Strese Bağlı Saç Dökülmesini Engelleyecek 5 Yol

Endişe, girişimcilik dünyasında birçok insanın kendisini bulabileceği bir durum olan uzun vadeli stresin bir sonucu olabilir.

Stres belirtileri baş ağrısı, kas ağrısı, panik atak olarak kendini gösterir. Uzun süreli ve devam eden stres birçok hastalığın yanı sıra saç dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesinin nedenine bakılmaksızın, tavsiye ve doğru tedaviyi almak için bir doktora veya tıp doktoruna başvurmanız önemli. Aynı zamanda, stres ve kaygının vücudunuz üzerindeki etkisini en aza indirgemek ve saç dökülmesini azaltmanıza veya önlemenize yardımcı olabilecek adımlar da var.

1- Yeterli uyku aldığınızdan emin olun

Huzursuz geceler ve bozuk uyku düzeni, bir stres belirtisidir; Hedeflere ulaşmak ve son teslim tarihlerini karşılamaktan veya büyük bir sözleşmeyi kaybetmekten endişe duyuyor musunuz?

Gece boyunca sizi uyutmak için uyku ilaçlarına güvenmek yerine, huzursuz gecenizin sebebine bakmanız gerekir. Daha iyi planlama, hazırlık ve zaman yönetimi, iş yükünüze öncelik vermenize veya hazır olduğunuzdan emin olmanıza yardımcı olabilir. Gece cep telefonunun kapatılması ve geç saatlere kadar çalışmamanız da yardımcı olacaktır.

2- Sigarayı bırakın ve alkol tüketiminizi azaltın

Endişe duyduğunuzda ve baskı altındayken, bir bardak şarap içmek ya da “sinirleri rahatlatmak” için bir sigara içmeniz kolay. Alkol uyuşturur ve kısa bir süre için günün streslerini unutmanıza yardımcı olurken, uzun vadede sağlığınıza etkileri hiç iyi değil.

Saçınızın kafa derisine tutunabilmesi için iyi bir kan akışı olması gerekir. Sigara içmek ve ağır içki dolaşım sistemi üzerinde olumsuz etkiye sahiptir ve saçlarınızı ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerinden mahrum bırakmanıza sebep olur.

3- Bazı fiziksel egzersizleri yapın

Gün içinde ayaklanmanız ve masanızdan, çalışma alanınızdan veya bilgisayardan uzaklaşmanızın yanı sıra, kısa bir yürüyüş veya mola, stresinizi gidermek ve saç dökülme olasılığını azaltmak için yapabileceğiniz basit egzersizler yerine geçer. Öğle yemeğinde canlı bir yürüyüş dolaşım sistemi ve dolayısıyla kafa derisi için iyi olan kan dolaşımına yardımcı olur.

4- Sağlıklı beslenin

Taze meyve ve sebzeler, yağlı balıklar ve bol miktarda su içmek dengeli bir diyet yapmanıza yardımcı olur.

Kendinizi fiziksel olarak iyi durumda tutarsanız, stresin vücudunuz üzerindeki etkileriyle mücadele etmesi, diyabet olasılığını azaltması ve aynı zamanda saç foliküllerinin tabanı da dahil olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerine doğru miktarda vitamin ve mineral vermesine yardımcı olacaktır.

5- Derin bir nefes alın

Bazı psikologlar meditasyonun beynin sinir yollarını değiştirdiği, rahatlama egzersizlerinin strese karşı direnci arttırdığı görüşündeler.

Solunumunuza konsantre olmak ve zihninizi günün stresleri ve gerginliklerinden boşaltmak, kendinize odaklanmanıza ve omuzlarınızın rahatlamasına yardım eder. Nazik bir, kafa derisi ve omuz masajı, yoğun saç dökülmesinin azaltılmasına neden olur ve dolaşımınızı arttırır.

Figen Uçkaç

Genel Yayın Yönetmeni / Yaratıcı Yönetmen

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com