Kaybettiğiniz Müşterileri Geri Kazanma Yolları

İş müşteriyi tutmaya gelince hiçbir şirketin mükemmel bir geçmişi yok.

Maalesef siz de bununla karşı karşıya kalabilirsiniz. Çoğu işletme eskilerle uğraşmayıp yeni müşteri arayışına başlıyor. Belki en doğru strateji bu gibi gözükebilir. Ama zaten önceden tanıdığınız ve ürün sattığınız birinin yerine yeni birini kazanmak daha zor olacaktır.

Kaybettiğiniz müşterileri geri kazanmak için atmanız gereken 3 adım:

1. Neden gittiklerini çözün

Müşteri kaybettiğinizde bahane üretmek kolaydır. “ Zaten değiştirilmeleri gerekiyordu” ya da “daha düşük fiyat istediler” demek kolay. Ama çoğu araştırma müşterilerin gitme sebeplerinin kötü müşteri servisi ya da kötü ürün olduğunu gösteriyor. Yani çoğu işletme müşterilerini kendi elleriyle kaybediyor.

Müşterilerinizi geri kazanmak için neden gittiklerini çözmenin en iyi yolu direkt olarak onlara sormaktır. Onları arayıp ya da mail atıp neden gittiklerini öğrenebilirsiniz.

2. Değişiklik yapın

İlk olarak müşterinin neden gittiğini anladınız. Şimdi sıra bunu düzeltmekte. Bu değişimin büyük bir şey olmasına gerek yok. Tek bir müşteri gitti diye bütün iş modelinizi değiştirmeniz gerekmiyor. Değişikliği daha açık bir iletişim şekli yaratarak, ürünler hakkında daha spesifik bilgiler vererek ya da web sitenizi yenileyerek yapabilirsiniz.

Amacınız onların ihtiyacını karşılamak için elinizden gelenin en iyisini yapmak olmalı.  Bu sayede aynı nedenden bir sürü müşterinin de gitmesini engellemiş olursunuz.

3. Güzel bir şekilde özür dileyin

Yaptığınız hatanın sorumluluklarını almanız gerek. O yüzden bir müşteri için özür gerçekten önemli. Bu hatanızı kabul ettiğiniz anlamına gelir. Sadece ‘sizi mutlu edemediğimiz için üzgünüz’ gibi şeyler yeterli olmaz. Onların gitmesine neden olan şeyi bulduğunuzu belirtin. Şirketiniz teknik olarak hiçbir hata yapmamış olsa da onların neden üzgün olduğunu anladığınızı gösterin. Bundan sonra onları memnun etmek için daha fazla uğraşacağınızı da ekleyin. Belki küçük bir indirimle gönüllerini de kazanırsınız.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com