Ofiste Sağlık: Soğuk Algınlığı İçin Kolay Hazırlanan Çaylar

Kış aylarında aniden düşen hava sıcaklığı ve kar yağışı ile birlikte soğuk algınlığına yakalanmak kaçınılmaz bir durum. Kapalı alanlardan birden soğuk havaya çıkmak boğaz iltihabına, burun akıntısına neden oluyor. Çalışırken hastalığınızı atlatmak ise çok zor.

Evde küçük poşetler halinde hazırlayıp, ofis masanızda bulunduracağınız bitki çayları ile soğuk algınlığına karşı direncinizi arttırabilirsiniz. Ofise giderken yanınıza alacağınız bir limon ile bu çayları kolayca demleyip içmek hastalanmanızı engellemek için uygulayabileceğiniz çok basit bir yöntem.

Ofisinizde hazırlayabileceğiniz birkaç kolay çay tarifini sizin için derledik.

Limonlu Siyah Çay

Her ofiste mutlaka siyah çay vardır. Evden getirdiğiniz limonu dilimleyip çayınıza ekleyerek soğuk algınlığınızı hafifletebilirsiniz. Limon, yüksek C vitamini içerdiği için hastalıkla savaşmanıza yardımcı olur.

Zencefil Çayı

Kuru zencefil yerine taze zencefil çayı daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Zencefilin kabuğunu 2-3 cm kalınlığında soyduktan sonra ince ince dilimleyin ve kaynamış suya atarak 10-15 dakika kadar demlendirin. Zencefil, boğazınızı yumuşatır ve öksürüğünüzü azaltır. Mide bulantınız veya ağrınız varsa zencefil size iyi gelecektir.

Ihlamur Çayı

Kış aylarının vazgeçilmezi ıhlamur. Ihlamuru su ile kaynatmayın, önceden hazırladığınız demlikteki ıhlamura kaynattığınız suyu ekleyin ve demlenmesini bekleyin. Bir bardak ıhlamur çayı için bir tepeleme çay kaşığı ıhlamuru ölçü olarak alabilirsiniz. Ihlamur koyduğunuz demliğe kaynamış suyu boşaltıp ağzını kapatın ve 10 dakika demlenmesini bekleyin.

Sığır Kuyruğu Çayı

Balgam söktürücü olarak kullanılan bitki çayı, hastalıktan dolan göğsü ve burnu açmaya yardımcı olur. Bir bardak çay için bir tatlı kaşığı sığır kuyruğu bitkisi kullanabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı öksürüğü hafifletir, tahriş olan boğazı yumuşatır. Bir demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ateşin üzerinden alın. 10-20 dakika demlendirin. İçerken limon eklemeyi unutmayın.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com