İçinizi Isıtacak 7 Kış Yiyeceği

Kışın kapalı alanlarda sıcak, açık alanlarda soğukta kalmanız vücut ısınızın sürekli değişmesine ve enerji harcamanıza sebep olur. Bu sıcaklık değişimleri çok çabuk hastalanmanıza ya da daha sık acıkmanıza yol açar.

Besinlerle aldığınız mineraller ve vitaminler bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Çabuk enerjiye dönüşen karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme yerine uzun sürede enerjiye dönüşen yiyecekler tercih etmek kışın daha az kilo almanıza da yardımcı olur.

Bağışıklık sisteminizi destekleyecek ve üşümenizi azaltacak bir beslenme yöntemi uygulayarak hastalanma riskini azaltabilir, aynı zamanda vücut ısınızı arttırabilirsiniz.

Kışın mutlaka düzenli olarak tüketmeniz gereken besinler:

1- Kuru Fasulye ve Nohut

Yaz kış tüketilmesi tavsiye edilen baklagillerin önemi kış beslenmesinde de öne çıkıyor. Tüm baklagiller içinde özellikle nohut ve kuru fasulye karbonhidrat şeker dengesini arttırarak vücutta ısı dengesini kurar. Haftalık öğünlerinizde başrol, nohut ve kuru fasulyenin olmalı.

2- Kırmızı Et

Protein deposu olan kırmızı etin içerisindeki mineraller soğuk kış aylarında vücut ısı dengesinin sağlanmasında büyük rol oynar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmenizde kırmızı et tüketimi çok önemli.

3- Kuru Kayısı ve Kuru Üzüm

Diyet listelerinin vazgeçilmezi özellikle kuru kayısı ve kuru üzüm, kış beslenmesinin de yıldızları. Kan basıncını arttırarak vücut ısısının artmasına neden olan bu iki kuru meyve çabuk acıkmanızı da engeller. Ayrıca kuru kayısı metabolizmayı hızlandırmak adına da tüketebileceğiniz meyveler içerisinde yer alır.

4- Balık

Balık, içinde bulunan birçok yararlı mineraller sayesinde vücut ısınızı dengede tutan başlıca besinlerden. Her hafta düzenli şekilde balık tüketerek gerekli olan mineralleri vücudunuza almanız, uzun vadede sağlığınıza yapacağınız en büyük katkı olacak.

5- Ispanak

Kışın çıkan sebzeler arasında, içerisinde bulunan yüksek orandaki demir ile içinizi ısıtacak besinler arasında ilk sırayı ıspanak alıyor. Ispanak tüketiminizi arttırmak hem daha az üşümenizi hem de bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayacak. Ispanağı sofranızdan eksik etmeyin.

6- Fındık, Ceviz, Badem

Dengeli bir şekilde tüketeceğiniz kuru yemişler içerdikleri sağlıklı yağlar ile üşümenizi engelleyip enerjinizi arttıracaktır. Özellikle fındık, ceviz ve badem her gün öğün aralarında az miktarda rahatlıkla tüketebileceğiniz içinizi ısıtacak besinler.

7- Bitter Çikolata

Çikolatanın yani kakaonun birçok faydası var. Vücut ısınızı arttırmasının yanında mutluluk hormonu da salgılanmasını sağlayan çikolatanın bitter olanını tercih etmelisiniz. Küçük miktarlarda tükettiğinizde bitter çikolata, kilo almanızı da yavaşlatarak sizi mutlu edecek.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com