Küçük İşletmeniz Varsa Yapmamanız Gereken 4 Hata

Girişimciliğe başlayan herkes ilginç bir hayata adım attığını bilmeli. Ama kimsenin hevesinizi kırmasına izin vermeyin. Ne yapıyor olursanız yapın girişimciliğinize başlarken bir sürü hatanız olacak. O kadar yorgunluğa rağmen kendi işinin patronu olmanın binlerce güzel yanı var.

Çoğu küçük işletmecinin yaptığı hatalar ve bunlardan nasıl kaçınacağınız konusunda birkaç taktik.

1. Yeterince araştırma yapmamak

Yapabileceğiniz en kötü hatalardan biri içinde olmak istediğiniz endüstri ya da alan hakkında yeterince araştırma yapmamak. İnternet sayesinde parmağınızın ucunda aradığınız her bilgiye ulaşma fırsatınız var, bunu kullanın!

Göz atmak isteyeceğiniz talep, rekabet, maliyetler, pazarlama gibi daha bir sürü konu var. Kapsamlı bir araştırma yapın ve işinize gözleriniz tamamen açık başlayın.

2. Para biriktirmemek

Eğer para biriktirmek listenizin başında değilse ileride sizi çok fazla zorluk bekliyor demektir. Aylık gelir ve giderlerinize uygun finansal bir plan yapmalısınız. Bu size ne kadar para harcayabileceğiniz konusunda fikir verir. Eğer kazandığınızdan çok harcıyorsanız bunu görüp kesinti yapmaya başlamalısınız. Kesinti yapacağınız alanları da dikkatle seçmeniz gerek. Lükslerinize bir süre ara vermeyi göze alın.

3. Dış finansmana aşırı güvenmek

Melek yatırımcınıza para için yalvarmak yerine kendi girişiminiz için kendi hesabınızı oluşturmaya başlayın. Bu sayede kendi şirketinizin yönetimi üzerinde daha fazla kontrolünüz olur ve kardan daha fazla pay alabilirsiniz.

4. Sosyal medyadan yeterince yararlanmamak

İşinizin büyük patlama yapmasını istiyorsanız elinizin altında ücretsiz olarak kullanabileceğiniz sosyal medya imkanı var. Sosyal medya platformları potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için size yardımcı olur. Sosyal medyadaki varlığınızın büyümesi işinizin büyümesini de sağlar.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com