İyi Bir Patron Olmak İstiyorsanız Kaçınmanız Gereken Hatalar

Sonunda bir yönetici, patron ya da girişimci olmayı başardınız. Şimdi lider olma zamanı. Eğer daha önceden insanları ve onların fikirlerini yönetme hakkında bir şeyler deneyimlediyseniz bunun ne kadar zor bir iş olduğunu bilirsiniz.

Sorumluluklar almaya başlayınca karşınıza bir sürü engel çıkacaktır. Ama merak etmeyin bunlardan kaçınmak mümkün. Çoğu liderin yaptığı hataları görün ve bunları yapmamaya çalışın.

Başkalarını dinlememek

İki beyin birden her zaman iyidir değil mi? Sorumluluk sizde olsa bile başkalarının görüşleri büyük önem taşır. Her zaman başkalarına danışıp onların fikirlerini almanızı önermiyoruz. Ama görüşlerinizi ve bilgilerinizi geliştirmek için başkalarının fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

Detayları unutmak

Büyük resim önemlidir ve bir lider olarak onu tanımlamak sizin işiniz. Aynı zamanda şirketiniz için belirlediğiniz hedeflerin yolunda olup olmadığını kontrol etmek de sizin işiniz. Ama şunu unutmayın bu amaçlara ancak küçük galibiyetler sayesinde ulaşabilirsiniz. Küçük şeylerle uğraşmayı bırakmak isteyebilirsiniz ama bunların üstünden elinizi tamamen çekmeniz hata olur. Şirket içindeki tüm departmanların günlük görevlerini anlamaya özen gösterin böylece nelerin yanlış gittiğini anında çözebilirsiniz.

Değişikliğe açık olmamak

Bazı şeylerin olduğu gibi kalması rahatınızın bozulmamasını sağlar. Ama şunu unutmayın değişim kaçınılmazdır. Çoğu durumda bir ürün, süreç ya da fikir gelişme gösterir. Yani bu değişimi görüyorsanız buna direnmeyin. Böylece verim ve üretkenliğiniz artar.

Ulaşılmaz olmak

Eğer çalışanlarınız ya da direkt raporlar size sorunlar ya da tavsiye almak için gelmiyorlarsa lider olarak işinizi yapmıyorsunuz demektir. Tabii ki ofiste olan her küçük sorun için kapınızın çalınmasını istemezsiniz ama her çalışanınızın büyük bir sorunda kapınızın açık olduğunu bilmesi gerek.

İnsanları kovmaktan korkmak

Tabii ki de işten kovmanız gerekenler işini düzgün yapamayanlar olmalı. Ama bazı liderler sırf moral bozmamak ya da o sıkıcı kovma konuşmasından kaçınmak için insanları kovmak istemiyorlar.

Kendi işini iyi yapmayan biriyle çok başarılı, verimli, şirkete ve takıma uyum sağlayacak birini değiştirdiğinizi düşünün. Burada şirketinizi ve ekibi düşünüp kendini geliştiremeyen insanları kovmayı göze almalısınız.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com