Öz Güveninizi Yükseltecek 7 Alışılmadık Yöntem

Yatırımcılarla, büyük iş ortaklarıyla, uzun süreli danışmanlarla, potansiyel müşterilerle yapılan toplantılar, girişimcilerin rahatlık alanlarını zorlamaları ve ellerindeki fırsatları iyi değerlendirmeleri gereken zamanlar.

Önemli bir toplantıyla yüzleşmiş herkes, kendine ne kadar garantiye almış olursa olsun, gerginlik yüzünden kararlılığın ürkekliğe, öz güvenin çekingenliğe dönüştüğüne şahit olmuştur.

İşte size  bu kaygı için panzehir; hızlıca büyük bir toplantıya doğru ilerlerken, baskı altında daha rahat olabilmeniz için birkaç olağanüstü taktik uygulamanız gerekiyor. Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O zaman size vönereceğimiz yöntemlere bir göz atın.

Facebook profilinizi güncelleyin

Cornell Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre sosyal medya profilinize birkaç ekleme yapmak öz güveni kanıtlayan bir hareket. Ana sayfayı okurken dikkat edin, çünkü kendimizi diğer insanlarla karşılaştırmak ters bir etki yaratabilir.

Geçmişten destek alın

Gelecek başarılar için kendinizi hızlandırmanın en iyi yolu nedir? Geçmişinizi şu anki başarılarınıza yansıtın. Önceki başarılarınızı tek tek kağıda dökebilirsiniz ve büyük bir buluşmaya gitmeden önce bu kağıda göz gezdirip öz güveninizin yüksek kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir şans nesnesi edinin

Bazı araştırmalar şans nesnesine sahip olmanın ve onu yanınızda taşımanın performansı gerçekten olumlu bir şekilde etkilediğini söylüyor. At nalınızı ya da nazar boncuğunuzu yanınıza almayı ve size şans getireceklerini unutmayın.

İyi Kokun

Araştırmalara göre parfüm kullanan kadın ve erkekler güzel koktuklarını bildikleri için daha öz güvenli oluyorlar. Koku diğer insanların dikkatini çekecek olan iyi bir öz güven yükseltici detaydır.

Poz verin

Garip gelebilir ama büyük bir mitingden önce birkaç poz üstüne çalışmanızın size artısı olacaktır. Omuzlarınızı dikleştirmek, başınızı yukarı kaldırmak, ellerinizi kalçanızın biraz üstünde tutma sizi bedensel olarak daha öz güvenli biri olarak gösterir. Bu pozlar testosteron seviyenizin artmasına, stres hormonlarının bastırılmasına ve öz güven dalgalanmalarının yönetilmesine yardımcı olur.

Vitamin takviyesi almayı düşünün

Çoğu girişimci bunlara ‘akıllı uyuşturucu’ diyor. Bu akıllı uyuşturucular zihninizin daha net olmasında, odağınızın artmasında, kaygıyı azaltmanızda, yaratıcılığı arttırmanızda yardımcı olurlar. Bu vitaminlerin hangilerinin ne işe yaradıklarını öğrenin ve büyük buluşmanızdan önce işinize yarayacak olanları alın.

Spor yapın

Ne kadar süre spor yaptığınız ya da ne çeşit egzersiz yaptığınız önemli değil. En basit haliyle bile spor yapmak öz güveninizin anında yükselmesini sağlar. Eğer spor için zamanınız kısıtlıysa ofis içinde yapılabilen haraketleri denemelisiniz. Ya da büyük bir toplantıdan önce spor salonuna gidecekseniz bunu birkaç saat önceden yapmalısınız. Sporun zihinsel ve fiziksel özgüven etkisi 12 saate kadar sürebilir. Çılgın bir çalışma temposuna sahip olsanız bile sağlıklı bir yaşama sahip  olabilirsiniz.

Bu önerileri sürekli yanınızda taşıdığınız bir deftere not edin, öz güvene ne zaman ihtiyacınız olursa göz geçirebilirsiniz.

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com