Saçınız Neden Dökülüyor?

Kellik deyince aklınıza orta yaştaki erkekler geliyor değil mi? Ama kel kalmak sadece erkeklerin başına gelen bir durum değil. Biz kadınların da sıkça başına gelen bir olay. Saçımızı kısa kestirdikten sonra bile günlerce üzüldüğümüz düşünülürse kel kalmak ne kadar korkunç olabilir hayal edebiliyorsunuzdur.

Saç dökülmenizi tedavi etmeden önce saçınızın neden döküldüğünü anlamak çok önemli.

Stres:

Sorun erkek arkadaşınız ya da işiniz olabilir. Stres sadece ruhunuza değil saçınıza da zarar veriyor. Çok stresli bir olay yaşadığınızda saçınızın büyüme döngüsü olumsuz etkileniyor. Travmadan sonra 3-6 ay kadar saç dökülmesi görülebiliyor.

Hamilelik:

Hamilelik saç dökülmesine neden olan fiziksel stres türünün bir örneğidir. Çocuk doğurmak da travmatik bir olay sayılabilir. Hamilelikte saç dökülmesi yaşıyorsanız size önerimiz sakin olmanız ve birkaç ay içinde saçınıza kavuşacağınızı bilmeniz.

Çok fazla A vitamini:

Aşırı dozda A vitamini takviyeli ilaç almak saç dökülmesine neden olur. A vitamini alımını durdurursanız saçlarınız yeniden çıkmaya başlayacaktır.

Protein eksikliği:

Eğer vücudunuz protein eksikliği hissediyorsa, saçınıza harcanan proteini kesip vücuda aktararak saç dökülmesine neden olabilir. Bu protein alımında düşüş yaşadıktan 2-3 ay sonra gerçekleşir. Yapmanız gereken şeyler protein yüklü besinlere yüklenmek.

Kansızlık:

20-49 yaş aralığında olan 10 kadından birinde demir eksikliği görülüyor. Bu da saç kaybına yol açıyor. Kansız olup olmadığınızdan emin olmak için doktorunuzdan test yapmasını isteyin. Demir takviyesi saç kaybetmenizi durduracaktır.

Ekstrem kilo kaybı:

Ani kilo kaybı saçınızın dökülmesine yol açabilir. Eğer kilo vermeniz sizin için iyi olsa da saçınız dökülebilir. Kilo kaybı vücudunuzu strese sokabilir ve vitamin ve mineral eksikliğine yol açabilir. Ani kilo kaybında 6 aylık bir süre saç kaybınız devam edebilir ama sonra düzelecektir.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com