. Hatta kronik sağlık problemlerine yol açabilir, verimliliğinizi azaltır ve iş arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi etkiler ve kariyerinizde yükselmenizi engeller. Endişeleriniz esasında kendinize yaptığınız sabotajdır.

Toplum Önünde Konuşma Korkusu

Çok yaygın bir korku olan toplum önünde konuşma korkusu ister büyük bir konferans salonunda çok fazla dinleyiciye konuşun, ister küçük bir gruba sunum yapın, terlemenize, kalp atışlarınızın hızlanmasına, kan basıncınızın yükselmesine yol açar. Bu korku işinizde sessizleşmenize neden olur.

Bunun üstesinden gelmenin en iyi yolu çok alıştırma yapmaktır. Sizin gibi konuşmaya çekinen bir sürü insan olduğunu bilin ve kendinize güvenin. Bu konuda yazılmış kitapları okuyun. Kendi kendinize konuşma çalışmaları yapın.

Soru Sorma Korkusu

Soru sormanın yaşı yoktur. Sorgulamayı kestiğinizde kariyerinizdeki yükselişinizi bitirmiş olursunuz. Yeni bir pozisyona geldiyseniz ya da yeni bir iş aldıysanız, soru sorup yardım almanız gerekir. Bu sizin ilerlemenizi ve gelişmenizi sağlar. Bu nedenle deneyimli meslektaşlarınıza soru sormanız çok önemlidir.

Sessiz kalmayı tercih etmeyin, meslektaşlarınızla araştırma ve sorgulama içerisinde olun. Eğer soru sorduğunuzda itibarınızın etkilenmesinden endişeleniyorsanız, sorularınızı yazın ve bunları kendiniz cevaplayıp cevaplayamayacağınızı araştırın. Çok da fazla zaman harcamayın, egonuzu bir kenara koyun ve cevap almak için birilerine danışın.

Eleştiri Almak/Yapmak

Hiç kimse eleştirilmekten hoşlanmaz. Özellikle iş yerinde eleştiri almak sıkça karşılaşılan ve sinirlerinizi geren bir durum. Fakat yapıcı eleştiriler de vardır. Bunlar sizin öğrenmenize ve kendinizi geliştirmenize yardımcı olur. Profesyonellik katar.

İş yerinizde aldığınız eleştirileri kişisel algılamayın. Aldığınız eleştirilerin notunu tutun. Böylece düzeltmeye odaklanır ve aynı hataları bir daha yapmamaya özen gösterirsiniz. Kendinizi açıklamanız gereken bir durum varsa bunu izah edersiniz.

Aynı şekilde eleştirmekten ve alacağınız tepkilerden korkmayın. Liderlik ya da ekip çalışması yapıyorsanız çevrenizdekileri geliştirerek başarılı olabilirsiniz. Yaptığınız gözlemleri, hataları ve başarıları iş arkadaşlarınızla paylaşın. Birlikte doğru yolu bulun.

Değersiz Hissetme

İş yerinizde bir şeyler yanlış gittiğinde ve olumsuz olaylarla sonuçlandığında işleri düzeltemeyeceğinizi düşünürsünüz. Bu durumda pes etmeyin, gücünüzü toplayın. Kendinize yapacağınız en kötü şey kendinizi değersiz hissetmek olur. Bu olumsuz düşünce size gücünüzü geri vermez. Sizi motive eden şeylere odaklanın.

İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com