Psikolojiden Esinlenerek Satışlarınızı Canlandırmanın 6 Yolu

Hiç elinizde sihirli bir küre olsa da size müşterilerinizin ne düşündüğünü söylese diye umduğunuz oldu mu?

Bir şeyler satabilmek için tam olarak müşterilerin ihtiyaçlarını bilmenin büyük avantaj sağladığını söyleyebiliriz. Müşterilerin psikolojisini anlamak onlara satış yapmanızı kolaylaştıracaktır. Eğer satış tekniklerinizi geliştirmek istiyorsanız aşağıdaki maddelere bir göz atın:

İlk izlenim: Duygulara odaklanın

Beynimiz öncelikle mantığa değil duyguya odaklanır. Müşterilerinizin ilk izlenimleri de verdiğiniz ürün ya da hizmet hakkında karar vermesinde büyük rol oynar. Yani öncelikle yapmanız gereken müşterilerinizin duygusal olarak iyi hissetmelerini sağlamak.

Kalabalığı takip etmek: Diğer müşterileriniz ne düşünüyor

İnsanlar sosyal varlıklardır. O yüzden diğer insanların verdiğiniz ürün ya da hizmet hakkında ne düşündüklerini bilmek isterler. Önceki müşterilerinizin pozitif geri dönüşlerini paylaşabilir ya da basit bir ‘diğer müşterilerimiz neler yapmış’ kısmı oluşturup müşterilerinizin size rahatça güvenmesini sağlayabilirsiniz.

Hikayeler istatistiklerden önemli

Duygulara mantıktan daha fazla odaklanıldığı gibi hikayeler istatistiklerden çok daha etkileyicidir. Bir müşterinin sizin ürününüzden memnun kaldığı hikayeyi paylaşmak bin kişilik müşteri istatistiğinden çok daha gerçekçi ve tatmin edicidir.

Nadirlik: Sınırlı sürede ürün ya da hizmet vermek

Bir ürün ya da hizmetin sınırlı olması müşterilerin onu alma isteğini arttırır. Sattığınız şeye bağlı bu sınırlandırmayı yapmanın birkaç yolu var. Sattığınız şey için kısıtlı satış noktaları belirleyebilir, limitli üretim yapabilir ya da satış için belli bir süre ayarlayabilirsiniz.

Vazgeçebilme rahatlığı tanıyın

Müşterileriniz sizinle olan ilişkilerinde kendilerini rahat hissederlerse satış yapma oranınız artar. Onlara bir şeyleri satın alma baskısı yapmayıp vazgeçme şansı verebilirseniz size olan güvenleri artacaktır.

Onların işine yarayacak ne var: Yararlı noktaları gösterin

Müşterileriniz otomatik olarak risklere dikkat ederler. O yüzden riskleri aza indirgeyip onların yararına olan şeyleri ürün ya da servisinize eklemelisiniz. Yaptığınız ürün ya da sunduğunuz hizmet müşterilerinizin zamandan, paradan ya da efordan tasarruf etmelerini sağlıyor mu? Bunlar müşterileriniz için önemli noktalar.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com