Kafein Olmadan Enerjinizi Arttırma Yolları

Kahveyle olan ilişkimiz ‘fırtınalı’ diyebileceğimiz türden. Uyuşturucu gibi kahve içmeden yapamıyor, bir yudum aldık mı rahatlıyoruz, enerjimiz yükseliyor. Ama bu rahatlamanın ve enerjinin etkisi uzun sürmüyor. Bir süre sonra yine mutfağa gidip kahve yapıyoruz. Bu sonu olmayan bir döngü. Sonra kahveyi bırakacağımıza dair yeminler ediyoruz.

Peki kahveyi bırakırsak enerjimizi nasıl yerine toplayacağız?

Mavi ışık edinerek

Mavi ışık masanızın başınızın yanındaki masanızın vazgeçilmez aksesuarı olacak. Mavi ışık çok daha rahat bir uyku çekmenizi sağlayacak melatonin hormonunun salgılanmasına yardımcı olur. Bu ışığı bütün gün açık tuttuğunuzda gece daha kolay uyuyabilirsiniz. Mavi ışık yıllardır mevsimsel duygu değişimlerinin tedavisinde kullanılmıştır.

Sakız çiğneyerek

Öğleden sonra üstünüze bir ağırlık mı çöktü? Biraz sakız çiğneyin. Bununla ilgili araştırmalarda sakızın uyanıklığınızı ve modunuzu arttırdığı belirtilmiş. Sakız, kalp atış hızınızı ve kortizol seviyenizi arttırır. Bunların ikisi de enerjiyle bağlantılıdır.

Yürüyüşe çıkarak

Beyin sislenmesi çok rahatsız edici bir durumdur. Neyse ki kısa ve canlı bir yürüyüşe çıkmak kafanızın temizlenmesine çok hızlı bir şekilde yardımcı oluyor. Fiziksel aktiviteler kalp hızınızı, metabolizmanızı, kan akışınızı hızlandırır. Bunlar yorgunluğu önlerler.

Şarkı söyleyerek

Sabah uyanır uyanmaz seçtiğiniz bir şarkıya eşlik edin. Araştırmalar şarkıya eşlik edenlerin şarkıyı sadece dinleyenlerden çok daha enerjik olduklarını kanıtlamış. Şarkı söylemek size göre değil mi? O zaman ellerinizle ritim tutmayı deneyin.

Kulaklarınıza masaj yaparak

Kulak masajı en popüler masajlardan olmayabilir ama geleneksel Çin tıbbına göre enerji arttırma yöntemlerinden biri. Kulaklarınızın üst kısmından başlayarak yavaşça baş parmağınız ve işaret parmağınızla ovun. Bu akupunktur meridyenlerine enerji akışını sağlar. Kulağa garip geliyor ama denemeye değer.

 

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com