Kadın Girişimciler İçin 5 Güçlü Kural

Kadınları adım atmaktan geri tutan şey ne? Bazen ‘’yeterince iyi’’ bir hayat kendi kendine caydırıcı olur. Üniversite, kurumsal hayat, bir aile… Bunlar genellikle rahat hissettirir.

Ama tabii ki girişimcilikte başarılı olmak için sihirli bir formül yok. Bilinmeyene doğru adım atmak korkutucu ve çoğu kadın yeteneklerinden şüphe ediyor. Bir erkek bilinmeyene adım atmada olduğundan daha çok hazırlıklı hissederken, bir kadın ne kadar hazırlanmış olursa olsun hazırlıksız hissedecektir.  Ne yazık ki araştırmalar bu kavrama destek veriyor.

O zaman işte size bilinmeyene doğru adım atarken bile girişimcilikteki korkularla başa çıkmanızı sağlayacak 5 taktik:

1. Onaylanma arayışını bırakın ve çılgınlığınızı kucaklayın!

Bu, sizin işiniz. Çünkü hiç kimse bu işi başlatabilecek vizyona sizin sahip olduğunuz kadar sahip değil. Yeni bir ürün, program ya da fikir üretmeden önce onaylanma arayışını bırakın. En başarılı insanların bir zamanlar deli olduğuna inanılırdı.

2. En küçük başarıları bile kutlayın

Tuttuğunu koparan bir tutumu korumak pozitif takviye gerektirir. Siz hiç sırf kurtuldum demek için cesaretinizi körüklediniz mi? Masanızda bekleyen kağıt yığınını sonunda bitirdiniz mi? Kalkın ve bunu kutlayın! Bu enerji sizi ileri taşıyacaktır.

3. Özel olun

Şimdi, kendi içgüdülerinize güveniyor ve yol boyunca kutlama yapıyorsunuz. Vizyonunuzu kocaman parçalar halinde bölmek için kendinize meydan okuyun. Gün boyunca istediğini yapma özgürlüğü, bir plana bağlı kalmak ihtiyacını artırıyor. Bu ay neye ulaşmak istiyorsunuz ve bu hafta bir şeylere ulaşmak için neye ihtiyacınız var? Bildiğimiz gibi, hedeflerimizi yazmak başarı şansınızı önemli ölçüde artırır.

4. Para kazanmanın brokoli yapmaya benzediğini bilin

Buzdolabınızda brokoli bulundurmaktan korkmuyorsunuz değil mi? Biliyorsunuz ki her zaman daha fazlasını elde edebilirsiniz. Büyüyen bir iş için kararlı iseniz büyümenize yatırım yapmaktan korkmazsınız veya sizi heyecanlandıran şeyler yaparsınız. Harcadığınız para hakkında endişe etmek yerine yatırım yapmaya odaklanın.

5. Minnettar olmaya karar verin

Bir şeye ne kadar iyi sahip olduğunuzun önemi yok, her zaman sizden daha iyi ya da kötü sahip olan vardır. Karşılaştırma, umutsuzluğun köküdür. Her gün, sahip olduğumuz ne varsa minnet etme şansımız var.

Değerli olan her şey gibi girişimci olmak kolay değildir. Hepimiz, sevdiğimiz hayat için minnettar olabiliriz. Daha ne isteyebiliriz ki?

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com