Korkusuz Kadın Girişimcilere 4 Öneri

Kadın girişimciler tüm engelleri aşıp, kalıpları yıktığı için genellikle korkusuz olarak nitelendirilir. Ancak tüm bu korkusuzluğun altında, diğer tüm girişimcilerde ve CEO’larda olduğu gibi, sayısız zor karar ve meydan okuma vardır.

Kadın CEO ve girişimcilere bu zorlu yolculukta yardımcı olacak 4 ana tavsiyeyi paylaşmak istiyoruz.

1- İçine dalmaktan korkmayın!

Erkek egemen iş dünyasında bir kadın olmanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ancak bu dünyanın içine atılmaktan korkmayın. Kadınlar olarak, yeni bir şeye başladığımızda daha dikkatli, detaycı ve hatta mükemmeliyetçi olmaya fazlasıyla yatkınız.

Girişimciler olarak, zamanın aleyhinizde işlediğini unutmamanız gerekiyor. Ne kadar uğraşırsanız uğraşın yeni oluşumların her zaman daha çok test edilmeye, yenilenmeye ihtiyacı olacaktır. Bu yüzden sadece derin bir nefes alın ve içine dalın!

2- “Rahat alanınız”dan çıkın

Başarısızlık korkusunun sizi geriye çekmesine veya işinizi zayıflatmasına izin vermeyin. Unutmayın kadın girişimciler olarak korkusuz olmanız gerekiyor. Bizce bu korkulardan uzaklaşmanın en iyi yolu, kendinizi güven bölgenizin dışına itmek. Ne de olsa havuzda yüzerek okyanusu fethedemezsiniz.

Konfor bölgesinden ne kadar uzaklaşacağınız ise tamamen size kalmış. Bu bir kariyer değişikliği de olabilir, soğukkanlı bir karar almak da olabilir ama ne olursa olsun kendinizi güven bölgenizin bir adım da olsa dışına itmeniz gerekiyor. Unutmayın korkularınızı ancak böyle yenebilirsiniz.

3- İyi bir dinleyici olmayı öğrenin

Bu biraz klişe gelebilir ancak müşterilerinizi, çalışanlarınızı, yatırımcı ve mentorlarınızı dinlemek tüm startuplar ve küçük çaplı işletmeler için büyük bir önem taşıyor. Tüm başarılı girişimci ve satış uzmanlarının en önemli taktiği potansiyel müşterilerin konuşmasına izin vermektir.

Girişimciler olarak şirketiniz ve ürünleriniz hakkında ne kadar heyecanlı olursanız olun karşı tarafı dinlemeyi öğrenmelisiniz. Karşınızdakini cevap vermek için değil, gerçekten dinlediğinizde başarıya ulaşabilirsiniz.

4- Katkı sağlayacak yeni yollar arayın

Her zaman öne çıkıp, sesinizi duyurun ve yeni yollar arayın. “Takıma başka hangi yollarla katkı sağlayabilirim?” “Başka neler yapabilirim?” şeklinde sorular sormaktan çekinmeyin. Unutmayın en başarılı insanlar her zaman daha fazlasını isteyenlerdir.

Kısacası, korkularınızı tanıyın, onları yenin, sizin için hangisinin doğru olduğuna karar verin ve işe koyulun!

Author Image
İdil Güray

Editör

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com