Doğal Tereyağının Faydaları

Yıllarca bize tereyağının zararlı olduğu ve sağlığımızı olumsuz yönde etkilediği söylendi. Kalp damarlarını tıkadığı, kalp krizine neden olacağı konuşuldu. Fakat son yıllarda yapılan araştırmalar bu iddiaların tam tersini söylüyor. Tereyağının her gün tüketilmesi gereken yağlardan olduğu artık bilimsel bir gerçek.

Tereyağının itibarının teslim edilmesinden sonra şimdi tereyağının doğal yöntemlerle hazırlanmış olanının sağlığımıza katkıları konuşuluyor.

Sofranızdan eksik etmemeniz gereken doğal tereyağının yararlarını bir kez daha hatırlatalım istedik.

Tereyağının Faydaları

  • Doğal tereyağı, yüksek miktarda karoten içeriyor. Karoten vücuda alındıktan sonra ya antioksidan ya da A vitaminine dönüşüyor. Antioksidanlar, anti-enfeksiyon özellik gösterdiği için bağışıklık sistemini güçlendiriyor. A vitamini cilt, göz, ağız, boğaz ve sindirim sistemi sağlığını destekliyor.
  • Glikosfingolipid adı verilen bir tür yağ asiti içeren tereyağı, yapısında bulunan bu yağ asiti sayesinde, mide-bağırsak semptomlarına karşı vücudu koruyor ve savunuyor.
  • Tereyağı içerisinde önemli miktarlarda bulunan Konjuge Linoleik Asit (CLA) özellikle yeşil renkli çim ve otları tüketen inek sütünde oldukça fazla miktarda bulunuyor. Konjuge Linoleik Asit, yapılan araştırmalara göre, kanser önleyici etki gösteriyor.
  • Tiroid bezlerinde oluşan sağlık sorunlarının en büyük sebebi A vitamini eksikliği. Tereyağı ise, içermiş olduğu A vitaminin yardımı ile vücudun endokrin sistemini ve dolayısı ile tiroid bezlerini koruyucu etki gösteriyor.
  • Tereyağı kolesterol içeriyor. Bu sebeple damarları tıkayacağı düşünülüyor. Fakat buna rağmen tereyağı, dozunda tüketildiği takdirde iyi bir omega 3 yağ asiti ve kolesterolü düzenleyen bir besin kaynağıdır.
Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com