Mutluluğunuzu Güçlendirecek 7 Madde

En başarılı olan insanlar bile ofiste ve kişisel yaşamlarında hayallerini gerçekleştirmeye ihtiyaç duyar. İşinizi sevseniz de 9-5 çalışmak size göre olmayabilir. Ya da tam tersi hiç sevmediğiniz bir işte çalışıp mutluluğunuzu sadece hafta sonlarına sığdırıyor olabilirsiniz. Sizin yapmanız gereken şey hem işinizde hem özel hayatınızda sizi mutlu edebilecek şeyler bulmak.

Bu 7 maddeyle hem iş hem özel hayatınızda sizi daha mutlu etmeye çalışacağız:

1. Çalışırken sizi nelerin mutlu ettiğini bulun

Mutluluğa atacağınız ilk adım neleri geliştirmeniz gerektiğini bilmekten geçer. Sizi nelerin zorladığını, sıktığını ve bunalttığını bulun. Buradan yola çıkıp neleri değiştirmeniz gerektiğini öğrenin. Geçerli rolünüze alışabilir, bambaşka bir rol edinebilir ya da daha fazla sorumluluklar alabilirsiniz.

2. İçinizde tuttuklarınızı doğru bir yolla dışarı aktarın

İçten içe sinirlenmek ya da öfkelenmek iyi bir fikir değil. Hemen yakınınızdaki insana patlamak istemeniz normal. Ama rahatlamanın en verimli yolu bu olmayabilir. Özellikle patladığınız insan çalışma arkadaşınızsa. Bunun yerine özel hayatınızdan birilerini seçebilirsiniz. En yakın arkadaşınız, eşiniz ya da anneniz.

Günlük bile işe yarayabilir. Öfkelendiğiniz şeyleri yazıya dökmek içinizde kalmamasını sağlar. İşle ilgili sizi çıldırtan ve öfkelendiren şeylerin listesini yapıp, kırıcı olmadan çalışma arkadaşlarınızla paylaşabilir ve buna çözüm arayabilirsiniz.

3. Ofisten zamanında çıktığınız için suçlu hissetmeyi bırakın

Saat 5’te eşyalarınızı çıkarıp ofisten çıktığınız için kendinizi suçlu hissetmeyin. Çalışmak kadar arkadaşlarınızla, ailenizle zaman geçirmek de çok önemli. Görevlerinizi yerine getirdiğiniz sürece ofisten zamanında çıkmanızda endişelenecek bir durum yok.

4. Kendinizi şımartmakta bir sorun yok

Zor işlerin ödülü olarak kendinizi şımartmak en doğal hakkınız. Bu tasarım bir çanta, konser biletleri ya da spada bir gün geçirmek olabilir. Sizi mutlu eden şeylere para harcamanın kötü bir yanı yok.

5. İhtiyacınız olan şeyleri istemekten korkmayın

Eğer işinizde gerçekten yetenekli ve başarılıysanız patronlarınızın sizi kaybetmek istemeyeceğini bilmeniz gerek. O yüzden hayatınızda küçük değişiklikler yapmak için bir şeyler istemeye cesaret etmeniz gerek.

Örneğin; bir gün evde çalışmak, önemli bir maçı izlemek için eve erken gitmek ya da haftanın bir günü herkese kahvaltı istemek.

6. Hobilerinize öncelik verin

Sırf tam zamanlı işiniz var diye bu hobilerinize zaman ayıramayacağınız anlamına gelmiyor. İster büyük bir amacınız olan şeyler yapın isterse sadece hoşunuza giden şeyler, mutlu olabilmeniz için hobilerinize biraz öncelik vermelisiniz.

7. Tatile çıkın

Tatiliniz ister iki günlük olsun ister bir haftalık işten uzaklaşıp kafanızı rahatlatmak çok önemli. Tatiller kafanızı boşaltmanızı ve geri döndüğünüzde daha enerjik ve yaratıcı olmanızı sağlar.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com