Cildinizi Güneşten Korumanın Doğal Yolları


Yaz; deniz, kum, güneş demek. Saatlerce denize girip, kumda voleybol oynayıp, uzun süre güneşin altında vakit geçiriyoruz. Bronz tenli olmak, kışa biraz daha esmer girebilmek için uzun süre güneşleniyoruz. Güneşi her ne kadar çok sevsek de zararlarını göz ardı edemeyiz.

Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için yüksek korumalı kremler kullanıyoruz. Kozmetik ürünlerine ekstra para ödediğimiz bu günlerde, biraz daha tutumlu olmak için doğal yöntemler en iyileri.

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için doğal yağlar en kolay çözüm. Doğal yağlar sizi güneşten korurken aynı zamanda oluşan lekeleri gideriyor ve yeni lekeler oluşmasını önlüyor. İşte size birkaç tane doğal yağ önerisi.

havuç yağı

Havuç ve Havuç Tohumu Yağı

Havuç yağı ve havuç tohumu, içinde A vitamini kaynağı olan beta karotenlerden bol miktarda bulundurduğu için güneşe karşı hassasiyet gelişmiş ciltlerde lekelenmelerin oluşmasını önlüyor.

Yalnız, havuç yağı da havuç tohumu yağı da bronzlaşmanızın önüne geçemez, hatta güzel bir şekilde bronzlaşmanızı destekler. Bunu yaparken UV ışınlarının zararlarını bloke ederek cildinize işlemesini önler.

domates

Domates

İçindeki likopen sayesinde cildimizi güneşten gelen ve ultraviyole (UV) ışınları olarak adlandırılan zararlı ışınlara karşı güçlendiren domates, ciltte lekeler oluşmasını, cildin erken yaşlanmasını önlüyor. Günde 2 kez domates yemeniz etkilerini artıracaktır.

Güneşe maruz kaldığınız bir günün sonrasında ise 1 tatlı kaşığı pirinç ununa ve ortalama büyüklükte 1 domatesi rendeleyerek karıştırır ve leke olmasını istemediğiniz yerlere 15 dakika kadar uygularsanız daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

yeşil çay

Yeşil Çay

Günde 3 bardağı geçmeyecek şekilde yeşil çay içerek vücudunuza bol miktarda EGCG (Epigallokateşin Gallat) adlı bir doğal bileşen kazandırabilirsiniz. Bu bileşenin antioksidan özelliği sayesinde de güneş nedeniyle oluşan lekelenmelerden, erken yaşlanma belirtilerinden kurtulabilirsiniz.

Cildinizde daha hızlı sonuç almak için ufaltılmış yeşil çay yapraklarını sıcak suda demledikten sonra yapraklarını ayrı bir kaba alıp içine bir tatlı kaşığı kadar bal (çok yağlı bir cildiniz varsa bal yerine 2 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu) koyup maske halinde cildinize uygulayıp 20 dakika bekletin.

hindistan cevizi yağı

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı cildi yatıştırmada başvurabileceğiniz en güzel yöntemlerden. Mis gibi kokusunu pek bir sevdiğimiz hindistan cevizinin yağını cildinize sürerek yanıklarınızı hafifletebilir, cildinizi nemlendirebilir ve yumuşacık bir cilde sahip olabilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com