Kadınlar Neden Erkeklerden Çok Uyumalı?

Yakın zamanda yapılmış birkaç araştırmaya göre kadınların erkeklerden daha fazla-aşağı yukarı bir gecede 20 dakika daha fazla- uykuya ihtiyacı olduğu söyleniyor.

Neden mi? Çünkü kadınların kompleks beyni erkeklerden farklı çalışıyor. Bu nedenle iyice dinlenip onarım yapabilmeleri için fazladan uykuya ihtiyaçları var.

Loughborough Üniversitesi Uyku Araştırma Merkezi’nin yöneticisi Jim Horn ‘Kadınlar çok yönlü olmaya eğilimliler. Aynı anda bir sürü işi yapabiliyorlar ve bu konuda esnekler. Bu durumda mevcut beyinlerini erkeklerin kullandığından çok kullanıyorlar. Bu yüzünden de uyku ihtiyaçları erkeklerinkinden daha fazladır ’ diyor.

Horne, 45 yaş altı kadınların erkeklere nazaran yaklaşık 15 dakika daha fazla uyumaları gerektiğini söylüyor. Kadınların daha fazla uyku eğilimlerinin olmasının onların narin bünyelere sahip olduğu mitiyle alakalı olmadığını aksine kadınların daha derin deneyimleri ya da en derin uyku aşamaları ve uyku esnasında beyinde daha çok onarım yapmaları nedeniyle kadınların beyin zarı korteksi üzerinde çalışma eğilimlerinin erkeklerden daha zor olduğunu belirtiyor.

Horne ayrıca bir sürü karar vermesi gereken ve etraflıca düşünmesi gereken işlere sahip olan erkeklerin ortalama erkeklerden daha çok uykuya ihtiyacı olabileceğini ama bir kadından daha fazla ihtiyacı olamayacağını ekliyor.

Uyku Saatleri Önemli

Bazı insanlar için 6 saatlik uykunun yeterli olabileceğini belirten Horne uykusunu kronik bir şekilde kısan insanlarda bu durumun sağlıkları için iyi olmayacağını söylüyor. Yeterince derin ve güçlü uyumak kalp sağlığına, obeziteye ve daha bir sürü sağlık problemi riskine karşı sizi güçlendirir.

Duke Üniversitesi’nin de dahil olduğu birçok araştırmada yeterince uyumayan kadınların yüksek derecede negatif duygularla, öfkeyle, depresyon ve sinirle karşılaştıkları rapor edilmiş.

Önemli olan yeterince uyuyamayacağım diye endişelenmek değil. Eğer gece kötü bir uyku çektiyseniz ya da hiç uyumadıysanız 14 saatlik bir uykuya ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olan kaçırdığınız uykunun üçte biri kadar derin, canlandırıcı bir uyku yakalamak.

Hanımlar beyler hem kendi iyiliğiniz hem de etrafınızdakilerin iyiliği için bunun matematiğini yapın ve ona göre uyuyun.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com