Girişimcilerin Sağlıklı Kalmaları İçin Yollar

Girişimcilik stresli bir çaba olabilir. Patron siz olduğunuz için ne zaman ne yapacağınız, ne olacağı ya da ne söylemeniz gerektiği tamamen size bağlıdır. Bu özgürlük bazen omuzlarınızda büyük bir ağırlık taşıyorsunuz hissi uyandırabilir.

Girişimciliğin neden olduğu stresin nasıl yönetileceğini bilmiyorsanız, hızlı bir şekilde negatif bir döngü içinde kendinizi bulabilirsiniz. Bunu engellemek için yeni bir düşünce ve yaşam stiline merhaba demeniz gerekir.

Sağlıklı alışkanlıklar geliştirerek ve sürdürerek stresli zamanların üstesinden gelebilirsiniz. Stresin sizi kontrol etmesine izin vermeyin. Aklınızı koruyan ve yüksek oranda üretim yapan bir girişimci olmak için sağlıklı kalmanızı sağlayan yollar var.

1- Sabah rutini oluşturun

Çoğu kişi uyanır uyanmaz  aceleyle işlerinin başında olmaya çalışır ve stres başlar. İşte çözüm: Sabahları kendinize bir güne hazırlık zamanı oluşturun. Her gün aynı saat aralığında (bu, güne başladığınız ilk iki saat olabilir) kalkın, hazırlanın, egzersiz yapın, kahvaltı edin ve günün geri kalanında ne yapacağınızı belirleyin.

Her sabah kendinize sorun, “Bugün neyi iyi yapacağım?” Bu soruya vereceğiniz yanıtlar, sizin o gün için amacınızın ne olduğunu belirlemenizi ve odaklanmanızı sağlar.

2- Sağlıklı yemek pişirin

Kötü yiyecekleri bedeninize sokarsanız, kendinizi kötü hissedersiniz ve daha stresli olursunuz. Yediğiniz sağlıklı gıdalar (örneğin, organik sebzeler) kendinizi iyi hissetmenizi ve stresle baş etmeniz için beden olarak da hazırlıklı olmanızı sağlar.

Yiyeceklerinize tam olarak ne koyduklarını asla bilemediğinizden (genellikle sodyum, sağlıksız yağlar ve bazı ciddi beyin sislerine neden olabilecek diğer bileşenler) lokantalarda yemek yemeyi sınırlayın. Ayrıca evde yemek pişirmek daha ucuz.

3- Meditasyon yapın

Meditasyon, odaklanmanıza, zihninizi açmaya, kalp sağlığınıza ve iyileşmenize yardım eder. Meditasyon yapmak için saatlerinizi ayırmanıza gerek yok.  Her sabah 10 dakika oturup nefesinize odaklanabilirsiniz. Başlarken ve alışkanlık kazanmak için basit nefes egzersizleriyle başlayabilirsiniz. Meditasyonun stresinizi azaltmada ne kadar yardımcı olduğunu anlayacaksınız.

4- Farklı insanlarla vakit geçirin

Birlikte en çok vakit harcadığınız kişiler negatif, stresli ve sıkıcı insanlarsa bir kez daha düşünün. Sizi motive eden, olumlu bir bakış açısına sahip, gelişime yönlendiren ve pozitif bireylerle vakit geçirmeye başlamanız daha stressiz ve başarılı olmanıza yardımcı olur.

5- Günlük olarak kendinize ödül verin

Tüm gün çalıştınız ve akşam artık rahatlama vakti geldi. Günün sonunda, zevk aldığınız bir şey yaparak kendinize ödül vermek iyi olur. Belki bir film izlemek, kitap okumak, yürüyüş yapmak veya güzel bir yemek. Önemli olan, her günün sonunda ödülünüzü sabırsızlıkla bekleyebilirsiniz, bu da stresinizi azaltmanıza yardımcı olur.

Değiştirdiğiniz alışkanlıklarınız stresle başa çıkmanızı kolaylaştıracak, her şey daha kolay hale gelecektir.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com