Yeni Mezun Girişimcilere Öneriler

Üniversite öğrencisi ya da yeni mezun olarak kendinizi bir yöneticiye satmak yerine fikirlerinizi satmaya karar verebilirsiniz. İşe başlamak her aşamada zordur. Özellikle üzerinizde dış dünyayla tanışma baskısı varken. Ama yine de azim ve günlük programla planınızı yapıp dikkatli bir şekilde işinizi kurabilirsiniz.

İşte size yardımcı olabilecek 5 ipucu:

Yapmayı planladığınız şeyi sevin

Bir iş planı yapmak ve onu gerçekleştirmek kadar zamanınızı tüketecek bir şey yoktur. İşi kurduktan sonra belirli bir süre hayatınızı da tüketmeye başlayacak. Başlangıçta önceliklerinizin, canlı sosyal hayatınızın değişmesine ve beyninizin tamamen işe odaklanmasına alışmanız gerekecek. Hazırlıklı olun ve bu dünyada en çok yapmak istediğiniz şeyin bu olduğuna emin olun.

Kısa bir iş fikirleri listesi hazırlayın

Genç bir yetişkin olmanın en iyi yanlarından biri de mükemmel bir iş fikriniz olmasa da bir işe başlamak için önünüzde engellerin olmaması. Dışarıda yüzlerce yapabileceğiniz iş fikri var. Olanakları keşfedin, neyin ilginizi çektiğine bakın ve onun için uğraşın. İlk başladığınız işin son işiniz olmasına gerek yok.

Destek ekibinizi kurmaya başlayın

Ortak bir kurucudan bahsetmiyoruz. Destek ekibiniz aile üyeleri, sevdiğiniz arkadaşlarınız ya da sizin gibi yeni girişimci adayları olabilir. Etrafınızda sizin hedeflerinizi destekleyen insanlara ihtiyacınız olacak.

Finansal desteğinizi iyi ayarlayın

Girişimcilikte yapılan en büyük hatalardan biri parayı verimli kullanamamak. Yatırımınız ya da aileden desteğiniz varsa diğerlerinden daha şanslısınız. Çoğu girişimci ilk başladığında finansal destek için part time işler yapıyor. Genel bir kural olarak hem kişisel hem de iş harcamalarınız için 6-12 aylık yatırım yapmak sizin için çok daha iyi olacaktır.

Bir iş planı yaratın

Öyle şatafatlı bir iş planına ihtiyacınız yok ama fikirlerinizi kağıt üzerine dökmeniz gerek. Bu işlerinizi daha net görmeye ve fikirlerinizin uygulanabilirliğini anlamanıza yardımcı olur. Bu planla birlikte öğrenmeniz gereken bir sürü şeyi öğrenirsiniz.

Author Image
Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com