İşinizi Bırakıp Sevdiğiniz İşi Yapmanın Yolları

Sevdiğiniz bir kariyer inşa etmenin ilk adımı ne sevdiğinizi bulmak. Boş zamanlarınızda uğraştığınız gizli bir tutkunuz var mı? Sahip olduğunuz yeteneklerden para kazanıyor musunuz? Eğer bir süredir bu işlerin içindeyseniz belki de diğer seviyeye geçmenin zamanı gelmiştir. Yan projeler biraz ayak işiyle ve sıkı bir kararlılıkla sürekli bir iş haline gelebilir.

Eğer bir kere bu işlere dalmaya karar verdiyseniz elimizde girişinizi kolaylaştıracak birkaç ipucu var.

Hazırlık Yapın

Ürün ya da servis verebilecek her hobi size kazanç sağlayamayabilir. Nelerde iyi olduğuna ve neleri sevdiğinize bakıp bunu değerli bir şeylere çevirmeniz gerek. Girişimciliğe atlamadan önce atlayacağınız denizde işinizle ilgili pazar olduğuna emin olmalısınız. Rakiplerinizle ilgili araştırma yapıp işinizde ne kadar başarılı olabileceğinizi görün.

Ağırdan Alın

Sürekli işinizi bırakır bırakmaz hemen ertesi gün bu işe başlamayın. Bunu kolaylaştırmanız gerek. İşinizi bırakmadan önce sevdiğiniz işle ilgili çalışmalar yapıp pazarınızı bulun. Şimdiki müşterilerinize önerilerini sorun. Ticari etkinliklere ya da zanaat fuarlarına gidin ve ürününüzü ve markanızı oraya taşıyın. Yenilikleri deneyin, müşterilerinizin buna yaklaşımını ve yeniliklere nasıl uyum sağladıklarını gözlemleyin.

Pazarlamaya Öncelik Verin

Her yeni iş kendine müşteri yaratmak zorunda. Olabildiğince hızlı bir şekilde pazarlamaya başlayın. Facebook’tan arkadaşlarınıza yeni işinizi anlatın ve paylaşımlarınızı paylaşmalarını isteyin. Yeni ürününüzün fotoğraflarını Instagram’da paylaşın. El ilanları hazırlayın ve onları park halindeki araçların üstüne yerleştirin. Tanıştığınız herkese kartvizitinizi verin.

Kaynağınızı Güvenceye Alın

Para kazanmak için önce para harcamanız gerek. İşe başlarken ürün, pazarlama ve tedarik edeceğiniz şeyler için kaynak bulmalısınız. 9-5 işinizi bırakmadan önce para biriktirmeye başlayın. Şu anki işinizde bir gün bile fazladan çalışamayacağınızı hissetseniz de dişinizi sıkın ve fazladan para biriktirmeye bakın.

Başka bir seçenek de yatırımcı bulmak olabilir. Ailenize ya da arkadaşlarınıza size yatırım yapmalarını önerebilirsiniz.

Avantajlarını Kullanın

Kendinize yeterince güvenip kendi işinize inanmak biraz zor olabilir. Her şeye rağmen kendinizi geliştirirseniz bir sürü yan geliriniz olur. Başlangıçta haftada 40 saatten fazla çalışmanız gerekebilir.

İşinizin size para kazandırması için çok çalışmanız gerekebilir.

Başarılı bir iş kurmak biraz zaman alabilir. Sakın vazgeçmeyin. İşinizi sevebilirsiniz.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com