Ofiste Sağlık: Ağız Kokusu İçin Bitkisel Kürler

Hepimizin dönemsel ağız kokusu olmuştur. Kullandığımız ilaç, yediğimiz bir yiyecek, içtiğimiz sigara ağız kokusuna neden olabilir. Bunun geçici olduğunu düşünüp bir önlem almaya gerek duymayabilirsiniz.

Eğer kronik ağız kokusundan şikayet ediyorsanız bu durumun ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz.  Konuşmaya çekinir, sürekli ağzınızı kapatır, sakız ve şeker kullanarak ya da ağız spreyi taşıyarak sorununuza geçici çözümler üretmeye çalışırsınız.

Özellikle insanlarla sürekli iletişim halinde bulunmanızı gerektiren bir işiniz varsa ya da ofiste ağız kokusu yüzünden rahat edemiyorsanız bu sorunun neden kaynaklandığını öğrenip belki de bitkisel kürler deneyerek bu soruna çare bulabilirsiniz.

Ağız Kokusunun Sebepleri

  • Ağız kokusunun en büyük sebebi yeteri kadar hijyenin sağlanmamasıdır. Unutmayın ağız içerisinde artan bakteriler ağız kokusunun en büyük nedenidir.
  • Eğer ağız yeteri kadar tükürük oluşturmuyorsa, dilin kuru kalması bakteri oluşumunu artırır ve ağız kokusuna neden olur.
  • Ağzınızda oluşan diş eti ya da diş çürükleri ağız kokusunun en önemli faktörlerin başında gelir.
  • Bilmediğiniz bir rahatsızlığınız, ağız kokusuna neden olabilir ve size ağız kokusuyla bir bilgi vermeye çalışabilir. Mesela; şeker hastalığı, böbrek ve karaciğer yetmezliği, üst solunum yolu ve yemek borusu kanseri gibi ciddi rahatsızlıklar olabilir. Bu yüzden bitkisel çözümler aramadan önce mutlaka bir uzmana danışın.

Ağız Kokusu İçin Kürler

Limon Kürü

Bir limonu sıkıp içine bir yemek kaşığı tuzu ekleyin ve diş macunu olarak kullanın. Düzenli olarak kullandıktan sonra farkı göreceksiniz.

Adaçayı Kürü

Yaklaşık bir su bardağı kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı adaçayı atıp kısık ateşte 10 dakika kaynatın. Demlendikten sonra suyu süzüp için.

Ayrıca günde 2-3 defa bu su ile gargara yapın. Hazırlanan gargara 2 gün bozulmadan durabilir.

Ardından ağzınıza 3-4 yaprak taze maydanoz alıp çiğneyin.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com