Sürekli Aç Olmanızın 7 Sebebi

45 dakika önce yemek yemiş olmanıza rağmen kendinizi atıştıracak bir şeyler ararken mi buluyorsunuz? Neden hala açım diye umutsuzca ağlarken mideniz mi kazınıyor?

Bu sadece sizin başınıza gelmiyor. İnsanların çoğu giderek böyle sorunlar yaşamaya başlıyor. Bunun nedenini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki maddeleri okumaya başlayın.

Dizi izlemek

En sevdiğiniz dizinin yeni sezonu başladı diye çok mutlusunuz. Gece birkaç bölüm izlemek için de yanınıza bir sürü atıştırmalık alıyorsunuz.

Aslına bakarsanız televizyon ve internet, mantıksız bir şekilde yemeye teşvik ediyor. Gece uykunuzu alamadığınız için de vücut daha çok acıkıyor.

Dizinizi izlerken gelen bu çılgınlar gibi açlık hissini durdurmak için dizinizi olduğu yerde durdurabilir ve onu başka zaman izleyebilirsiniz.

Susamak

Bu size biraz çelişkili gibi görünse de aşırı kalori alımının bir nedeni de susamış olmamız. Su kaybettiğimiz zaman aç gibi hissedip yemek yiyoruz. Yemek yemeden önce bir bardak su için. Bu sizde doygunluk hissi yaratırsa aç değil de susuz kaldığınızı görebilirsiniz.

Gün boyunca su içmeyi unutmamalısınız. Bunun için küçük tatlı bir su şişesi edinebilirsiniz.

Uyku eksikliği

Uyku düzeninizde bir bozukluk varsa yeme ve sindirme düzeninizde de bir karışıklık oluyor. Yeterince uyumamak kortizol seviyesini yükselterek açlık hissini çoğaltıyor. Bunu şeker ve karbonhidrat alımlarıyla kapatmaya çalışıyoruz.

Aslında yapmanız gereken gün içinde 8 saatlik uykunuzu almak. Uyumadan 30 dakika önce yatağa girmek. Bu yeme alışkanlığınızı düzene sokacaktır.

Düşük yağlı yiyecekler

Bir gıda düşük yağlı olarak işaretlenmişse bu onun sağlıklı olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle işlenmiş gıdaysa. Diyet gıdaları çok düşük yağ ve az proteinli ve yüksek rafine karbonhidrat içerir. Bu da sizin yeterli enerji alamamanıza ve sürekli aç hissetmenize yol açar. Bunun yerine yüksek lifli karbonhidratlar ve keskin proteinler almalı ve yemeklerinizde yağ kullanmalısınız.

Şekerli kahvaltılar

Rafine şekerli kahvaltılıklarla güne başlarsanız çok geçmeden acıkacağınız garanti. Mısır gevrekleri, hamur işleri, çikolata, şekerli kahve hatta meyve bile sabah kahvaltınızda olmamalı. İçinde gizli şeker ve işlenmiş karbonhidrat olan gıdalar kan şekerimizi dengeleyemedikleri için sürekli aç hissetmemize yol açar.

Şekerli şeyler yerine protein dolu bir kahvaltı etmenizi öneririz.

Sakız çiğnemek

Sakız çiğnerken midenizin sesler çıkardığını fark ettiniz mi? Vücudunuz çiğnemeyle midenize bir şeyler ineceğini düşünüyor. Bu da sizin kendinizi aç hissetmenize yol açıyor.

Eğer sakız çiğnemeyi seviyorsanız onun yerine asitli su içebilirsiniz. İçine nane ve salatalık atarak aroma katabilirsiniz.

Yeme ısrarları

Etrafınızdaki insanlar sürekli size bir şeyler yedirmeye çalışıyordur. Arkadaşlarınızlayken bir dilim pizza ya da bir dilim pasta daha yemeye zorlanıyorsunuzdur. Böyle şeyler olurken karşınızdakini tamamen tok olduğunuza ikna edin. İşe yaramazsa bir daha ki yemek tekliflerinde kendinize başka bir etkinlik bulun.

Henüz yorum yapılmamış

Bir Cevap Yazın

Cesur, Yaratıcı, Girişimci Kadınların bilmesi gereken her şey.

Bizi Takip Et

İletişim

işBİLENKADIN'a Ulaşmak Çok Kolay.

editor@isbilenkadin.com

Reklam

işBİLENKADIN'a Reklam Verebilirsiniz.

reklam@isbilenkadin.com